Dietmar Feichtinger Architectes: Hráz a lávka pro pěší Mont Saint Michel
(25. 8. 2014) Ústí říčky Couesnon v zálivu Mont-Saint-Michel působí svou rozlehlostí a krásou světla a barev přírodních prvků. Středověké městečko Mont-Saint-Michel stojí na skále uprostřed zálivu. Vrchol jeho siluety tvoří opatství, které je významnou kulturní památkou a jedním z nejnavštěvovanějších míst ve Francii. Klášter a celý záliv jsou od roku 1979 na seznamu kulturních památek UNESCO. Výstavba silnice (1879) umožnila spojení ostrova s pevninou, ale nový splav zabránil volnému pohybu moře, protože přerušil spojení vod říčky Couesnon se zátokou. Ostrov pomalu mizel. Nové molo dlouhé 760 metrů nahrazuje masivní vozovku a obnovuje izolovanost Mont-Saint-Michel.

Dietmar Feichtinger Architectes: Hráz a lávka pro pěší Mont Saint Michel
Ústí říčky Couesnon v zálivu Mont-Saint-Michel působí svou rozlehlostí a krásou světla a barev přírodních prvků. Středověké městečko Mont-Saint-Michel stojí na skále uprostřed zálivu. Vrchol jeho siluety tvoří opatství, které je významnou kulturní památkou a jedním z nejnavštěvovanějších míst ve Francii. Klášter a celý záliv jsou od roku 1979 na seznamu kulturních památek UNESCO. Výstavba silnice (1879) umožnila spojení ostrova s pevninou, ale nový splav zabránil volnému pohybu moře, protože přerušil spojení vod říčky Couesnon se zátokou. Ostrov pomalu mizel. Nové molo dlouhé 760 metrů nahrazuje masivní vozovku a obnovuje izolovanost Mont-Saint-Michel.
Management projektu: Syndicat Mixte Baie du Mont Saint-Michel
Program: stavba hráze, lávky pro pěší a náspu Mont-Saint-Michel
Architekt: Dietmar Feichtinger Architectes
Konzultanti: Schlaich Bergermann und Partner, Stuttgart
Délka hráze: 1085 m
Délka lávky: 756 m
Celková šířka: 12,5 - 16,5 m
Šířka chodníku: 6,5 - 8,5 m
Objem zemních prací hráze: 45 000 m3
Soutěž: 2001 | vítěz 2002
Začátek projektu: 2003
Začátek stavby: 2011
Dokončení stavby: 2014
Foto: Michael Zimermann (1), Barbara Feichtinger-Felber (1) a Mathias Neveling (7)
Subtilní intervence
Při měnící se výšce mořské hladiny, která za přílivu stoupá až o 14 metrů, dochází opakovaně k úkazu, při němž jsou odhalovány přírodní síly a kdy se pohledu nabízí různě vypadající krajina: střídavě obrovské písečné pláže nebo zcela zatopená zátoka s horou proměněnou v ostrov jako jediným orientačním bodem. V zásadě dochází ke dvěma přílivům denně, které trvají o něco víc než 12 hodin. Dvakrát ročně pak vrchol přílivu promění Mont-Saint-Michel v ostrov díky jeho molu. Lidský zásah do tohoto kontextu musí být jen velmi jemný. Proto si tento projekt dal příkaz nenarušit atmosféru a zázrak místa, způsobený jeho tajemným bytím, a rezignovat na vytyčování bodů nebo měřítka. Záměrem projektu je zaručit kontinuitu krajiny tak daleko, kam až oko vidí. Návštěvníci musí zažít, že jsou součástí rozsáhlého prostředí.
Návrh vpojuje molo do krajiny tak hladce, jak to jen lze, ve snaze dosáhnout co největší transparentnost. Proudění vody je jedním z hlavních problémů; umožňuje zachovat izolovanost hory a urychluje odbahňování říčního ústí. Rytmus daný 134 pilíři hraje klíčovou roli při přeměně místa opět místo na ostrov. Z pevniny k hoře probíhá základní geometrie konstrukce kontinuálně a plynule. Mírně se stáčí k východu a pak se otočí zpět a otevře se široký výhled na zátoku a na skalisko Tombelaine. Molo má sice minimalistický výraz, je však ambiciózní co se týče návrhu a výkonu.
Koncept: „Chození po vodě“
Hráz se stává součástí zátoky díky klikaté geometrii, která objímá záliv a doprovází chodce. Sleduje linie dané vodou a nabízí rozličné pohledy na Mont-Saint-Michel. Dokonale vodorovná mostovka splývá s obzorem.
Serpentina na 134 pilířích vede přes krajinu přílivu až k hoře. Inspirací byla farma na pěstování mušlí se tyčkami vystupujícími z moře. Spodní konstrukce se choulí k vodě, téměř se jí dotýká.
Diskrétní povaha mola má svůj původ v uvědomělém vztahu k místu. Po pravdě, upevnění pilířů každých 12 m v krajině přílivu bylo velmi komplikovanou operací; jen tak se však mohlo dosáhnout tak ploché stavební výšky. Díky těsné adjustaci pilířů vypadá přechod jako pomalé přibližování se po vodě. Nová hráz nabízí návštěvníkům bezpečnou pěší cestu i hlavní silnici pro kyvadlovou dopravu.
Základní informace o objektu
Kategorie
Doprava/infrastruktura
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

7. 6. 2023 19:45:10
Re: Re: Rodinný dům v Mníšku pod Brdy.
Jestli to nebude tím, že spousta požadavků je jen v ČSN, které dřív byly ale dnes nejsou závazné.
7. 6. 2023 16:46:45
Pujcky
Mám kapitál, který bude sloužit k poskytování krátkodobých a dlouhodobých zvláštních půjček od 50000 Kč do 500.000.000 Kč pro každého, kdo chce, aby byl tento úvěr vážný. Zájem ve výši 3% ročně v závislosti na půjčené částce, protože zejména nechceme porušovat zákon. Můžete splácet až 3 až 25 let v závislosti na výši úvěru. Je na vás, abyste prováděl měsíční platby. Požaduji pouze uznání certifikovaného ručně dlužného dluhu a některé části jsou také potřebné Email: kdfin11@gmail.com
7. 6. 2023 13:11:53
Re: Rodinný dům Tribuna
Děkuji paní Ivetě Cákové za plodnou diskusi k tématu. Ale k věci: Prezentovat stavbu bez situace a možnosti posouzení vnějších vazeb je nesmysl. I když i fotografie samotné vypovídají o urbanistické kvalitě mnohé. A mimochodem - schodiště musí mít madlo. Ale je vidět, že autoři netrpí úzkoprsostí a stavební úřad také ne.
5. 6. 2023 16:30:04
Re: Rodinný dům v Mníšku pod Brdy
Dobrý den, někde jsem četl, že parapety musí být vysoké 90 cm. V podkroví ale určitě tak vysoký není. Jak je možné, že to takto architekti nevědí a že to stavební úřad zkolaudoval?
31. 5. 2023 19:54:12
Re: Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražskéh...
Mně by se nejvíc líbil návrh týmu 15. Fasáda svou tektonikou i barevností perfektně zapadá mezi původní stavby a přitom je nekopíruje. Navíc krásně otevírá "vnitrobloky", které jsou vlastně náměstími. Tým 11 má na první pohled velmi atraktivní fasádu se zámecky působícími vstupními oblouky, ale právě ty ve mě vyvolávají spíš pocit "tady už je to naše", než "pojď dál". A stejné je to u průchodů do vnitrobloků - nejsou to ulice.
31. 5. 2023 19:33:03
Re: Studenti architektury představí vizi Česka na výstavě CZ2
Studentská představa, že cyklistika plnohodnotně nahradí automobilovou dopravu, je naivní. Na kole nerozvezete děti do škol, nepřivezete nákup, nedojedete čistý v každém počasí. A to ještě nemluvím o rychlosti, která je zejména mimo centra měst nesrovnatelná.
31. 5. 2023 07:18:08
Re: Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražskéh...
... ilustrační foto ?
30. 5. 2023 14:49:13
Re: Byt výtvarnice a architekta
Byt je krásně rozvolněný, nicméně stále nechápu, jak je možné, že zde není dodržena norma ohledně nepřípustnosti přímého vstupu z kuchyně / obytné místnosti na WC. Tento precedens mne trápí, protože pokud projekt byl předložen na stavební úřad a vyjádřila se němu i Hygienická stanice, pak něco není v pořádku.....
25. 5. 2023 19:47:02
Re: Rozšíření kanceláří Price f(x)
Zaujaly mě ty "černě přestříkané technologické rozvody". Jaké technologie se tím myslí? Copak nemají rozvody podle druhu média z bezpečnostních důvodů svou předepsanou barvu?
25. 5. 2023 18:31:36
Re: Rezidence nad zatopeným lomem
Nádhera.
8. 5. 2023 18:56:36
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Proč ve většině nových dispozic architekti ignorují požadavek, aby WC nebylo přímo přístupné z prostoru pro přípravu a konzumaci jídel? Jinak hezké, hlavně jak je to barevné.
5. 5. 2023 11:38:19
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Vypadá to úžasně! Mohu se k Vám pozvat na kávu a prohlídku rekonstruovaného bytu? Moc děkuji a těším se Karel Klátil 777979743 karel.klatil@flexibau.cz
27. 4. 2023 20:00:04
Re: Rekonstrukce stodoly v Pošumaví
Tak tohle se mi opravdu líbí. Taková obytná/neobytná stodola/nestodola. Paráda.
27. 4. 2023 19:15:46
Re: Re: Rozhledna Vysoké Pole.
Tak zkuste žít v jeskyni. A běda, jestli někde vyšlapete pěšinku.
27. 4. 2023 19:08:53
Re: Zlínská zrcadla
Pěkné instalace pro lidi, ale kolik ptáků už se o ta zrcadla zabilo? Nebo je ten povrch pro ptáky nějak zviditelněn?
24. 4. 2023 11:27:21
Re: Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další...
...stejně jako kdysi nepotřebovala Praha Národní divadlo... Stavby pro kulturu de facto nejsou zapotřebí nikdy, člověk se obrazů nebo hudby nenají, přece, není-liž pravda?
22. 4. 2023 13:59:36
Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další kro...
Pokládám od počátku tento plán za nesmírné plýtvání veřejnými prostředky a v souvislosti se současnou fiskální situací státu i podnikatelských kruhů v MS kraji ze vrcholně nezodpovědné jednání primátora a jeho nohsledů, zejména paní Bajgarové. Koncertní sál Ostrava nepotřebuje. Pro Tomáše Macuru to má být jen jeden z hlavních pomníků jeho mocenského megalomanského působení ve vedení Magistrátu. Podobně jako Andrej Babiš, i Macura finanční stránku města řídí jak svoji privátní firmu. Najde se nějaký dobrý spolek, který tohoto odiozního politického podivína požene k hmotné odpovědnosti?
19. 4. 2023 00:10:45
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Vylepšování krajiny rozhlednami je zcela nevhodná záležitost. Příroda je dokonalá bez našich zásahů. Navíc je to skutečně nevkusné,
18. 4. 2023 22:46:43
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Pro mě je to nádhera. Těším se na návštěvu a gratuluji!
16. 4. 2023 18:25:26
Re: Re: Rekonstrukce kulturního domu a kina v Chlumci.
Adresa: Muchova 267, 403 39 Chlumec