Dům pod Ještědem

Dům pod Ještědem

Liberec

(2. 11. 2017) Stempel & Tesar architekti

   
 
 
 
 

Dům pod Ještědem

Klimatické podmínky horského prostředí jasně definovaly požadavky uživatele. Malý levný dům na úpatí Ještědu jsme řešili jednoduše, prostě a pragmaticky. Archetypální forma se stala přirozenou součástí okrajové rezidenční části Liberce.
Minimální rozměry stavby, kdy užitná plocha domu bez garáže je cca 110 m2, vyžaduje návrh až strojařský přístup. Všechny prostory od technické místnosti až po obývací pokoj byly řešeny na milimetr včetně rozmístění nábytku a umístění věcí v něm. Jen tak je možné docílit toho, že i přes malé rozměry při návštěvě nabudete dojmu prostorného a komfortního bydlení, protože v domě není žádné promarněné místo. Vše je účelné a prostorově úsporné a přitom útulné, jako vlčí doupě.
Majitelé preferovali přírodní materiály. Modřínové obložení fasády je ponecháno vlivu počasí tak, aby časem získalo stříbrnou patinu. Na střeše je použit předzvětralý titanzinek. V interiéru dominuje pohledový betonový strop v kontrastu s dřevěnou podlahou. Vestavěný nábytek je pak v neutrální bílé barvě.
Jedná se o stavbu, kde majitelé chtějí být skutečně pány a nikoli otroky svého domu; kdy rodinný dům chápou jako účelný prostředek na bydlení a nikoli výstavní dědictví pro další generace.

Autorská zpráva
Foto: Petr Vlk


Místo: Liberec
Architekt: Stempel & Tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Projekt a výstavba: 2013-2017
Pozemek: 1165 m2
Zastavěná plocha: 136 m2
Užitná plocha: 137,5 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

 
 
 
 
50.7662800
15.0543387
Dům pod Ještědem

Dům pod Ještědem
Liberec

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz