Dům kompletně bez dřeva a zateplení? Ano, vlastníma rukama!

Dům kompletně bez dřeva a zateplení? Ano, vlastníma rukama!

(23. 8. 2018) Dům byl postaven z tepelněizolačních tvárnic Lambda šířky 375 mm a hodnot nízkoenergetického domu dosáhl i bez zateplení

   
 
 
 
 

Dům kompletně bez dřeva a zateplení? Ano, vlastníma rukama!

Cesta za novým domem začala fotkou z dovolené v Řecku – manželé si vyfotili dům, který se jim líbil a přinesli obrázek projektantovi. Představou o designu však jejich požadavky zdaleka nekončily - budoucí stavebníci chtěli stavět sami, v nízkoenergetickém standardu, bez zateplení a pokud možno bez dřeva.  Trochu moc přání najednou? Vůbec ne – právě pro takto náročné lidi je tu Ytong.

Svépomocné stavění má u nás dlouhou tradici a svůj smysl má i v současné době, kdy je na trhu řada stavebních firem. Důvodem je nejen úspora financí ale u mnoha stavebníků také potřeba mít kontrolu nad průběhem prací. Díky tomu, že systém Ytong je promyšlený právě s ohledem na co nejjednodušší použití bez nutnosti zapojit řadu řemeslníků několika profesí, je u svépomoci mimořádně žádaný. „Ytong nám nabídl nejvariabilnější řešení konstrukce. Stavění bylo naprosto přesné, bez odchylek a opravdu snadné. Stavbu jsme zvládli ve třech, já, zedník a jeden pomocník,“ říká majitel.

Dům byl postaven z tepelněizolačních tvárnic Lambda šířky 375 mm a hodnot nízkoenergetického domu dosáhl i bez zateplení. „Mám odpor polystyrenu, zkrátka jsme se tomuto materiálu a současně dalšímu podle mě zbytečnému kroku při výstavbě chtěli vyhnout,“ říká majitel.

Jejich představě o co nejodolnějších materiálech nevyhovovalo ani dřevo, které má rovněž své nedostatky a rizika. „Prostě jsem se rozhodl, že postavím tak, aby na stavbě nebyla ani jedna dřevěná laťka, nechtěl jsem dělat žádné napouštění dřeva, nic takového. Díky technickému poradci Ytongu jsme tomu přizpůsobili projekt a udělali strop z Ytongu. Zpětně můžu hodnotit, že ani toto nebylo složité – v podstatě je to stavebnice, ke které jsme dostali kladečské plány. Nijak jsme nespěchali a za týden jsme měli hrubou stavbu hotovou. Veškerou práci jsme dělali rukama, bez míchačky. Spotřebovali jsme  jednu paletu  zdicí malty na celý dům. Technik se zastavil na kontroly a pomáhal nám projekt zvládnout,“ uvádí pan majitel. Masivní strop má navíc jednu zásadní pozitivní vlastnost – zabrání letnímu přehřívání a v podstatě nahradí klimatizaci v podkroví  - teplota zde v horkých dnech nepřesáhne 25 °C.

Dům majitelé obývají již třetím rokem a v průměru jsou jejich náklady za teplo okolo 2 500 měsíčně. „Za dům 4+1 na 300 m2 platím podobně jako lidi v paneláku. Ale pokud bych jedinou věc mohl změnit, kdyby tenkrát byla v nabídce už tvárnice v šíři 450 mm, stavěl bych z ní a náklady ještě snížil,“ dodávají.

podle podkladů společnosti Xella CZ

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

 
 
 
 

23. 8. 2018 14:56:20. Re: Dům kompletně bez dřeva a zateplení? Ano, vlastníma rukama!. PK

  Takže úsporný ? 2500 Kč x 12 je 30 000 Kč za rok za vytápění. To nemyslíte vážně, že toto je úsporně řešený dům. A srovnání s panelákem je už úplně absurdní. Za 3+1 v zatepleném paneláku platím necelých 7000 Kč za rok za topení. To je skutečný nízkoenergetický standard.

30. 10. 2018 00:35:31. Re: Re: Dům kompletně bez dřeva a zateplení? Ano, vlastníma ruka... Michal

  ja myslim ze vykurovacia sezona zacina v novembri a konci tak v marci, tak si to prepocitajte.

30. 10. 2018 07:41:28. Re: Re: Re: Dům kompletně bez dřeva a zateplení? Ano, vlastníma ... lukas

  takze to mate 2500,- na topeni na 5 mesicu? takze cca 1000,- mesicne na topeni

24. 8. 2018 12:48:10. Re: Dům kompletně bez dřeva a zateplení? Ano, vlastníma rukama!. venuše Brunclíková

  Dobrý den, máme dům z Porothermu š. 440, bez zateplení, se zastavěnou plochou 230 M2 a platíme taky 2500Kč měsíčně.

29. 10. 2018 08:10:26. Re: Dům kompletně bez dřeva a zateplení? Ano, vlastníma rukama!. Mato

  No my máme ytong 300mm a 20cm polistyren a cc240m2 a náklady na kúrenie su 37 eur cca 970českých to len toľko

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz