Dům s loftem

Dům s loftem

Ostrava

(3. 9. 2015) David Průša, Alena Mazalová - PLATFORMA ARCHITEKTI 

   
 
 
 
 

Dům s loftem

Pozdně secesní dům je nemovitou kulturní památkou, takže při jeho rekonstrukci zůstala zachována původní zdobná fasáda. Hlavní platformou domu se stal loftový byt na střeše, který využil starý krov a neprosluněné páté podlaží. Skleněná fasáda loftu přes obě podlaží propojuje exteriér Masarykova náměstí a domu, venkovní terasu stíní pevné hliníkové lamely v rovině původní střechy.

Realizace domu č.p.38 je datována kolem roku 1910. Byl vystavěn pro Sigmunda Rotha jako obytný a obchodní třípatrový podsklepený dům na gotické parcele. Architektem návrhu je Felix Neumann, který se významně podílel na přestavbě centra Ostravy na přelomu 19. a 20. století. Nové trendy evropského vkusu tehdejší doby zaznamenával rychle a osobitě, proto byl vyhledávaným stavitelem secesních, neobarokních a neorenesančních staveb.Modernizace domu spočívala především ve vytvoření kvalitního vnitřního prostředí při zachování principu původní dispozice a rozšíření využitelných ploch. Dům byl doplněn o výtah, který je umístěn v prostoru světlíku za schodištěm. Zbytek světlíku jsme využili k rozšíření sociálního zázemí v jednotlivých patrech.
Po všech analýzách a rozborech jsme vytvořili několik alternativ, jak pojednat hmotu střechy tak, abychom využili půdní prostory. Naším cílem bylo realizovat v 5. a 6. NP kvalitní bydlení tak, abychom pomohli oživit historické centrum města. Využít stavbu pro bydlení v plné míře nebylo možné vzhledem k současným hygienickým standardům. Náš návrh spočívá ve vytvoření loftového bytu přes obě podlaží, který bylo třeba prosvětlit a proslunit. Princip jeho dispozice vychází ze stávajícího půdního prostoru, který měl rovněž vstup z centrálního schodiště v 5.NP. Nyní je propojen vnitřním schodištěm. Při zachování mansardové střechy v původní podobě by nebylo možné tyto prostory dlouhodobě využít. Obrys střechy jsme zachovali, takže celkový dojem v pohledech z náměstí zůstává stejný jako dříve, přestože jsme do ní vložili svislou skleněnou stěnu. Šikmé venkovní lamely pro stínění (celá fasáda je na jižní straně) vytvářejí vertikální členění v původní rovině střešní roviny.

Autorská zpráva
Foto: Jakub Zdechovan


 

 

Rekonstrukce a modernizace pozdně secesního domu

Místo: Ostrava - Masarykovo náměstí
Autor: PLATFORMA ARCHITEKTI - David Průša, Alena Mazalová
Generální dodavatel: PROFIUM 
Zastavěná plocha: 230 m2
Užitná plocha: 1 108 m2
Obestavěný prostor: 4 663 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2015

 
 
 
 
49.8209226
18.2625243
Dům s loftem

Dům s loftem
Ostrava

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz