Dům K.

Dům K.

(5. 3. 2020) Udržitelný dům nedaleko Lienzu, s fasádou a střechou z materiálů PREFA

   
 
 
 
 

Dům K.

Vilu zasazenou v kopci nad rakouským Dölsachem nedaleko Lienzu jen tak nepřehlédnete. Pozornost upoutá čistými geometrickými liniemi, dominantní prosklenou stěnou, zajímavě řešenou střechou a fasádou odrážející světlo. Majestátní vrcholy Dolomit jsou odsud jako na dlani. Architekt, který se podepsal pod návrh této stavby, totiž zdejší hory miluje. Stejně jako preciznost a rozmanité výzvy. Ty jdou v současné době ruku v ruce se stále vyššími požadavky klientů na udržitelnost a ekologický ráz domů.

Hliník je díky svým stabilním vlastnostem, odolnosti a přizpůsobivosti materiálem budoucnosti. Ví to i designér Jan Werner, který při projektování vily s názvem „Haus K.“ v Dölsachu zvolil aluminiové fasády a střechy. Svou barvou připomínají šedozelený nerost serpentin, který se vyskytuje ve Východním Tyrolsku, kde stojí také „Dům K.“ Jeho majitel si přál, aby byly materiály využité při stavbě ekologické a udržitelné z dlouhodobého hlediska. „Zvolili jsme tedy střešní a fasádní panely PREFA FX.12. Vyrábějí se hlavně z druhotně zpracovaného hliníku, který dovoluje téměř neomezenou recyklaci,“ popisuje Werner.

Challenge accepted
Spokojenost na všech stranách. Tak je možné vystihnout pocity všech, kteří se podíleli na realizaci projektu. „Panely se klempířům instalovaly výborně i proto, že jsou všichni naši zaměstnanci vyškolení na práci s produkty PREFA,“ chválí Gerald Ortner, šéf firmy, která pracovala na stavbě. Zákazník se navíc nemusí několik desítek let strachovat o údržbu materiálu, který je vysoce kvalitní, barevně stabilní, odolný za všech povětrnostních podmínek, a navíc se na něj vztahuje 40letá záruka.  O energetickou efektivitu se starají solární panely umístěné na střeše a vilu vytápí ekologicky hospodárná čerpadla. Tepelný komfort v budově v každém ročním období včetně dlouhých alpských zim zajišťuje zavěšený provětrávaný fasádní systém PREFA.

Výzvy, navrhnout pro zákazníka zajímavý, udržitelný dům ve stráni s výhledem do horské přírody, se Werner působící také jako docent na katedře architektury v Grazu zhostil s vervou sobě vlastní. Podle svých slov je totiž tento vyučený tesař a vystudovaný architekt velký detailista, který řeší každou maličkost. V Dölsachu pod jeho milovanými horami se mu však podařila kvalitní práce, se kterou rozhodně může být spokojený.


Dům K.

novostavba rodinného domu, Lienz v Rakousku
Architekti: Jaweco Studio, Arch. Jan Werner
Realizace: MSGO GmbH, Gerald Ortner

Typ fasády: PREFA střešní a fasádní panel FX.12
Barva fasády: P.10 světle šedá
FOTOGRAFIE: Croce & WIR

podle podkladů společnosti PREFA Aluminiumprodukte

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz