Cristian Panaite + Katrien Devreese: Zdravotní středisko v Dudzele

Cristian Panaite + Katrien Devreese: Zdravotní středisko v Dudzele

(17. 6. 2013) Nové zdravotní středisko ve vesnickém předměstí Brugg

 
 
 
 

Cristian Panaite + Katrien Devreese: Zdravotní středisko v Dudzele

Nové zdravotní středisko ve vesnickém předměstí Brugg

Architekti: Cristian Panaite + Katrien Devreese
Místo: Dudzele, Bruggy, Belgie
Plocha: 215 m2
Realizace: 2012
Foto: Filip Dujardin


Obec Dudzele se prostírá podél staré odlehlé silnice spojující malebné historické centrum Brugg s pobřežím Severního moře. Nachází se v poldru, uměle vytvořené krajině oddělené od moře hrázemi.  Vesnice je několik století stará, ale nikdy nevyrostla do velikosti města. Dnes je předměstím Brugg.
Typologie domů v okolí odpovídá jedno nebo dvoupodlažním domkům, které působí archetypálně. Hlavní veřejný prostor i celková urbanistická forma vesnice jsou definovány hlavní ulicí, kdysi to byla zemská cesta dělící krajinu. Architekti byli požádáni, aby nahradili skromný, ale zničený stávající dům ve frontě hlavní ulice novou budovou pro zdravotnické zařízené obce. Jak tuto nutnou funkci vložit do staré vesnice bez toho, aby byl narušen její poklid, který tu vládne po staletí? S ohledem na svou funkci musí být stavba dobře viditelná, regulace však požadovaly naprostý soulad nového objemu s okolím. Projekt vzniká jako série různých objemů rozrušujících lineární zástavbu na hlavní ulici.  Jeden vestavěný objekt se rozvíjí do čtyř oddělených objemových jednotek. První si propůjčuje nízké měřítko sousedního kontextu, druhý dosahuje nejvyššího bodu stavby a dodává celku vizuální nezávislost, další dva lehce vplývají do rovinatého terénu dvora.Prostory v interiéru jsou utvářeny svými různými funkcemi: čekárna, recepce a různé ordinace jsou společně rozvinuty a důsledně zorganizovány podél příjezdové cesty do vnitrobloku.Reinterpretací stávající urbánní situace projekt vytvořil novou otevřenou perspektivu kolmou na hlavní silnici, která nabízí větší městskou hloubku u hlavní ulice.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Zdravotnictví

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz