Dům pod Ještědem

Dům pod Ještědem

Liberec

(2. 11. 2017) Stempel & Tesar architekti

   
 
 
 
 

Dům pod Ještědem

Klimatické podmínky horského prostředí jasně definovaly požadavky uživatele. Malý levný dům na úpatí Ještědu jsme řešili jednoduše, prostě a pragmaticky. Archetypální forma se stala přirozenou součástí okrajové rezidenční části Liberce.
Minimální rozměry stavby, kdy užitná plocha domu bez garáže je cca 110 m2, vyžaduje návrh až strojařský přístup. Všechny prostory od technické místnosti až po obývací pokoj byly řešeny na milimetr včetně rozmístění nábytku a umístění věcí v něm. Jen tak je možné docílit toho, že i přes malé rozměry při návštěvě nabudete dojmu prostorného a komfortního bydlení, protože v domě není žádné promarněné místo. Vše je účelné a prostorově úsporné a přitom útulné, jako vlčí doupě.
Majitelé preferovali přírodní materiály. Modřínové obložení fasády je ponecháno vlivu počasí tak, aby časem získalo stříbrnou patinu. Na střeše je použit předzvětralý titanzinek. V interiéru dominuje pohledový betonový strop v kontrastu s dřevěnou podlahou. Vestavěný nábytek je pak v neutrální bílé barvě.
Jedná se o stavbu, kde majitelé chtějí být skutečně pány a nikoli otroky svého domu; kdy rodinný dům chápou jako účelný prostředek na bydlení a nikoli výstavní dědictví pro další generace.

Autorská zpráva
Foto: Petr Vlk


Místo: Liberec
Architekt: Stempel & Tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Projekt a výstavba: 2013-2017
Pozemek: 1165 m2
Zastavěná plocha: 136 m2
Užitná plocha: 137,5 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

 
 
 
 
50.7662800
15.0543387
Dům pod Ještědem

Dům pod Ještědem
Liberec

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz