Dům u golfu

Dům u golfu

Vysoký Újezd, Středočeský kraj

(13. 4. 2016) Tomáš Klanc

   
 
 
 
 

Dům u golfu

Výhled na green z vlastní ložnice je pro golfistu rájem. Což teprve, když za upraveným parkem zapadá letní slunce. Elegantní dům inspirovaný životem na Novém Zélandu připomíná vily z přímořských plání, obrácené tváří k západu. Na rozdíl od nich nestojí v blízkosti pláže, ale v české krajině.

Zajímavý příběh rodinného domu začíná u břehů Nového Zélandu. Mladí manželé zde strávili několik let, než se vrátili do Čech. Toužili ponechat si něco ze svobodného ducha ostrovních prérií, a tak vznikl domov založený na otevřeném prostoru s velkým podílem přírodních materiálů a přiznanými dřevěnými konstrukcemi. „Přišel jsem s myšlenkou postavit dům na principu ustupujících hmot, které se postupně zvedají k výhledu na západní stranu. Z ulice je objekt spíš nižší, hmota prvního patra se uplatňuje až v dalším plánu,“ říká ing. arch. Tomáš Klanc a dodává: „Kuchyně, obývací pokoj, pokoj pro hosty a další zázemí zabírají větší přízemí, ložnice a dva dětské pokoje v patře jsou úspornější. Vzhledem k nestejnému objemu nadzemních podlaží dochází ke gradaci hmot, a dům tak působí menší a útulnější.“ Vzhledem k sousednímu pozemku s parkovou úpravou golfového hřiště nehrozí, že by majitelé časem přišli o volný rozhled do krajiny a jejich dům byl uvězněn další výstavbou.

Přestože se jedná o objekt relativně rozsáhlý, jeho výstavba měla lehce netradiční průběh. Hrubá stavba totiž vznikla svépomocí. „Otec majitelky měl zkušenosti s výstavbou, a tak se rozhodl dětem pomoci a postavil jim velkou část domu. Na půl roku se přestěhovat na pozemek a z unimobuňky organizoval svou partu zedníků. Podle projektové dokumentace dokázal zrealizovat hrubou stavbu.  Dojížděl jsem na stavbu jako technický dozor a vzhledem k odborné erudovanosti a osobnímu nasazení tatínka se podařilo vše zvládnout bez problémů,“ říká Tomáš Klanc.
Dokončovací práce, fasáda a interiér si už vyžádaly speciální dodavatele. Zděná konstrukce hrubé stavby v systému HELUZ získala zateplenou odvětrávanou palubkovou fasádu ze sibiřského modřínu kombinovanou s omítnutými plochami v odstínech šedé a cihlově hnědé barvy. Dřevěné podhledy střešních konstrukcí a přesahů ladí s fasádou a stejně jako antracitová šeď střešní krytiny, okenních i dveřních rámů či oplechování omítnutých hmot spojují komplex do jednotného celku. Úhledně začištěné detaily povyšují stavbu do nadstandardní úrovně kvality a zanechávají dojem precizně odvedené práce.  

Promyšlené detaily i kvalita zpracování se promítají také do interiéru, kde působí provázanost barev, materiálů a tvarů. Mozaikové plochy stěn střídají odstíny hnědé a krémové barvy, olivová dýha na knihovně se opakuje na kuchyňských skříňkách; stejná barva antracitu, kterou vidíme na fasádě, se propisuje do interiéru. Vnitřní dveře, zábradlí schodiště korespondují s rámy oken, odvětráním nad kuchyňskou linkou i židlí DAW Charlese a Ray Eamesových u jídelního stolu. Nepřekvapí stejné barevné ladění koupelny s výhledem na západ. Souhru materiálů a barev uzemňuje epoxidová podlahová stěrka, pod jejímž světle krémovým povrchem vede podlahové vytápění.
Nápaditému, a přesto jednoduchému a praktickému zorganizování prostoru nahrával právě způsob stavby svépomocí: „Nebyli jsme limitováni každým centimetrem čtverečním, mohli jsme prostoru popustit uzdu. Došlo přibližně k 30% úspoře, o to lepší kvalitu vybavení si pak mohli investoři pořídit,“ upřesňuje architekt Klanc. Vznikl tak vyvážený prostor s volně plynoucí energií bez zbytečných překážek a bariér. Přízemní hala navazující na zádveří se stala komunikačním uzlem, odkud lze vstoupit do samostatných prostor s jasným určením – šatny, koupelny, toalety, pokoje pro hosty, pracovny i komplexu kuchyně-jídelna-obývací pokoj. Schodiště směřuje do suterénu s vinným sklepem, saunou a fitness nebo do intimní zóny s ložnicemi, koupelnou a šatnou ve druhém nadzemním podlaží. Hlavní obytný prostor spojují s halou dvoje dveře. Rohové okno v obývacím přízemí spolu s posuvnými dveřmi na terasu místnost odlehčují a propojují interiér s okolím.

-red-
Foto: Vavřinec Menšl


 

Architekt, TDI a organizace stavby: Tomáš Klanc, Klanc architekti; spolupráce Kryštof Spilka
Místo: Vysoký újezd
Zastavěná plocha: 200 m2
Užitná plocha: 250 m2 obytný prostor, 90 m2 sklep, 45 m2 garáž

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

 
 
 
 
49.9921336
14.2062029
Dům u golfu

Dům u golfu
Vysoký Újezd, Středočeský kraj

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz