Digitální planetárium v Hradci Králové

Digitální planetárium v Hradci Králové

Zámeček 456/30, 500 08 Hradec Králové

(26. 9. 2016) Kompozici objektu lze chápat jako parafrázi přistávajícího fantaskního vesmírného korábu.

   
 
 
 
 

Digitální planetárium v Hradci Králové

Na jednu stranu exaktnost v podobě maximální přesnosti umístění kamer a osazení promítací polokoule, na druhou stranu tvarová a intelektuální volnost při kompozici stavby byla pro architekta Ing. arch. Karla Schmieda současně výzvou i lákadlem při návrhu planetária.

Vnější architektonické řešení s dominující elipsoidickou kopulí je nápadité a zároveň v souladu se stávajícím objektem hvězdárny s charakteristickými kopulemi. Základ konstrukčního systému tvoří betonový válec, do kterého jsou kotveny železné ramenáty ve vrcholu spojené prstencem. Kubická část základního tvaru budovy včetně suterénu jsou železobetonové. Vnitřek stavby si s exteriérem v ničem nezadal.  Podlahy, stropy v prvním patře a třírozměrné oblé tvary ve druhém podlaží jsou originální a vystihují charakter vesmíru, korespondují s časosběrnými snímky oblohy a odpovídají tvarům jeho těles (např. prstence Saturnu).

Kruhový sál s nakloněným stupňovitým hledištěm umožňuje nerušený pohled do vesmíru jakoby z vrcholků hor.  Špičková projekční technika dokonale zobrazuje noční oblohu i blízký a vzdálený vesmír.

Další přihlášené stavby do soutěže najdete na www.stavbaroku.cz.
Hlasujte o nejlepší Stavbu roku 2016 i vy!

tisková zpráva

Digitální planetárium v Hradci Králové

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Dokončení

2013

 
 
 
 
50.1772772
15.8387447
Digitální planetárium v Hradci Králové

Digitální planetárium v Hradci Králové
Zámeček 456/30
500 08 Hradec Králové

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz