Coop Himmelb(l)au: Kostel Martina Luthera

Coop Himmelb(l)au: Kostel Martina Luthera

(22. 8. 2011) Wolf D. Prix, hlavní architekt kanceláře Coop Himmelb(l)au, obdržel koncem června Stříbrný komturův kříž Silberne Komturkreuz, čestné uznání pro toho, kdo se zasloužil o spolkovou zemi Dolnorakousko (Niederösterreich).  Svému  rodnému městu Hainburg an der Donau věnoval Prix plány na nový kostel Martina Luthera. Kostel byl otevřen letos v dubnu. Baunetz to opatřuje titulkem: Tatsächlich: Coop Himmelb(l)au haben eine Kirche gebaut!

 
 
 
 

Coop Himmelb(l)au: Kostel Martina Luthera

Wolf D. Prix, hlavní architekt kanceláře Coop Himmelb(l)au, obdržel koncem června Stříbrný komturův kříž Silberne Komturkreuz, čestné uznání pro toho, kdo se zasloužil o spolkovou zemi Dolnorakousko (Niederösterreich).  Svému  rodnému městu Hainburg an der Donau věnoval Prix plány na nový kostel Martina Luthera. Kostel byl otevřen letos v dubnu. Baunetz to opatřuje titulkem: Tatsächlich: Coop Himmelb(l)au haben eine Kirche gebaut!Místo: Hainburg, Rakousko
Autor:
Coop Himmelb(l)au
Investor: Evangelická církev Dolního Rakouska
Plocha: 289 m2
Pozemek: cca 420 m2
Projekt a realizace: 2008-2011
Foto: Duccio Malagamba 

Na místě dnes již neexistujícího kostela ze 17. století byl v centru Hainburgu během jednoho roku postaven evangelický kostel s bohoslužebným sálem, obecním sálem a dalšími prostory.

Vyjádření architektů: „Celková forma budovy je odvozena od obrovského stolu, na kterém spočívá střešní konstrukce na čtyřech ocelových  sloupech, nohách ‚stolu‘. Další klíčový prvek představuje střecha modlitebny: její tvarová řeč se vyvinula ze zakřiveného tvaru střechy sousedního románského karneru – geometrie staleté budovy byla převedena dnešními digitálními prostředky do ‚dobové‘  formy.

Zvláštní význam v tomto projektu má hra se světlem a transparencí. Světlo přichází shora: tři velké šnekové otvory ve střeše vpouštějí světlo dovnitř. Z modlitebny se přejde do dětské zóny, zaplavené světlem  díky prosklené střeše, kde se nachází také křtitelnice. Dále pak leží obecní sál. Skládací stěna přes celou šířku obou hlavních sálů dovoluje spojit je do jednoho velkého prostoru. Na druhé straně se prosklená fasáda otevírá k ulici.

Třetí stavební část, podlouhlé přímé křídlo do boční uličky lemuje oba hlavní prostory a obsahuje sakristii, pracovnu pastora, kuchyňku a další podružné prostory.  

Skulpturální zvonice, stojící na ploše před kostelem , je čtvrtým prvkem souboru budov.

Podobně jako u našich jiných projektů byly střešní prvky kostela vyrobeny v loděnici.“

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz