Dům pro rodiče

Dům pro rodiče

Stará Červená Voda

(7. 4. 2021) Tři.Čtrnáct architekti

   
 
 
 
 

Dům pro rodiče

V centru obce Stará Červená Voda v Jeseníkách stál dům s hospodářským zázemím. Žulové stěny stodoly jsme se rozhodli ponechat jako památku na skvělou kamenickou práci původních obyvatel. Rodinný dům, který byl vyzděn z opuky a cihel, byl již v dezolátním stavu a nebylo jej možné zachránit. Většinu kamenů jsme použili jako výplň pro gabionové oplocení. Novou dřevostavbu rodinného domu jsme umístili mezi žulové stěny stodoly. Mezi novou a původní stavbou byla zachována provětrávaná mezera, která je shora překryta oplechováním.


Dům doplnila příčně položená stavba ateliéru/garáže. Vzniklo tak „náměstíčko“, centrum celé parcely. Mohou si tu hrát vnoučata nebo se u společného stolu sejde širší rodina, také se tu suší prádlo či provádějí drobné kutilské práce. Díky tomuto uspořádání se obě části zahrady propojily. Zahradu jsme členili na užitnou část s vyvýšenými záhony vzadu, a obytnou s terasou a bazénkem pro děti. Na pozemku se postupně vysazují původní odrůdy ovocných stromů. Na zahradě přibývají malé stavby jako kůlna na dřevo a nářadí nebo pec na chleba.

Dům je určen pro rodiče čtyř již dospělých dětí, kteří se po životě stráveném v panelovém bytě rozhodli splnit si sen o bydlení v domě se zahradou. V prvním podlaží se nachází zádveří, koupelna, technická místnost, obývací pokoj s jídelnou a kuchyní a ložnice. Počítá se s omezením pohybu obyvatel v budoucnosti, proto je celé podlaží bez prahů, v koupelně se otočí i vozíček pro handicapované. Schodištěm v zádveří se vychází do obytného podkroví. Dvě místnosti tu slouží jako ložnice pro návštěvy.

Konstrukce
Dům je nepodsklepený, má jedno nadzemní podlaží a podkroví. Trámový systém z KVH řeziva byl skládán jen s minimem spojovacích materiálů, konstrukce byla zateplena foukanou celulózou. Pro zlepšení akumulačních vlastností dřevostavby jsou obvodové stěny mezi trámy vyzděny z nepálených cihel a omítnuty v interiéru hliněnou omítkou. Konstrukce je difuzně otevřená. Hliněné omítky mají skvělou schopnost absorbovat vzdušnou vlhkost, kterou poté postupně uvolňují. Atmosféra v interiéru je tedy velmi vzdálená atmosféře suchého vzduchu v panelovém bytě.
 
Exteriér je opláštěn opalovaným smrkovým dřevem. Tato metoda ochrany fasády původně přišla z Japonska (shou sugi ban). U nás se ale podobnou technikou chrání například podzemní části dřevěných kůlů v oplocení již po staletí. Zuhelnatělý povrch chrání dřevo proti povětrnostním podmínkám, ale i proti houbám a mikrobům. Okna jsou dřevěná s izolačním trojsklem, oplechovaná jsou pozinkovaným plechem. Střecha je z černého falcovaného plechu. Dominantou východní fasády je exteriérový nerezový komín.
 
Dům z jihu doplňuje kamenná terasa stíněná textilní plachtou. Díky přesahu původních stěn stodoly z jihu a také díky posuvnému stínění z východu nehrozí přehřívání stavby.

Dům odpovídá nízkoenergetickým standardům. Vytápění zajišťují kamna na tuhá paliva, jako sekundární zdroj slouží elektrické topné kabely. V budoucnu je plánována instalace solárních panelů.

Autorská zpráva
Foto: Lukáš Ildža
Stavba probíhala svépomocí za velké podpory rodiny a s pomocí spolužáků z Fakulty architektury. Díky tomu mohla být celková cena přibližně 1,5 milionu korun.

Autor: Ondrej Palenčar
Celková zastavěná plocha: 66 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

 
 
 
 
50.3288084
17.2013649
Dům pro rodiče

Dům pro rodiče
Stará Červená Voda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz