Construqta – sofistikovaná krása betonu

Citace základních konstrukčních prvků a struktur nás baví. A když chcete navrhnout betonový kus městského mobiliáře, který nesmí být těžký, je příhradový nosník tou správnou inspirací. Minimum hmoty a maximum pevnosti – nejefektivnější využití materiálu. Ten je v případě UHPC betonu, který má s obyčejným betonem už opravdu málo společného, docela drahý.
Nebylo to jednoduché. Tvar vypadá jako inženýrsky ukázněný a bez výstřelků, ale zhotovit a vyladit funkční formu nám trvalo řadu měsíců, o mnoho déle, než byl plán. A teď máme radost – monumentální, skoro třímetrový kus ušlechtilého betonu při pohledu zdálky ukazuje svou maximální transparentnost, při pohledu z blízka zase fungují propracované geometrické linie.

Inspirováno jedním ze základních konstrukčních prvků – příhradovým nosníkem. Bere si z něj tu nejpřirozenější inženýrskou krásu a v kultivované formě ji přenáší do krajinné architektury. Pravidelná hra jasně definovaných šikmin a pravoúhlých ploch spojených radiusy je tím, co dává charakter tomuto jinak jednoduchému hranolu z ušlechtilého UHPC betonu. Malé integrované nožky na spodní straně celou hmotu mírně zvedají nad povrch, čímž ještě zvyšují eleganci instalovaného prvku a eliminují případnou nerovnost povrchu. Více než dvou a půlmetrová lavička může být umístěna samostatně, po dvojicích či trojicích nebo být řazena do dlouhých linií. Svým designem si říká nejen o využití ve venkovním prostoru ale i v interiéru.

Pohledově jednoduché avšak výrobně sofistikované těleso je odlito z vysoce kvalitního UHPC betonu. Celá lavička má hladký avšak ne lesklý povrch a je vyráběna ve dvou odstínech probarvených ve hmotě.

 

Modlitebna církve bratrské v Litomyšli
Fránek Architects

Realizace 2009 – 2010

Stavba modlitebny představuje použití principů starověkých a novověkých architektur do jednoduchého konceptu využívajícího terénní konfiguraci. Dále transformaci principů různých klasických kultur. Stavba, ač malých rozměrů, „sahá až do mraků“ a jako symbolická cesta ubíhá do dálky. Zahloubením stavby se dosáhlo optimální zvukové pohody na straně jedné a minimálního objemu na straně druhé.

Foto: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Promiňte překlepy : poškození, v mobiliáři.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Není to příliš mnoho humbuku kvůli něčemu, co už v minulosti tady bylo? Jak odolný je tento prvek vůči počkození chtěnému i náhodnému? V mobiláři měst kdysi betonové lavičky již byly. Dopadly neslavně. A toto? Tvar není nic inspirativního, je to typ konstruktivní, nebude tak vítán, jak si tvůrci myslí. Opravdu ne.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*