Dům s klenbami

Dům s klenbami

(16. 2. 2016) Jan Šépka, spolupráce Mirka Tůmová, Roman Chvilíček, Marcela Koukolová; řešení zahrady Martina Forejtová


   
 
 
 
 

Dům s klenbami

Na úvod řešení bytového domu v pražské reprezentační čtvrti na Malvazinkách, kde se nachází řada významných prvorepublikových vil, vyvstala otázka, jakým způsobem lze zapojit novostavbu do takového prostředí. Co by mohlo v dnešní době směřovat návrh k formě, která by mohla nabízet reprezentační výraz? Co má přesně udávat charakter takové stavbě? Jedním z atributů, který se často používal v minulosti, byla klenba, která především znamenala statickou možnost zastropení prostoru. Známe množství historických palácových staveb, které vyzařují noblesu, jejíž výraz je postaven právě na použití klenby. Nicméně moderní doba s klenbou příliš nepracuje.
Návrh lze tedy nazvat Dům s klenbami. Jedná se o důsledné uplatnění valených kleneb v místnostech, které přichází do kontaktu s denním světlem. Klenby vychází vždy od dvou metrů nad podlahou místnosti a přechází do poloviny elipsy. Všechny místnosti se svým profilem zřetelně propisují na fasádu a velká okna zároveň umožňují výhled do zahrady a na panorama Prahy. Dům má tři bytové jednotky, které mají zajištěn přímý samostatný vchod. Z konstrukčního hlediska je objekt navržen z monolitického pohledového betonu, který je tak díky uplatnění kleneb ideálním konstrukčním materiálem.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Dokončení

2011

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.