Moravská galerie v Brně, Pražákův palác, Husova 18
14/3/2014 – 25/5/2014
(ČTK) – V Brně představují dílo architekta Ohmanna, autora Kramářovy vily
Dílo architekta Friedricha Ohmanna ((1858 – 1927 – doplněno Stavbaweb) včetně Kramářovy vily, rezidence českých premiérů, představuje nová výstava Moravské galerie v Brně. Ohmann patřil na přelomu 19. a 20. století k předním osobnostem evropské architektury. Spojoval nejlepší ideje minulosti s novými myšlenkami a prvky, řekl dnes novinářům autor výstavy Jindřich Vybíral.Ohmann čerpal inspiraci třeba v pražském baroku, které tehdejší teoretici ještě nedokázali docenit. "Ohmann se z díla barokních architektů, především Kiliána Ignáce Dientzenhofera, učil navrhovat s ohledem na širší prostorové vztahy, na genia loci," uvedl Vybíral.
Výstava měla premiéru v Praze, ovšem její brněnské uvedení nabízí více informací o Ohmannově tvorbě za českými hranicemi, například ve Vídni, Magdeburgu a Splitu. Oproti Praze je v Moravské galerii vystaven také Ohmannův nábytek ze zdejších sbírek.
Ohmann, jenž žil v letech 1858 až 1927, byl typickým Středoevropanem. Narodil se ve Lvově, jeho otec byl český Němec v rakouských službách. V roce 1888 se Ohmann stal prvním profesorem architektury na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde za deset let vychoval řadu následovníků, stejně jako později při svém působení ve Vídni.
V českých zemích zanechal řadu staveb, například pražský Valterův palác a hotel Central. "Ohmannem navržené Café Corso je považováno za první secesní stavbu v české metropoli," řekl Vybíral. Později architekt pracoval třeba na modernizaci císařského sídla ve Vídni. Pro brněnskou rodinu Löw-Beerů vytvořil nerealizovaný návrh honosné rezidence.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,