Děčín 2070 - Vize pro Shrinking city

Děčín 2070 - Vize pro Shrinking city

Děčín

(30. 10. 2019) Přehlídka diplomových prací ČKA – 2019, Zvláštní cena Českých center

   
 
 
 
 

Děčín 2070 - Vize pro Shrinking city

Matěj Čunát z Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci pod vedením Jiřího Klokočky

Porota ocenila, že se autor věnoval tématu rozvoje měst a sídel a jeho udržitelnosti. Na příkladu Děčína pojmenoval a vytvořil určitá témata, navrhl konkrétní opatření v horizontu několika let či desetiletí.

Město Děčín se potýká od roku 1989 s úbytkem obyvatel. Má mnoho kvalit a nevyužitých potenciálů, ale postrádá ucelenou představu, jak se dál vyvíjet. Proto stanovuji vizi vývoje města, která bude aspekt smršťování vnímat jako potenciál. V masterplanu vymezuji zastavěné území, které je klíčové pro fungování Děčína. Stávající zastavěné území propojuji a posiluji rozvojovými plochami, které využívají principů lineární zástavby a v rámci omezených investičních prostředků maximalizují dopad na veřejný prostor a strukturu města. Městské fragmenty jsou tak propojeny rozvojovými plochami v jeden celek.
Navrhuji novou síť parků, které fungují jako zelená síť města. Obklopí stávající městská jádra a propojí Děčín s okolní krajinou tak, aby se město opravdu stalo městem v přírodě a horách. V parcích budou běžecké trasy, cyklostezky a hřiště. Děčín se tak stane městem volnočasových aktivit a sportu.
Vymezuji demoliční území pro vnější smrštění. Klíčová vlastnost pro shrinking city je přiměřená velikost, která redukuje náklady města. Sídliště daleko od centra města jsou redukovány a stávají se z nich původní vesnice, které mohou fungovat jako samostatná sídla. Zároveň obyvatelé z těchto míst mohou dosídlit sídliště blíže centru a udržet jejich hustotu na přiměřené úrovni.
Dále vymezuji degradační plochy, které mají za následek vnitřní smrštění. Jedná se o brownfieldy v centru města, které budou procházet neřízenou destrukcí. Při přechodu na nová odvětví a nemožnosti splavnění Labe dojde k úpadku průmyslu, továrny v centru města tak pravděpodobně zaniknou. To ale přinese příležitost postupné rekultivace území a jeho proměny na les. Aby nevznikaly izolované ostrovy rekultivované zeleně ve městě, je zavedena síť parků, která zelené ostrovy propojí a vytvoří integrovanou vnitřní městskou krajinu.

Autorská zpráva


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.