Dům Chameleon

Dům Chameleon

(4. 4. 2017) Petr Hájek Architekti

   
 
 
 
 

Dům Chameleon

Pozemek, nacházející se asi 15 km od centra Prahy, vlastní rodina stavebníka již po dvě generace. Zahrada byla postupně kultivována a bylo zde vysázeno rozmanité množství stromů. Před několika lety padlo rozhodnutí postavit na tomto pozemku trvalé bydlení a přestěhovat se sem.
Dům reaguje na tuto historii a snaží se minimalizovat zásahy do krásné zahrady. Je umístěn do jejího těžiště, tam, kde stávala chata. Jeho jednotlivé místnosti míří nezávisle, podobně jako oči chameleona, do různých částí zahrady na vzrostlé stromy. Potřeba kácet při výstavbě nového a většího domu tak byla minimalizována. Každá z místností je nyní zasvěcena jednomu stromu. Obývací pokoj jabloni, ložnice rodičů třešni, koupelna broskvoni, hostinský pokoj stříbrnému smrku a dětské pokoje ořechu. Vstupní část je pak namířena směrem k brance na pozemek. Výseče mezi jednotlivými místnostmi – mrtvé úhly, vytvářejí intimní atmosféru jak uvnitř domu, tak na zahradě. Zabraňují pohledům ze sousedních domů do interiéru a umožňují současně využívat poměrně nezávisle zahradu i dům.
Fasáda domu byla původně zamýšlena z lesklé fólie, která měla odrážet okolní prostředí a stejně jako kůže chameleona zajišťovat maskování. Během výstavby jsme ale od tohoto záměru upustili. Původně dočasná fasáda tvořená stříkaným polyuretanem bude pravděpodobně ponechána jako úprava finální, časem možná porostlá břečťanem nebo jinou popínavou rostlinou. Obytná místnost byla umístěna v těžišti domu i zahrady, z ní vybíhají jednotlivé pokoje, oddělené skleněnou příčkou. Vizuálně lze dům dělit pomocí závěsů. Je tak možno vytvořit množství konfigurací podle aktuální potřeby intimity nebo propojení.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz