Fotogalerie ke článku (7)
Věž Hrubý Jeseník - Pohled na vstup na věž
Věž Hrubý Jeseník - Jihovýchodní pohled
Věž Hrubý Jeseník - Horní vyhlídková plošina
Věž Hrubý Jeseník - Detail soklu a dřevěných lamel
Věž Hrubý Jeseník - Půdorys úroveň + 25,5 m
Věž Hrubý Jeseník - Půdorys úroveň + 18,9 m
Věž Hrubý Jeseník - Půdorys úroveň + 4 m
Základnová stanice radiotelefonní sítě s rozhlednou.
Adresa: Hrubý Jeseník 195/3
Investor: Eurotel, s. r. o.
Architekt: Šafer Hájek architekti: Oldřich Hájek, Jaroslav Šafer, Laco Fecsu, Tomáš Pavlík
Spolupráce: Petra Čízková, Sylva Grebáčová
Projektant: AED Project, s. r. o.: Aleš Marek, Karel Chlupáč
Rízení a koordinace akce: ARA, s. r. o.: Ondřej Hrubý
Dodavatel: Teplotechna Ostrava, a. s.
Stavbyvedoucí: p. Kaufman
Realizace: 3/2002 — 10/2002
Věž Hrubý Jeseník — Základnová stanice radiotelefonní sítě s rozhlednou Navrhovaná stavba leží na okraji území krajinářských úprav Hrubého Jeseníku ve vzdálenosti 3 km od vrcholu Chotuce a 4,5 km od zámku v Křinci, který je těžištěm krajinářských úprav. Základnová stanice radiotelefoní sítě je typický 50 m vysoký vysílací stožár, umístěný ve strategickém místě sítě. V dané lokalitě tento stožár na přání referátu životního prostředí Okresního úřadu Nymburk nese vysílací antény všech tří operátorů mobilních sítí a je kombinován s rozhlednou pro veřejnost.
Stožár s rozhlednou se nachází v rovinaté krajině ve vzdálenosti cca 300 metrů od obce Hrubý Jeseník. V tomto kontextu věž působí jako nová dominanta dané oblasti. Jako primární úlohu hledali autoři způsob „ukotvení“ stožáru s rozhlednou v krajině. K řešení této úlohy přispělo rozhodnutí o umístění technologie operátorů pod zem tak, aby se nekřížil pohyb veřejnosti a operátorů. Věž je ukotvena do krajiny vytvořením pahorku obklopeným stromy, který definuje místo v krajině a organizuje funkci stavby.
Pahorek je zřetelně součástí krajiny, má formu trojúhelníku a je zcela zatravněn. Technologie operátorů je skryta pod zemí v samostatných místnostech. Ze strany odlehlé od silnice je krátkým tunelem s uzamykatelnou mříží řešen přístup pro operátory. Veřejnost stoupá na pahorek schodištěm z lomového kamene. Tento princip vertikálního oddělení technologie od pohybu návštěvníků umožňuje provoz věže s rozhlednou bez použití oplocení. Pahorek je obklopen vzrostlými stromy.
Z pahorku vyrůstají tři masivní desky soklu z lomového kamene, naskládaného v kovových sítích, které poutají věž k zemi. Forma podstavce — tři nezávislé fragmenty stěn — podtrhuje trojúhelníkovou formu věže. Materiál a měřítko soklu jej definují jako další přírodní prvek, který vyrůstá z krajiny.
Stožár s rozhlednou jsou jednoznačně přinesenou stavbou. Vlastní rozhledna je ocelová příhradovina kombinovaná se dřevem. Příhradovina vyrůstá z podstavce, a ačkoliv je štíhlá a dramatická, patří stále ještě svým charakterem k zemi. Rozhledna je ukončena vyhlídkovou plošinou ve výšce cca 30 metrů. Konstrukce všech podest je ocelový rám s dřevěným roštem jako podlahou. Vertikální pohyb zajišťuje ocelové schodiště s jednoduchým ocelovým zábradlím z tyčoviny. Zábradlí na plošinách a stupně schodiště jsou navrženy z pororoštu.
K bokům věže jsou připevněny štíhlé, vysoké plochy dřevěného mřížoví ze dřevěných lamel. Tyto plochy podtrhují vertikalitu věže a jejich vlastní výtvarná kvalita (obrazce vytvořené křížením různě dlouhých lamel) přidává rozhledně vtisk originálu.
Schodiště uvnitř soklu a příhradoviny věže je do výše cca 8 metrů nad úrovní prvního schodišťového stupně obaleno válcem z poloprůsvitného tahokovu. Tato válcová klec a mříž u vstupu na schodiště brání rozhlednu proti nepovolenému vstupu. Kompozičně průsvitná válcová forma obalu schodiště propojuje ocelovou věž s kamenným soklem.
Stožár nesoucí vybavení operátorů vyrůstá k nebi v délce více než 20 metrů nad vyhlídkovou plošinou. Vlastní stožár je složen z několika betonových prefabrikátů, vyrobených v továrně a smontovaných na místě. Kontrast štíhlého stožáru a příhradové rozhledny kotvené k soklu je důležitým aspektem návrhu. Kabely jednotlivých operátorů jsou vedeny v bezpečnostních pouzdrech po dříku středního sloupu.
Publikováno v Architektuře 2003
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…
Zajímavé zjištění, že tohle patří pod Heluz. To by mě nenapadlo.
Taková záruka je úplně jiná liga. 149 let? To už je skoro jako věčnost! 😎
Kdo by nechtěl mít na barák doživotní záruku? A ještě k tomu celou hrubou stavbu, to už je level, co…