Crystal Prague

Crystal Prague

(18. 3. 2011) - nová administartivní budova v Praze-Vinohradech
Autorem projektu je Ateliér 15 pod vedením Libora Hrdouška a architekta Radka Lampy.

 
 
 
 

Crystal Prague

- nová administartivní budova v Praze-Vinohradech
Autorem projektu je Ateliér 15 pod vedením Libora Hrdouška a architekta Radka Lampy.
Na Vinohradech vyroste nová administrativní budova CRYSTAL PRAGUE
Praha, 17. března 2011: Společnost GES REAL, a.s. připravuje výstavbu nové administrativní budovy Crystal Prague na pražských Vinohradech v těsné blízkosti metra „A“ Želivského. Ambiciózní projekt vyroste na pozemku o rozloze 1 944 m2 mezi ulicemi Vinohradská, Zásmucká a Kouřimská  a nabídne celkem 13 648 m2 pronajímatelné plochy.
„Projekt Crystal Prague je naším prvním velkým projektem, kterým společnost GES REAL, a.s. vstupuje do oblasti výstavby kancelářských objektů,“ upřesňuje ing. Petr Babulík, předseda představenstva společnosti GES REAL, a.s. Generálním dodavatelem stavby je společnost
Metrostav, a.s. Termín zahájení výstavby se předpokládá ve 2. polovině tohoto roku a doba realizace zhruba 18 měsíců.

O PROJEKTU CRYSTAL PRAGUE
Výjimečná architektura Crystalu byla navržena architektonickou a projekční kanceláří ATELIER 15, s.r.o. pod vedením ing. Libora Hrdouška a ing. arch. Radka Lampy. „Unikátní tvar budovy a její šachovnicová fasáda dodávají stavbě dojem dynamiky, čirosti a lehkosti, čímž se podpoří síla hmotné kompozice,“ vysvětluje hlavní architekt projektu ing. arch. Radek Lampa.
Crystal Prague bude moderní kancelářská budova kategorie A o 14 netypických nadzemních podlažích s celkovou nabídkou 13 648 m2 pronajímatelné plochy splňující nejvyšší mezinárodní kancelářské standardy. Je navržena tak, aby splňovala veškeré požadavky současné doby a potřeby budoucích nájemců. Celková plocha pronajímatelných kancelářských ploch činí 11 901 m2, plochy určené pro retail v přízemí 1 235 m2 (až 5 obchodních jednotek vč. kavárny a restaurace), 130 parkovacích míst ve 4 patrech podzemních garáží, 300 m2 skladových prostor v podzemních patrech.

Crystal Prague v sobě skrývá moderní technologie, důraz byl kladen zejména na bezpečnost, čistotu vzduchu a životního i pracovního prostředí a energetickou nenáročnost.
Crystal Prague v interiéru nabízí moderní otevřené prosvětlené prostory, které jsou díky plným plochám střídajícím se s prosklenými zároveň prodchnuté jedinečným pocitem intimity a bezpečí. Patra budou dělitelná až na 5 samostatných kancelářských jednotek. Flexibilní kancelářská plocha dovoluje vytvořit jak halové uspořádání (open space), tak uzavřené kanceláře. „Crystal Prague nabízí komfortní uživatelské prostředí s možností využití prostor až 8 m2 na jedno pracovní místo. Jedinečnost této budovy spočívá také v možnostech rozvržení kanceláří dle velikostí a dispozic jednotlivých pater. Spodní patra budovy poskytnou kancelářský prostor nad 1 300 m2, zatímco ve špici ve 14. NP máme k dispozici 258 m2, což nám například dává možnost nabídnout vhodnou dispozici kanceláře i pro malou firmu a navíc v rámci samostatného patra,“ říká Eduard Forejt, National Director ze společnosti Jones Lang LaSalle.

CRYSTAL PRAGUE
Investor/Developer: GES REAL, a.s.
Architektonický atelier: ATELIER 15, s.r.o.
Dodavatel stavby: Metrostav, a.s.
Celková plocha pozemku: 1944 m2
Pronajímatelná plocha kancelářských prostor: 11 901 m2
Pronajímatelná plocha retail: 1235 m2
Počet pater NP/PP: 14/4
Počet parkovacích míst v podzemních garážích: 130

www.crystal-prague.cz

 
Urbanismus v místě

„Jedná se o urbanisticky velice zajímavé místo - začíná zde jeden z nejdůležitějších městských bulvárů Vinohradská třída, která se zde rozšiřuje v nově vznikající náměstí. Pozice budovy Crystalu má z tohoto pohledu splnit dva urbanistické úkoly: doplnit západní frontu reprezentativní piazzety a ukončit první blok této třídy,“ říká hlavní inženýr projektu ing. Libor Hrdoušek.

„Výrazné hmoty tvořící náměstí - jak vertikála budovy Paláce Stimb (bývalý Strojimport), tak horizontála Stavební spořitelny ČS a.s. - a nutnost propojení výšek na horizont blokové zástavby vedlo k vytvoření charakterního výškového domu. Tento princip elegantně řeší vstupní podmínky a zároveň vytváří soudobou architektonickou hodnotu, kterou místo významně povyšuje,“ doplňuje hlavní architekt projektu ing. arch. Radek Lampa.

Budova Crystalu vhodně doplňuje objekt Paláce Stimb (bývalý Strojimport) a působí zároveň jako protiváha Dorint Hotelu Don Giovanni Prague. Vzniká tak výtvarně zajímavé seskupení, které dokonce z jihovýchodních expozic již vytváří drobný downtown a dává těmto částem města pevnou městskou dominantu.

Dálkové pohledy
Navrhovaná budova se díky konfiguraci terénu a výšky okolní zástavby uplatní v dálkových pohledech z různých míst Prahy. Z každého úhlu pohledu, díky výšce a výraznému tvarování, získávají panoramata s touto stavbou vždy jiné a vždy nečekané vyznění. Nezaměnitelný charakter Crystalu se uplatňuje při pohledech z historického jádra na horizontu města od Letenské pláně přes Pražský hrad k Petřínu. Přínosem v těchto pohledech je zahuštění výstavby, čímž je horizont přiblížen k městu,  a tím stávající výrazné solitéry dostávají městotvorné vyznění.

rchitektura
Zdánlivě náhodné tvarování hmot vychází z konkrétního místa a logicky graduje směrem od bloku k vzepětí do otevřeného rohu náměstí. Přísné a sebevědomé řezy tvarující dům jakoby krystalizují z magmatu města a dávají mu svobodný a čistý výraz, který dal projektu název Crystal. Výtvarně silná a logicky opodstatněná hmota je pak obalena pláštěm - šachovnicí prosklených a plných ploch. Tento háv má podpořit koncepci krystalu, vzduté plochy pevných částí dají ploše neurčitost a lomy světla při pohybu kolem budovy dodávají stavbě dojem dynamiky, čirosti a lehkosti, čímž se podpoří síla hmotové kompozice.

Jedinečnost provází tuto stavbu od celku v rámci města až po detail pláště ve vzácné a ideové čistotě.


Specifikace
- moderní kancelářská budova třídy A
- jedinečná architektura vybočující ze současné uniformity
- celková pronajímatelná plocha 13 648 m2
- 14 „atypických“ nadzemních podlaží
- technologie umožňující šetrné chování vůči přírodě
- 4 vysokorychlostní výtahy
- 130 parkovacích stání ve 4 patrech podzemních garáží
- až 5 pronajímatelných obchodních jednotek v přízemí
- restaurace se zásobovacím výtahem a zázemím

tisková zpráva: GES REAL, a.s.
www.crystal-prague.cz
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz