Dům pro rodiče

Dům pro rodiče

Stará Červená Voda

(7. 4. 2021) Tři.Čtrnáct architekti

   
 
 
 
 

Dům pro rodiče

V centru obce Stará Červená Voda v Jeseníkách stál dům s hospodářským zázemím. Žulové stěny stodoly jsme se rozhodli ponechat jako památku na skvělou kamenickou práci původních obyvatel. Rodinný dům, který byl vyzděn z opuky a cihel, byl již v dezolátním stavu a nebylo jej možné zachránit. Většinu kamenů jsme použili jako výplň pro gabionové oplocení. Novou dřevostavbu rodinného domu jsme umístili mezi žulové stěny stodoly. Mezi novou a původní stavbou byla zachována provětrávaná mezera, která je shora překryta oplechováním.


Dům doplnila příčně položená stavba ateliéru/garáže. Vzniklo tak „náměstíčko“, centrum celé parcely. Mohou si tu hrát vnoučata nebo se u společného stolu sejde širší rodina, také se tu suší prádlo či provádějí drobné kutilské práce. Díky tomuto uspořádání se obě části zahrady propojily. Zahradu jsme členili na užitnou část s vyvýšenými záhony vzadu, a obytnou s terasou a bazénkem pro děti. Na pozemku se postupně vysazují původní odrůdy ovocných stromů. Na zahradě přibývají malé stavby jako kůlna na dřevo a nářadí nebo pec na chleba.

Dům je určen pro rodiče čtyř již dospělých dětí, kteří se po životě stráveném v panelovém bytě rozhodli splnit si sen o bydlení v domě se zahradou. V prvním podlaží se nachází zádveří, koupelna, technická místnost, obývací pokoj s jídelnou a kuchyní a ložnice. Počítá se s omezením pohybu obyvatel v budoucnosti, proto je celé podlaží bez prahů, v koupelně se otočí i vozíček pro handicapované. Schodištěm v zádveří se vychází do obytného podkroví. Dvě místnosti tu slouží jako ložnice pro návštěvy.

Konstrukce
Dům je nepodsklepený, má jedno nadzemní podlaží a podkroví. Trámový systém z KVH řeziva byl skládán jen s minimem spojovacích materiálů, konstrukce byla zateplena foukanou celulózou. Pro zlepšení akumulačních vlastností dřevostavby jsou obvodové stěny mezi trámy vyzděny z nepálených cihel a omítnuty v interiéru hliněnou omítkou. Konstrukce je difuzně otevřená. Hliněné omítky mají skvělou schopnost absorbovat vzdušnou vlhkost, kterou poté postupně uvolňují. Atmosféra v interiéru je tedy velmi vzdálená atmosféře suchého vzduchu v panelovém bytě.
 
Exteriér je opláštěn opalovaným smrkovým dřevem. Tato metoda ochrany fasády původně přišla z Japonska (shou sugi ban). U nás se ale podobnou technikou chrání například podzemní části dřevěných kůlů v oplocení již po staletí. Zuhelnatělý povrch chrání dřevo proti povětrnostním podmínkám, ale i proti houbám a mikrobům. Okna jsou dřevěná s izolačním trojsklem, oplechovaná jsou pozinkovaným plechem. Střecha je z černého falcovaného plechu. Dominantou východní fasády je exteriérový nerezový komín.
 
Dům z jihu doplňuje kamenná terasa stíněná textilní plachtou. Díky přesahu původních stěn stodoly z jihu a také díky posuvnému stínění z východu nehrozí přehřívání stavby.

Dům odpovídá nízkoenergetickým standardům. Vytápění zajišťují kamna na tuhá paliva, jako sekundární zdroj slouží elektrické topné kabely. V budoucnu je plánována instalace solárních panelů.

Autorská zpráva
Foto: Lukáš Ildža
Stavba probíhala svépomocí za velké podpory rodiny a s pomocí spolužáků z Fakulty architektury. Díky tomu mohla být celková cena přibližně 1,5 milionu korun.

Autor: Ondrej Palenčar
Celková zastavěná plocha: 66 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

 
 
 
 
50.3288084
17.2013649
Dům pro rodiče

Dům pro rodiče
Stará Červená Voda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz