Dům mezi stromy

Dům mezi stromy

(21. 2. 2017) Sporadical architektonická kancelář

   
 
 
 
 

Dům mezi stromy

Pozemek je svažitý od severu k jihu, celkové převýšení dosahuje 15 metrů na 100 metrů jeho délky. Podél severní hranice pozemku vede silnice, která spojuje okolní obce.
Umístění domu vychází z tvaru terénu a z přístupnosti pozemku ze severní strany. Je ale určeno zejména polohou stromů. Stavba využívá kvality prostředí, které vzrostlé stromy vytvářejí, také výhled na krajinu a na horizont je v této výškové úrovni nejhezčí. V jižní polovině plochy pozemku zůstává louka.
Dům svou výškou nepřesahuje domy v sousedství. Střechu má přístupnou z terénu – od horní hranice pozemku jsou vidět pouze zelené plochy střechy, které navazují na severní svah.
Investor předpokládá sezónní obývání domu v rámci širší rodiny. Dům je rozdělen na dvě samostatné části – větší dvoupodlažní a k ní přiléhající jednopodlažní část na zvýšené úrovní. Prostor, který tímto uspořádáním vznikl v jihozápadní části, se využívá jako venkovní plocha s terasami, místo společného setkávání rodiny.
Prosklené fasády opticky propojují vnitřní prostory s venkovními. Umožňují široký výhled do okolní krajiny. Vzrostlé duby přirozeně stíní terasy i fasádu před přímým jihozápadním sluncem. Zároveň zachovávají intimitu místa.

Dispoziční řešení
Hlavní vstup je na úrovni druhého nadzemního podlaží. Ze zádveří vede schodiště do menší samostatné obytné části s jedním pokojem, kuchyňským koutem a koupelnou. Z pokoje je přímý vstup na venkovní terasu.
Ve vstupním podlaží jsou tři ložnice, společná koupelna a sauna. Z ložnicového patra vede schodiště do přízemí, kde je hlavní obytná místnost s kuchyní a jídelnou. Velkou prosklenou plochou jižní a západní fasády prostor navazuje na terasu. V severní části přízemí jsou provozní prostory (spíž, wc a technická místnost).

Stavební řešení
Dům je postavený z jednovrstvého zdiva s tepelnou izolací a omítkou. Západní fasáda má dřevěný plášť z modřínových latí. Část obvodových stěn je železobetonová, provedená z tvárnic ztraceného bednění. Stropy jsou keramické a železobetonové. Plochá střecha je zelená extenzívní, část pokrývá terasa z modřínových prken. Stavba je založena na základových pasech. Horní část základů tvoří betonové stěny do ztraceného bednění.

Autorská zpráva
Foto: Jan Kuděj


Autor: Sporadical architektonická kancelář– Aleš Kubalík, Josef Kocián, Jakub Našinec, Veronika Sávová
Místo: Střední Čechy, okres Benešov
Plocha pozemku: 3950 m2
Obestavěný prostor: 785 m3
Zastavěná plocha: 160 m2
Užitná plocha: 174 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

21. 2. 2017 16:30:07. Re: Dům mezi stromy. Pavel Voborník

23. 2. 2017 10:47:50. Re: Dům mezi stromy. Jitka

 
 
 
 

21. 2. 2017 16:30:07. Re: Dům mezi stromy. Pavel Voborník

  Dobrý den, pokud je to možné, tak by mě zajímala cena úplně komplet jak to popisujete, vč.nafoceného interiéru.

23. 2. 2017 10:47:50. Re: Dům mezi stromy. Jitka

  Líbí se mi poličky podél schodiště i místo zábradlí. Ale umístění krbu je nešťastné. U krbu má být klid na posezení u ohně a ne k němu být zády při vaření i při jídle - a kromě toho před ním vede komunikační koridor (dveře - dveře - kuch. linka). Je ho tam škoda.
Jinak umístění do svahu všechna čest.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz