Dům klamající tělem

Dům klamající tělem

Rožnov pod Radhoštěm

(24. 2. 2016) Igor Bergmann - Studio dooom

   
 
 
 
 

Dům klamající tělem

Projekt domu zasazeného do kopcovité oblasti Beskyd čelil hodně omezením. Výsledek je fištrónský. Příchozího upoutá jednoduše a tradičně pojatá hospodářská část domu s příjezdovým dvorem vymezeným dřevěnými objekty technického zázemí, garáží, skladů a otevřenou krytou chodbou. Ta lemuje vegetací osázenou střechu obytné budovy, která je na první pohled skrytá. Z větší části je totiž schovaná pod zemí. Má dvě mírně vůči sobě zalomená křídla – společenský a klidový sektor. Z obou velkoryse prosklených výplní, využívajících výhled, lze pak vyjít přímo ven na částečně kryté terasy navazující na mírně se svažující pozemek. Materiálové řešení domu se omezuje na dřevo, kámen a sklo.

Investor dal architektům v podstatě volnou ruku. Jeho zadáním byla stavba pro čtyř až pětičlennou rodinu, rozumně klad důraz na dostatečné zázemí, v dnešní době často podceňované. Když měli architekti připravený koncept, následovaly diskuze o výsledné podobě dispozičního řešení a o materiálech. Kromě toho se rodina investora aktivně podílela na organizaci výstavby, na výběru dodavatelů i na samotném průběhu stavby.
Jedním z důvodů pro zapuštění objektu pod terén byla kromě požadavku CHKO na co nejmenší viditelnost novostavby také kompenzace tepelných ztrát a ochrana proti přehřívání přes skleněné průčelí (izolační trojsklo v dřevěných rámech včetně zastínění formou pergoly). Toto řešení se osvědčilo, i v letošních extrémních letních teplotách byl dům příjemnou oázou.

Nosné konstrukce jsou převážně z betonových tvárnic v kombinaci s keramickým zdivem. Doplňují je kamenné a dřevěné obklady. Pro řešení stropu obytné části autoři zvolili prefabrikované předpjaté železobetonové stropní panely Spiroll, protože vyhovovaly navrženým rozponům a hlavně rychlosti výstavby Pro střechu s extenzivní výsadbou byla použita odpovídající systémová skladba humusových a drenážních vrstev. Osázena byla kombinací horských bylin a trvalek. Jsou na ní ale také umístěny kopule světlovodů pro prosvětlení místností pod úrovní terénu.
U hospodářských objektů je klasický dřevěný krov s plechovou střechou, což bylo nakonec i jedním z požadavků CHKO.

Autorská zpráva
Foto: studio Toast


Místo: Rožnov pod Radhoštěm
Autor projektu: Igor Bergmann - Studio dooom a Ivan Bergmann

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

 
 
 
 
49.4585261
18.1430308
Dům klamající tělem

Dům klamající tělem
Rožnov pod Radhoštěm

Komentáře ke článku

 
 
 
 

26. 2. 2016 14:43:42. Southfork v Rožnově. DeLonghi

 
 
 
 

26. 2. 2016 14:43:42. Southfork v Rožnově. DeLonghi

  Dívám se, že podnikatelské baroko už není přehršel materiálů a stylů, ale ta potřeba dát najevo nadřazenou privilegovanost ega majitele se přece jen promítla a to v opulentním a nabubřelém měřítku.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz