Porota ocenila v 5. ročníku studentské architektonické soutěže společnosti Helika návrhy studentů ČVUT v Praze a VUT v Brně.
V 5. ročníku studentské architektonické soutěže bylo hodnoceno 51 soutěžních návrhů, které splnily soutěžní podmínky. Porota z těchto návrhů vybrala 3 nejlepší, protože ale každý návrh nabízí jedinečný přístup k řešení zadání soutěže a nebylo možné je mezi sebou srovnávat, nebylo těmto třem návrhům uděleno pořadí. Autory oceněných návrhů jsou Martin Houska, Adam Chotěbor a Jakub Chaloupek z Fakulty architektury ČVUT v Praze; Ing. arch. Zuzana Tlachová a Bc. Ondřej Falc z Fakulty stavební ČVUT v Praze a Michal Stehlík s Pavlem Šánkem z Fakulty architektury VUT v Brně. Každý oceněný návrh získal třetinu celkové částky za 1. až 3. cenu, tedy 25 000 Kč.
Předností návrhu Martina Housky, Adama Chotěbore a Jakuba Chaloupka je podle poroty jasné a logické rozvržení budov na pozemku školy. Stávající budova je dokončena výstavbou chybějícího křídla. Návrh řeší vztah navrhované novostavby v zahradě školy a stávající budovy školní jídelny. Obě budovy architektonicky sjednocuje a vytváří tak jasně čitelnou a logickou urbanistickou kompozici.
Soutěžní návrh autorů Ing. arch. Zuzany Tlachové a Bc. Ondřeje Falce představuje dostavbu školy jako soudobou architektonickou kompozici tří hmot oddělených od sebe navzájem pomocí vložených kontrastních prosklených objemů. Porota ocenila návrh jako příklad sebevědomého a kompozičně zvládnutého řešení úlohy vztahu historické a soudobé architektury. Přínosem návrh je práce s architektonickým objemem novostavby tak, aby odpovídal měřítku okolní zástavby rodinnými domky.
Třetí oceněný návrh vytvořený Michalem Stehlíkem a Pavlem Šánkem je příkladem nízkopodlažního pavilonového řešení dostavby stávající školy na jejím pozemku. Kompozice dostavby reaguje na urbanistickou kompozici Školního náměstí. Předností návrhu je prostor „páteřního atria“ a navazující „rajské zahrady“, který by byl pro stávající školu a její žáky nesporným přínosem a obohacením. Jako funkčně účelné se jeví oddělení tělocvičny a gymnastické haldy do samostatného objektu. Zahrada na nezastavěném pozemku školy je pomocí atrií vizuálně propojena s novými učebnami a centrálním prostorem „páteřního atria“.
„Kromě architektury museli studenti řešit také praktický provoz školy, aby byl k dětem a učitelům co nejvstřícnější a to nejenom z hlediska samotné výuky, ale také třeba z hlediska pohybových a venkovních aktivit. Tento aspekt mohl být hodnocen i díky ředitelce ZŠ Roztoky, paní Mgr. Aleně Gabaľové, která byla jedním ze členů poroty a přiblížila, co je na chodu školy důležité vzhledem ke každodenním aktivitám žáků,“ dodal Akad. arch. Vladimír Kružík z architektonické a projekční kanceláře HELIKA.
www.helika.cz
tisková zpráva
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…
Zajímavé zjištění, že tohle patří pod Heluz. To by mě nenapadlo.
Taková záruka je úplně jiná liga. 149 let? To už je skoro jako věčnost! 😎
Kdo by nechtěl mít na barák doživotní záruku? A ještě k tomu celou hrubou stavbu, to už je level, co…