Dům Na Růmech

Dům Na Růmech

Zlín

(5. 4. 2019) Pavel Mudřík architekti

   
 
 
 
 

Dům Na Růmech

Stavebník chtěl jasný, moderní a komfortní dům, jenž umožní seberealizaci všech členů rozrůstající se rodiny a také bude jejím zázemím a hlavním soukromím. Vybral si severovýchodně svažitý, rozložitý pozemek na okraji města, v těsné blízkosti lesa. Nevýhodná orientace i tvar pozemku, současně s požadavkem na vytvoření klidného a intimního venkovního prostoru definovaly objemovou strukturu domu do horizontální, příčně transparentní hmoty, položené po vrstevnici, napříč pozemkem. Vznikl tak pobytový, klidný prostor, sevřený mezi svah a vlastní dům, využívající přítomnosti lesa a výhledů do údolí přes transparentní, skleněné tělo domu.
Dispozice je pak již lineárně uspořádána tak, aby tyto kvality sdílelo, pokud možno, nejvíce obytných prostor a aby dům, přes svou rozložitost, do místa zapadl. Bylo třeba mnoho prostoru posadit pod terén. Střecha hlavního, obytného podlaží je koncipována jako zelená plocha, volně navazující a přecházející ze svahu.
Určujícími materiály domu je bílá, jemná omítka, cedrové a teakové dřevo, čiré, často i ohýbané skleněné plochy. Interiér je v souladu s výrazem exteriéru. Byly tu použity precizně zpracované materiály: dřevo, kámen, sklo, lité teraco s carrarským kamenivem, hladké omítky. Důraz jsme kladli také na akustiku a světelnost vnitřního prostoru. Za výsledkem je vidět neúnavná energie stavebníka i pochopení pro důslednost architekta.
Autorská zpráva

Autor: APM – Ing. arch. Pavel Mudřík; spolupráce Ing. arch. Petr Juráň, Ing. arch. Marian Lanc

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz