Dům na kraji CHKO Jizerské hory

Dům na kraji CHKO Jizerské hory

Milíře, okr. Liberec

(23. 9. 2019) Klanc…architekti

   
 
 
 
 

Dům na kraji CHKO Jizerské hory

Projekt jsme s investory vymýšleli a zvažovali v několika variantách. Nakonec zvítězil návrh, který využívá tradiční prvky vesnického domu – obdélníkový půdorys hlavní hmoty stavby, rovnoběžnou orientaci s vrstevnicemi, sedlovou střechu, přiznané hlavní nosné konstrukce. Tyto tradiční prostředky jsem spojil do lehce alternativní, přesto místu úměrné a ničím výrazně nevybočující kompozice. Kladl jsem důraz na dynamickou siluetu domu a přesně zarámované výhledy z různě půdorysně natočených oken. Čistá dřevostavba má v interiéru přiznaný nosný trámový skelet a záklop stropů a střechy. Dřevo tedy tvoří převládající materiál při pohledu na dům zvenčí i zevnitř. Dům se stavěl svépomocnou koordinací více dílčích dodavatelů. Jako architekt jsem na stavbě po celou dobu prováděl autorský a technický dozor investora a pomáhal jsem majitelům s organizací stavby.

Oba dva stavebníci - manželé jsou svérázní a akční, od začátku stavby v roce 2008 si až do současnosti vedou zajímavý a pestrý blog o svých aktuálních starostech a radostech s domem. Doporučuji všem zájemcům o alternativnější způsob bydlení do něj občas nakouknout. První polovina blogu Chaloupka na milířích z let 2008 - 2012 se týká samotné realizace, jsou zde popsané i peripetie se složitým schvalováním této atypické stavby v CHKO Jizerské hory. Mimochodem jsem zde dostal svoji první pokutu jako zodpovědná autorizovaná osoba ve správním řízení s CHKO za to, že jsme vybudovali střechu trochu jinak, než bylo v původní projektové dokumentaci pro stavební povolení…

Autorská zpráva
Foto: Vavřinec Menšl


Architekt: Tomáš Klanc; spolupráce Tomáš Petrášek
Dodavatel: Tomáš Zoubek - tesař a truhlář Liberec; dokončovací práce svépomocí

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

23. 9. 2019 23:04:27. Re: Dům na kraji CHKO Jizerské hory. Pavel Nosek

 
 
 
 

23. 9. 2019 23:04:27. Re: Dům na kraji CHKO Jizerské hory. Pavel Nosek

  Tak to jsou první solární trubice, které vidím instalované v lese?!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz