Diskutované stavební předpisy začnou v Praze platit od října

Diskutované stavební předpisy začnou v Praze platit od října

(12. 9. 2014) (ČTK) - Zastupitelé napříč politickým spektrem ve čtvrtek 11. září po dlouhé a bouřlivé debatě vyzvali jednobarevnou radu TOP 09 k odkladu účinnosti nedávno schválených nových stavebních předpisů. Odklad na začátek roku 2016 navrhla ČSSD. Autor předpisů Pavel Hnilička na dotaz ČTK uvedl, že zastupitelé nemají k podobné výzvě oprávnění. Spatřuje za tím reklamní lobby, řekl. Předpisy, které mimo jiné regulují velikost reklamy v centru města, tak začnou platit podle původního plánu od října.

 
 
 
 

Diskutované stavební předpisy začnou v Praze platit od října

(ČTK) - Zastupitelé napříč politickým spektrem ve čtvrtek 11. září po dlouhé a bouřlivé debatě vyzvali jednobarevnou radu TOP 09 k odkladu účinnosti nedávno schválených nových stavebních předpisů. Odklad na začátek roku 2016 navrhla ČSSD. Autor předpisů Pavel Hnilička na dotaz ČTK uvedl, že zastupitelé nemají k podobné výzvě oprávnění. Spatřuje za tím reklamní lobby, řekl. Předpisy, které mimo jiné regulují velikost reklamy v centru města, tak začnou platit podle původního plánu od října.


Stavební předpisy, které nedávno schválili radní, nastavují mimo jiné pravidla výškové regulace budov, omezují rozšiřování města na úkor volné krajiny, kladou důraz na zástavbu proluk a nevyužívaných území a podle autorů z Institutu plánování a rozvoje (IPR) účinněji chrání přírodní lokality. Zároveň regulují reklamu v centru města. Limit pro velikost billboardů se má od října snížit ze současných dvanácti na šest metrů čtverečních. Provozovatelé reklamních zařízení už dřív uvedli, že jsou pro ně nová pravidla likvidační.

Jako jedno z předvolebních témat si stavební předpisy zvolili zastupitelé za ČSSD. Zastupitel Jan Slezák (ČSSD) dnes na zastupitelstvu řekl, že vzbuzují řadu otázek a jsou špatně připraveny. Žádal, aby rada vzala rozhodnutí zpět. Ke kritice se připojila i opoziční ODS. "Vyhláška zvýhodňuje pouze stavebníky. Vzniká právní nejistota a prokorupční stav," uvedl bývalý primátor, zastupitel Bohuslav Svoboda (ODS).

"Zastupitelstvo může revokovat rozhodnutí ve věci samosprávy, nikoli ve věci přeneseného výkonu státní správy," řekl Hnilička. Za aktivitou opozice vidí reklamní lobby. Nikdo jiný si podle něj na stavební předpisy nestěžoval. Podobně se tento týden vyjádřil i primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). "Pevně doufám, že ČSSD nejedná účelově ve prospěch finančně silné billboardové lobby, která se urputně brání zákazu nových billboardů v Praze i regulaci naší reklamní džungle," uvedl. ČSSD nařčení odmítla.

Prahu v uplynulých dnech doslova zaplavily billboardy s nápisem "Pražane, i ty přicházíš o peníze" a odkazem na web www.okradenapraha.cz. Upozorňují na údajně nevýhodné smlouvy týkající se reklamy, které Praha v 90. letech uzavřela se společností JCDecaux. Za iniciativou stojí firma BigBoard, která už dřív v tiskové zprávě uvedla, že nové stavební předpisy francouzskou firmu zvýhodňují a zajišťují jí exkluzivitu. 11. září se navíc objevila informace o tom, že majitelé reklamních zařízení začali v Praze odstraňovat předvolební plakáty TOP 09.

Doplněno Stavbaweb:
Další informace najdete na stránce autora předpisů, architekta Pavla Hniličky - https://www.facebook.com/pavel.hnilicka.1


Související články:
Předpisy v Praze regulují výšku budov a preferují zástavbu proluk 11.9.2014

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz