Dřevostavba se dvěma terasami

Dřevostavba se dvěma terasami

(2. 2. 2016) Pavel Horák

   
 
 
 
 

Dřevostavba se dvěma terasami

Tento rodinný dům byl původně koncipován jako přízemní. Měl totiž sloužit staršímu manželskému páru, který se chtěl přestěhovat z centra velkoměsta. Nakonec v reakci na místní regulativy přikazující tvar a barvu střechy vznikl koncept stavby, kdy pod střechou vznikla jakási druhá úroveň, která se propisuje až do prostoru zastřešené terasy, která je stejně jako hlavní obytný prostor dvoupatrová.

Realizovaný dům se jen minimálně odchyluje od prvního nápadu, první skici. Základním principem je (pro někoho možná prvoplánový) „dům v domě“. Vytápěná a obývaná část domu tvoří asi jen dvě třetiny celého objemu. Přes tuto dřevěnou kostku je přetažen jakýsi druhý plášť požadované cihlové barvy, který umožnil vznik meziprostorů a krytých teras. Přesah střechy zabezpečuje zároveň žádoucí stínění, kdy především na jižní prosklené fasádě nebylo pak potřeba instalovat stínicí techniku.

Pozemek je bývalá zahrada ve stávající zástavbě, kde předtím stál starý rekreační objekt. Výhodou je, že jsme novostavbu zasazovali do definovaného okolí, také zahradní architekti měli na co navazovat při svých úvahách. Zahrada tak již po krátké době působí příjemně zabydleně. Orientace pozemku je ideální s přístupovou cestou ze severu. Vjezd a vstup na pozemek jsme umístili do severovýchodního rohu.

Vnitřní dispozice je poměrně klasickým, ale logickým způsobem členěna a zónována na chladnější část zázemí u severní uliční fasády a sluncem prohřátou obytnou část orientovanou na jih. Hlavní obytný prostor je členěn do dvou úrovní propojených pohodlným přímým schodištěm. V přízemí se nachází také ložnice a pokoj pro hosty, který může sloužit i jako pracovna. V podkroví „na galerii“ je pak kromě druhé úrovně obýváku další pokoj a vstup na druhou úroveň zastřešené terasy, která je zevnitř obložená modřínovým obkladem.
V přízemí se dá z obytného prostoru vstoupit jak na úzkou terasu na jihu, tak na východní prostornou a zastřešenou hlavní terasu s modřínovou lavicí a bílou okenicí, která v případě potřeby uzavře velké okno ve východní fasádě a zjistí tak soukromí.

Autorská zpráva
Foto: Lina Németh


Autor: Ing. arch. Pavel Horák/Prodesi; spolupráce Radim Oblouk
Projektant: Bc. Jan Švarc, DiS
Realizace: Domesi, s.r.o.
Užitná plocha: 138,4 m2 + 44,02 m2
Zastavěná plocha: 148 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2013

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz