Výstava o architektuře synagog ve střední Evropě

Židovská obec a Velvyslanectví Maďarska v Praze
vás srdečně zvou na výstavu o architektuře synagog ve střední Evropě, která se koná při příležitosti maďarského předsednictví v organizaci IHRA (Mezinárodní aliance pro připomínku holocaustu).
kdy: 15.-30. října 2015
kde: Stará synagoga v Plzni


(ČTK)
– Architekturu středoevropských synagog mezi lety 1782 až 1944 představuje ode dneška dva týdny výstava v plzeňské Staré synagoze. Synagogy nejsou jen místem náboženským, ale jsou i centrem duchovního, společenského a intelektuálního života židovských komunit. Výstava, kterou připravilo maďarské velvyslanectví v Praze, je přínosem ambasády k maďarskému předsednictví v Mezinárodní alianci pro připomínání holokaustu (IHRA), řekl dnes ČTK Miklós Márvány z velvyslanectví.

Maďarsko, kde je podle něj v Budapešti největší živá a vzkvétající židovská komunita v Evropě a také zachovalá židovská čtvrť, předsedá IHRA od března 2015 do února 2016. Součástí předsednictví jsou nejen aktivity jednotlivých maďarských zastupitelských úřadů, ale také například vládní příslib opravy některých maďarských synagog.

Výstava přináší například přehled o osmi základních stavebních typech synagog, jejich půdorysech, architektuře, použitých materiálech i o množství sedadel. Na fotografiích exteriérů a interiérů synagog z Maďarska, Čech, Slovenska či Rumunska dokumentuje synagogy typu měšťanského domu, protestantského kostela, tovární stavby, rolnického domku, byzantského chrámu, palácového typu, katolického kostela nebo ve střední Evropě nejběžnější typ synagog podle Šalamounova chrámu. Výstava se věnuje také některým významným stavitelům synagog, jejich poválečné devastaci a využití pro jiné než náboženské účely a některým konkrétním stavbám.

Výstava nezavítala do Plzně náhodou. Město je letos Evropským hlavním městem kultury a má rekonstruované dvě synagogy. „Mnoho lidí možná ví, že dvě největší synagogy v Evropě jsou právě v Budapešti a v Plzni,“ dodal Márvány.

Doplněno Stavbaweb: 
Stará synagoga v Plzni byla postavena v letech 1858-59 dle návrhů architektů Stelzera a Wiesnera jako prostá novorománská stavba s dvoupatrovou dřevěnou galerií, dřevěným kazetovým stropem, cihlovou dlažbou a řečništěm na pódiu před svatostánkem na východní straně. Vstup na galerie zajištují dvě točitá kamenná schodiště po stranách hlavního vstupu do synagogy na západní straně a později přistavěné boční vnější schodiště na straně severní. V roce 1997 byla opravena konstrukce krovu a položena nová krytina z pálených tašek. V prosinci 2001 byla zahájena oprava, při které byly restaurovány okna a dveře, opravena nosná konstrukce galerií a stropu, doplněna dlažba. Navzdory dílčím opravám provedeným v roce 2001 byl celkový stav synagogy natolik kritický, že byl objekt o dva roky později zapsán na seznam nejohroženějších nemovitých památek České republiky. V srpnu 2011 byla GEMA ART GROUP a.s. vybrána jako hlavní dodavatel stavebních a restaurátorských prací, a to v rámci několikaletého projektu Revitalizace židovských památek, který probíhal v deseti lokalitách České republiky. Po ukončení rekonstrukce je prostor využíván k bohoslužbám, přednáškám, koncertům i příležitostným výstavám.
Více informací o rekonstrukci Staré Synagy v Plzni a fotogalerii najdete na stránkách GEMA ART GROUP, zhotovitele rekonstrukce.

Související články:
• Deset hvězd 28.4.2015
V rámci projektu bylo na území České republiky rekonstruováno a restaurováno deset synagog a dalších pět doprovodných objektů – rabínských a obecních židovských domů. Jsou mezi nimi nejvýznamnější židovské stavby, vzniklé v různých dobách. Ve všech synagogách a objektech jsou instalovány tématické expozice, které návštěvníkům poskytují příležitost seznámit se s židovskou historií a s judaismem v autentickém prostředí.
• Evropské fondy pomohly opravit desítku židovských památek 23.6.2014




Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*