Construqta – sofistikovaná krása betonu

Construqta – sofistikovaná krása betonu

(7. 10. 2016) David Karásek, mmcité

   
 
 
 
 

Construqta – sofistikovaná krása betonu

Citace základních konstrukčních prvků a struktur nás baví. A když chcete navrhnout betonový kus městského mobiliáře, který nesmí být těžký, je příhradový nosník tou správnou inspirací. Minimum hmoty a maximum pevnosti – nejefektivnější využití materiálu. Ten je v případě UHPC betonu, který má s obyčejným betonem už opravdu málo společného, docela drahý.
Nebylo to jednoduché. Tvar vypadá jako inženýrsky ukázněný a bez výstřelků, ale zhotovit a vyladit funkční formu nám trvalo řadu měsíců, o mnoho déle, než byl plán. A teď máme radost – monumentální, skoro třímetrový kus ušlechtilého betonu při pohledu zdálky ukazuje svou maximální transparentnost, při pohledu z blízka zase fungují propracované geometrické linie.

Inspirováno jedním ze základních konstrukčních prvků – příhradovým nosníkem. Bere si z něj tu nejpřirozenější inženýrskou krásu a v kultivované formě ji přenáší do krajinné architektury. Pravidelná hra jasně definovaných šikmin a pravoúhlých ploch spojených radiusy je tím, co dává charakter tomuto jinak jednoduchému hranolu z ušlechtilého UHPC betonu. Malé integrované nožky na spodní straně celou hmotu mírně zvedají nad povrch, čímž ještě zvyšují eleganci instalovaného prvku a eliminují případnou nerovnost povrchu. Více než dvou a půlmetrová lavička může být umístěna samostatně, po dvojicích či trojicích nebo být řazena do dlouhých linií. Svým designem si říká nejen o využití ve venkovním prostoru ale i v interiéru.

Pohledově jednoduché avšak výrobně sofistikované těleso je odlito z vysoce kvalitního UHPC betonu. Celá lavička má hladký avšak ne lesklý povrch a je vyráběna ve dvou odstínech probarvených ve hmotě.

 

Modlitebna církve bratrské v Litomyšli
Fránek Architects

Realizace 2009 - 2010

Stavba modlitebny představuje použití principů starověkých a novověkých architektur do jednoduchého konceptu využívajícího terénní konfiguraci. Dále transformaci principů různých klasických kultur. Stavba, ač malých rozměrů, „sahá až do mraků“ a jako symbolická cesta ubíhá do dálky. Zahloubením stavby se dosáhlo optimální zvukové pohody na straně jedné a minimálního objemu na straně druhé.

Foto: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

7. 10. 2016 21:48:55. Re: Construqta – sofistikovaná krása betonu. Jiří Kalvach

7. 10. 2016 21:50:14. Re: Construqta – sofistikovaná krása betonu. Jiří Kalvach

 
 
 
 

7. 10. 2016 21:48:55. Re: Construqta – sofistikovaná krása betonu. Jiří Kalvach

  Není to příliš mnoho humbuku kvůli něčemu, co už v minulosti tady bylo? Jak odolný je tento prvek vůči počkození chtěnému i náhodnému? V mobiláři měst kdysi betonové lavičky již byly. Dopadly neslavně. A toto? Tvar není nic inspirativního, je to typ konstruktivní, nebude tak vítán, jak si tvůrci myslí. Opravdu ne.

7. 10. 2016 21:50:14. Re: Construqta – sofistikovaná krása betonu. Jiří Kalvach

  Promiňte překlepy : poškození, v mobiliáři.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz