Debata o propojení centra Ostravy a Dolní oblasti Vítkovic

Debata o propojení centra Ostravy a Dolní oblasti Vítkovic

(9. 6. 2022) Veřejná debata se uskuteční ve středu 15. června od 18 hodin v Gongu v Dolní oblasti Vítkovice

 
 
 
 

Debata o propojení centra Ostravy a Dolní oblasti Vítkovic

Dovolujeme si vás pozvat k představení ambiciózního plánu propojení centra Ostravy s Dolní oblastí Vítkovice a k veřejné debatě, která se uskuteční ve středu 15. června 2022 od 18 hodin v Gongu v Dolní oblasti Vítkovice. Rozvoj tohoto klíčového území ve svém důsledku posílí význam Ostravy i v rámci Evropy. O vizích a záměrech, které v budoucnu zcela promění území Moravské Ostravy, mezi centrem a Dolní oblastí Vítkovice, budou diskutovat architekti zvučných jmen i zástupci města:

Josef Pleskot, architekt 
Roman Koucký, architekt
Ondřej Vysloužil, architekt
Tomáš Ctibor, specialista rozvoje
Tomáš Macura, primátor statutárního města Ostrava 
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora 
Jan Světlík, autor vize proměny Dolních Vítkovic, hlavní vlastník společnosti Vítkovice

Představíme vám vizi rozvoje území od Černé louky, přes brownfield mezi Trojhalím a Dolní oblastí Vítkovice, pracovně nazývaný „Pod Žofinkou, až po samotnou Dolní oblast Vítkovice, které propojí jednu míli dlouhý bulvár – nová městská třída s tramvajovou tratí. Během večera bude nastíněn i plán konkrétních kroků vedoucích k realizaci celého záměru.

Dlouhodobý záměr pro zmíněné území „Pod Žofinkou“ definuje do tohoto brownfieldu novou čtvrť pro 12 tisíc lidí (jak trvale žijících, tak v místě pracujících) s přírodním parkem a přímou vazbou na nábřeží.  Nová městská třída pohodlně propojí historické jádro Ostravy s Dolními Vítkovicemi. Rozvojové záměry čekají také jedinečnou Dolní oblast Vítkovic. Detaily k jednotlivým záměrům přiblíží spolu se zástupci města, Jan Světlík, Roman Koucký, Ondřej Vysloužil, Tomáš Ctibor, Josef Pleskot. Víc k tématu na tomto odkazu.

Tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

9. 6. 2022 23:00:22. Re: Debata o propojení centra Ostravy a Dolní oblasti Vítkovic. Jiří Kalvach

  Přítomnost Tomáše Macury a Zuzany Bajgarové je hodně kvalifikovaný důvod, proč se této debatě vyhnout. Lidé, kterým chybí soudnost a zdravý respekt k urbanismu a k lidem, kteří v Ostravě žijí, nemají mít právo diskutovat o tom, jak se mění Ostrava, i když jsou jen žel velkým omylem ve vedení města. Pro mnoho občanů jsou ostudou naší ostravské municipality. Zejména amatérská kariéristka Bajgarová.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz