Degustační sklep Víno Dious

Degustační sklep Víno Dious

(8. 10. 2018) Radovan Rusnák / Ateliér Rusnák

   
 
 
 
 

Degustační sklep Víno Dious

Vinařství Víno Dious v obci Horné Orešany koncem minulého roku dokončilo interiér degustačního sklepa. Je jednoduchý, přesto nápaditý, moderní, tvořený s citem pro tradice.

Okolí Smolenic je v mnohých oblastech poznamenané působením rodu Pálffyů, kteří se zasloužili i o současnou podobu Smolenického zámku pocházejícího z přelomu 19. a 20. století. Součástí pálffyovského majetku byl i současný sklep vinařství Víno Dious, kde se kdysi skladovalo víno pro pány ze Smolenického zámku. „Jeho historie sahá až do roku 1691,“ říká generální ředitel vinařství Ing. Branislav Fischer. „Z toho roku pochází i nejstarší písemná zmínka o tomto sklepu. Původně patřil Zichyům, ale když si Juraj Pálffy zrekonstruoval Smolenický zámek, sklep odkoupil. Za komunistů prostor patřil místnímu zemědělskému družstvu, které s ním zacházelo velmi nešetrně. Historické cihly, kamenná čela, průčelí a sokly byly nahozené betonovou omítkou, která vlivem vysoké vlhkosti zplesnivěla. My jsme sklep koupili roku 2008, tedy v době našeho vzniku. Zrekonstruovali jsme ho a do roka vyprodukovali naše první víno.“

Už název Víno Dious historicky odkazuje na lokalitu Orešan, která je také zdrojem révy pro produkci vína. „Druhým zdrojem je okolí Strekova,“ přibližuje Branislav Fischer. Vinařství ročně vyprodukuje více než 50 tisíc litrů vína. „Není problém vyrobit větší množství vína. Složitější je to s jeho prodejem. Konkurence každoročně roste a každý se chce prosadit.“ Víno Dious se zaměřuje na tradiční slovenské odrůdy v čele s modrým portugalem, který je zachovalou orešanskou odrůdou, jedinou v bývalém Československu. K pýcham patří i bílé víno Devín, které na výstavě v Smolenicích ocenila na výbornou i šlechtitelka této odrůdy paní Dorota Pospíšilová. Víno Dious zároveň patří k několika slovenským vinařstvím, která se prosadila i ve Spojených Státech, konkrétně na východním pobřeží v New Hamsphire.

Interiér s charakterem
Ze klepa s historickými cihlovými klenbami se krátkou chodbou vstupuje do degustační místnosti, jejíž interiér byl dokončen koncem minulého roku. Pozornost upoutá kompozice 3300 prázdných lahví od vína pod stropem. „ V návrhu jsme vycházeli z historie a génia loci, kompozice má evokovat hrozen vína,“ vysvětluje autor interiéru Ing. Radovan Rusnák. „Láhve jsou jako bobulky hrozna, přičemž jsou v kruzích upevněné do klenby, ve kterých je okrajová křivka nejnižší a každá další řada stoupá. Lahve mají tři druhy barevných odstínů a jsou nasvícené LED technologií s možností ovládání intenzity svetla.“

Dalším výraznou dominantou je centrální, pět metrů dlouhý stůl z dřevěného masivu. Jeho konstrukce vychází z prvků konstrukce historických lisů. Jeden takový je i v místnosti a pochází z roku 1871. Po stranách stolu je menší mobiliář, který částečně využívá původních prvků – stolů a lavic. Podlahu pokryly velkoformátové keramické dlaždice Random imitující kámen. Na stěnách interiéru je nástěnná malba od pezinského výtvarníka Jána Vajsábla. Znázorňuje panorama Horních Orešan a je složená ze dvou historických pohlednic. Proto sépiová barevnost obrazu. Zadní stěnu interiéru tvoří kuchyňská linka s chladicí skříní a v její blízkosti se nachází sochařský prvek – kovová silueta elegantní dámy s vínem v ruce, na šatech má listy révy. Podle návrhu Radovana Rusnáka ji zrealizoval zámečník Jozef Rajníc.

Miesto: vinařství Víno Dious, Horné Orešany, Slovenská republika
Investor: Víno Dious, s. r. o.
Autor: Ateliér Rusnák, Ing. Radovan Rusnák
Realizace: jaro 2017 – podzim 2017
Autor malby: Ján Wajcko Vajsábel
Zámečníci: Jozef Rajníc, firma UKAZ
Užitková plocha: 51,5 m2
Podlahová krytina: keramická dlaždice Random, RAKO
Kapacita: 30 míst

text: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
foto: MIRO POCHYBA, STANO JENDEK

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz