Dům na kraji CHKO Jizerské hory

Dům na kraji CHKO Jizerské hory

Milíře, okr. Liberec

(23. 9. 2019) Klanc…architekti

   
 
 
 
 

Dům na kraji CHKO Jizerské hory

Projekt jsme s investory vymýšleli a zvažovali v několika variantách. Nakonec zvítězil návrh, který využívá tradiční prvky vesnického domu – obdélníkový půdorys hlavní hmoty stavby, rovnoběžnou orientaci s vrstevnicemi, sedlovou střechu, přiznané hlavní nosné konstrukce. Tyto tradiční prostředky jsem spojil do lehce alternativní, přesto místu úměrné a ničím výrazně nevybočující kompozice. Kladl jsem důraz na dynamickou siluetu domu a přesně zarámované výhledy z různě půdorysně natočených oken. Čistá dřevostavba má v interiéru přiznaný nosný trámový skelet a záklop stropů a střechy. Dřevo tedy tvoří převládající materiál při pohledu na dům zvenčí i zevnitř. Dům se stavěl svépomocnou koordinací více dílčích dodavatelů. Jako architekt jsem na stavbě po celou dobu prováděl autorský a technický dozor investora a pomáhal jsem majitelům s organizací stavby.

Oba dva stavebníci - manželé jsou svérázní a akční, od začátku stavby v roce 2008 si až do současnosti vedou zajímavý a pestrý blog o svých aktuálních starostech a radostech s domem. Doporučuji všem zájemcům o alternativnější způsob bydlení do něj občas nakouknout. První polovina blogu Chaloupka na milířích z let 2008 - 2012 se týká samotné realizace, jsou zde popsané i peripetie se složitým schvalováním této atypické stavby v CHKO Jizerské hory. Mimochodem jsem zde dostal svoji první pokutu jako zodpovědná autorizovaná osoba ve správním řízení s CHKO za to, že jsme vybudovali střechu trochu jinak, než bylo v původní projektové dokumentaci pro stavební povolení…

Autorská zpráva
Foto: Vavřinec Menšl


Architekt: Tomáš Klanc; spolupráce Tomáš Petrášek
Dodavatel: Tomáš Zoubek - tesař a truhlář Liberec; dokončovací práce svépomocí

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

23. 9. 2019 23:04:27. Re: Dům na kraji CHKO Jizerské hory. Pavel Nosek

 
 
 
 

23. 9. 2019 23:04:27. Re: Dům na kraji CHKO Jizerské hory. Pavel Nosek

  Tak to jsou první solární trubice, které vidím instalované v lese?!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz