(ČTK) – Výstavba nové městské čtvrti na pozemcích u Smíchovského nádraží může začít. Zastupitelé hlavního města na svém dnešním jednání schválili změnu územního plánu týkající právě zástavby tohoto území. Investor, společnost Sekyra Group, tak může nyní začít žádat o potřebná povolení a poté stavět. Předpokládané náklady se pohybují kolem 15 miliard korun.
Hmotová studie, zdroj MHMP
Zastupitelé svým rozhodnutím odstranili stavební uzávěru, a území se tak „otevřelo“ výstavbě. Změna se týká území ohraničeném ulicemi Ostrovského, Nádražní, Dobříšskou, Radlickou a nadjezdem ulice Na Zlíchově.
Smíchov City (zdroj – Sekyra Group)
doplněno 4. června:
DTZ: Zástavba Smíchovského nádraží přepíše realitní mapu Prahy – Praha 5 je jednou ze tří nejatraktivnějších lokalit pro výstavbu kanceláří
Masivní výstavba v prostoru Smíchovského nádraží, kterou oznámila společnost Sekyra Group, zcela jistě přepíše realitní mapu Prahy. Za tři roky, kdy tento developer odhaduje zahájení výstavby prvních objektů, však může Smíchov, a s ním celá Praha 5, vypadat jinak. Už nyní se zde totiž podle mezinárodní poradenské společnosti DTZ realizuje nebo k realizaci chystá několik nových projektů. Součet nových ploch u čtyř nejaktuálnějších staveb dosahuje téměř 90 000 m2! Jde konkrétně o Riverview (6 100 m2) společnosti Skanska, City West C (24 000 m2) na Praze 13 – Stodůlky, částečně pronajatý společnosti Vodafone, projekt Metronom v Nových Butovicích (29 900 m2) a Aviatica v rámci regenerované Waltrovky (27 000 m2). Výhledově – a bez záměru Sekyra Group – jde o dalších více než 200 000 čtverečných metrů nových kanceláří na Praze 5.
Podle DTZ ovlivní realizace projektu na Smíchovském nádraží pražský trh kanceláří hned v několika směrech. I s ohledem na přetrvávající vysokou poptávku po kancelářských prostorách zůstává nájemné v centrální oblasti Prahy 5 dlouhodobě stabilní, na úrovni 16,00 – 17,00 EUR / měsíc a čtverečný metr. „S přírůstkem nových administrativních projektů v podobě Smíchov City by zřejmě došlo k určitému poklesu nominálního nájemného a zároveň většímu přílivu nových společností do této oblasti, také z okrajových částí Prahy 5, jako jsou Nové Butovice, Stodůlky či Zličín“ domnívá se Pavel Domalewski, vedoucí oddělení pronájmů v DTZ. „ Nepochybně má projekt předpoklady úspěchu, tato lokalita je stále žádaná jak nájemci, tak rezidenty,“ dodává za nájemce Václav Bouček, vedoucí oddělení zastupování nájemců v DTZ.
„V kontextu dostupnosti, infrastruktury a nabídky rozvojových ploch, případně brownfieldů, je Praha 5 zřejmě nejlukrativnější městskou čtvrtí. Ne náhodou je okolí Anděla vnímáno jako nové centrum Prahy, kde našlo zázemí mnoho renomovaných firem,“ říká Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení Consulting & Research v DTZ. Pokud se naplní plány Sekyra Group a dalších developerů, mohla by se nabídka administrativních prostor na Praze 5 přiblížit v několika letech až 1 milionu čtverečných metrů: aktuálně jich je 440 000 m2. Jen pro srovnání – v celé Praze nabídka kanceláří na konci 1. čtvrtletí 2014 překonala hranici 2,9 milionu čtverečných metrů.
Nové projekty na Praze 5, zejména v okolí Anděla, Smíchovského nádraží, doplní již zhruba desítku starších, ale velice úspěšných administrativních center. Mezi ty, jejichž neobsazenost nebyla několik let vyšší než 5-7 %, patří například Anděl Park, Palác Křižík I + II, či Zlatý Anděl. V posledním roce byl však zaznamenán určitý nárůst neobsazenosti na některých budovách a další nárůsty by měly přijít, ING Banka sídlící v budově Zlatý Anděl se přesouvá na Prahu 9. S nedostatkem prostoru pro výstavbu přímo v centrální části Anděla se kancelářská zóna začala postupně rozrůstat i kolem Smíchovského nádraží, kde přesáhla už 20 000 m2. A právě v této lokalitě se soustředí většina plánovaných projektů. „Největší zastoupení na celkové realizované poptávce mají společnosti ze sektoru obchodu a služeb, nejvíce nových pronájmů zde historicky realizovaly farmaceutické firmy,“ dodává Lenka Šindelářová.
Rozvoj na Praze 5 akceleruje v době, kdy developerská výstavba v celé Praze neustává. Aktuálně je v Praze zhruba 352 000 m2 v nejrůznějších stádiích aktivní výstavby nebo renovace. Další projekty se zhruba 44 800 m2 čekají na předpronájem. Největší objem budovaných kancelářských prostorů se nachází na Praze 4 (96 200 m2), následovaný Prahou 5 (87 000 m2) a Prahou 8 (77 600 m2). Tyto tři městské části představují 74 % z celkové nabídky ve výstavbě.
Největší letos dokončené projekty budou ArtGen (22 900 m2) na Praze 7, River Gardens II/III (22 000 m2) v Praze-Karlíně, dejvický The Blox (16 300 m2) nebo Quadrio (16 200 m2) v Praze 1 na Národní třídě. K nejvýznamnějším projektům, jejichž výstavba byla zahájena v posledních měsících, patří komplex Enterprise Office Centra (29 100 m2) na Praze 4 společností Erste Group Immorent.
tisková zpráva DTZ
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,