Dům na kraji CHKO Jizerské hory

Dům na kraji CHKO Jizerské hory

Milíře, okr. Liberec

(23. 9. 2019) Klanc…architekti

   
 
 
 
 

Dům na kraji CHKO Jizerské hory

Projekt jsme s investory vymýšleli a zvažovali v několika variantách. Nakonec zvítězil návrh, který využívá tradiční prvky vesnického domu – obdélníkový půdorys hlavní hmoty stavby, rovnoběžnou orientaci s vrstevnicemi, sedlovou střechu, přiznané hlavní nosné konstrukce. Tyto tradiční prostředky jsem spojil do lehce alternativní, přesto místu úměrné a ničím výrazně nevybočující kompozice. Kladl jsem důraz na dynamickou siluetu domu a přesně zarámované výhledy z různě půdorysně natočených oken. Čistá dřevostavba má v interiéru přiznaný nosný trámový skelet a záklop stropů a střechy. Dřevo tedy tvoří převládající materiál při pohledu na dům zvenčí i zevnitř. Dům se stavěl svépomocnou koordinací více dílčích dodavatelů. Jako architekt jsem na stavbě po celou dobu prováděl autorský a technický dozor investora a pomáhal jsem majitelům s organizací stavby.

Oba dva stavebníci - manželé jsou svérázní a akční, od začátku stavby v roce 2008 si až do současnosti vedou zajímavý a pestrý blog o svých aktuálních starostech a radostech s domem. Doporučuji všem zájemcům o alternativnější způsob bydlení do něj občas nakouknout. První polovina blogu Chaloupka na milířích z let 2008 - 2012 se týká samotné realizace, jsou zde popsané i peripetie se složitým schvalováním této atypické stavby v CHKO Jizerské hory. Mimochodem jsem zde dostal svoji první pokutu jako zodpovědná autorizovaná osoba ve správním řízení s CHKO za to, že jsme vybudovali střechu trochu jinak, než bylo v původní projektové dokumentaci pro stavební povolení…

Autorská zpráva
Foto: Vavřinec Menšl


Architekt: Tomáš Klanc; spolupráce Tomáš Petrášek
Dodavatel: Tomáš Zoubek - tesař a truhlář Liberec; dokončovací práce svépomocí

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

23. 9. 2019 23:04:27. Re: Dům na kraji CHKO Jizerské hory. Pavel Nosek

 
 
 
 

23. 9. 2019 23:04:27. Re: Dům na kraji CHKO Jizerské hory. Pavel Nosek

  Tak to jsou první solární trubice, které vidím instalované v lese?!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 2. 2020 11:04:39

Re: Re: Pankrác.

Je nyní 6141.

18. 2. 2020 22:08:26

Re: Žaloba ombudsmanky kvůli Šantovce Tower

Druhá největší městská památková rezervace Olomouc má pro svoji ochranu vyhlášené ochranné pásmo, které ale nic nechrání - chybí v něm totiž výrok... Magistrátní památkáři si tak flexibilně vymýšlejí podmínky ochrany či neochrany jak se jim zamane a jak kdo přitlačí. A nemohou si to vynachválit: v památkově identickém území sem tam zamítnou nadstavbu rodinného domu a sem tam „pustí“ 22 patrový mrakodrap, jak je vidět. Dovolím si prognózu: dojemná shoda mezi špičkami už několikáté olomoucké politické garnitury a úředníky magistrátu už prošla mnohokrát ohněm, a je na ni 100% spolehnutí. Jen pro připomenutí: 3-letá nečinnost magistrátu při soudem nařízené nápravě zrušené části územního plánu a při nevyhlášení dílčí stavební uzávěry, kladné stanovisko šéfky magistrátních památkářů (na třetí pokus) poté co ho 2x zrušil nadřízený orgán. A abych nezapomněla na „zásluhy“ jednoho z největších malých mužů Olomouce – ministra kultury Staňka, který tak dlouho odkládal jednoznačné rozhodnutí svého ministerstva k této cause, až ho pro jistotu raději vůbec nestihl udělat. Nebojte. Klapne to, A když bude nejhůř, pan Křeček není paní Šabatová. Šantovka Tower bude! A protože žijeme v právní státě, který garantuje rovnost šancí a předvídatelnost práva, po Šantovka Tower začnou v prstenci ochranného pásma kolem Městské památkové rezervace vyrůstat další a další a hanácké mrakodrápky. Magistrát totiž už nebude moci otočit na obrtlíku a další stavby nepovolit. Protože precedent je precedent, tak proč toho nevyužít? Byty v oblacích, z jejichž oken se při nedělním vepřo-zelo-knedlo a lahváči budete moci dívat na barokní skvosty hluboko pod vámi…No řekněte: kdo to má? Myslíte, že bude o zájemce nouze? A město Olomouc konečně prolomí svoji provinciálnost, konečně prorazí a stane se urbanistickou raritou Evropy. Ne kvůli už dávnou okoukanému historickému jádru, ale kvůli náhrdelníků „Nabob“ Towerů kolem něj.

18. 2. 2020 13:03:55

Re: Chata u jezera

siuper

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz