Dům u Kokořína

Dům u Kokořína

(29. 1. 2016) Tomáš Klanc

   
 
 
 
 

Dům u Kokořína

Mladému páru učarovalo Kokořínsko, a když se jim tu podařilo získat jednu z posledních parcel, rozhodli se, že dojíždění za prací do Prahy jim za život v přírodě stojí. Chtěli dům, který bude moderní, ale zároveň měl působit, jako by tam stál odjakživa.

Do schvalovacího řízení vstoupilo i CHKO a pravidla byla přísná. Předepsán byl tvar střechy, okna, materiál, ale o některých věcech se mohlo diskutovat - například o velikosti okna vedle zápraží, takový formát se dřív jistě nevyskytoval. Je ale dobré zvážit, že se veliká okna nedělala proto, že je nikdo neuměl, nikoliv proto, že by byla ošklivá. U domu byl dodržen asymetrický tvar, u vesnických staveb v kraji obvyklý, kde zastřešené zápraží slouží jako vstup a příjemná terasa. Střecha je dle požadavků sedlová bez přesahů, protože ty nemají žádnou logiku a na historických objektech se nevyskytují. Přízemí je zděné, podkroví tvoří trámová konstrukce. Trámy jsou přiznané uvnitř objektu. Vně je celý dům obložený palubkami ze sibiřského modřínu. Ze současného světa je sendvičové zateplení, které z domu činí energeticky šetrné bydlení.
Pozemek, rozkročený mezi silnicí a potokem má dolní část vyznačenou jako zátopovou oblast, stavět se proto muselo v horním dílu parcely, blíž k silnici, která se v létě hemží turisty. Jistou optickou i hlukovou izolaci přineslo garážové stání, za nímž se teď dá v klidu a soukromí na zahradě odpočívat. Zahradě ponechali majitelé přirozený vzhled.

Interiér byl založen civilně a čistě, byly tu kombinovány truhlářské výrobky na zakázku, masivní teakový nábytek z Indonésie i kousky z Ikea. Do hlavního obytného prostoru se vstupuje z chodby. Hned za prosklenými dveřmi, sahajícími až ke stropu, je jídelní část, nalevo od dveří pokračuje kuchyně. Sestavu s vestavnými spotřebiči vyrobilo na míru truhlářství TITA, podobně jako atypické dveře. Jejich výška prostoru svědčí. Z kuchyňského ostrůvku vyrůstá komín krbu, který dělí celou plochu na čtyři části. Za ním již zmíněná jídelna a kuchyně, od něj vpravo je sezení a mezi ním a velkým oknem se vstupem ven je volný prostor, kde se může cvičit, tančit, cokoliv…
Obklad komína tvoří mozaika z drobných lávových kamínků ze sopky z Jávy. Také jídelní stůl z teakového dřeva je z Indonésie. Kuchyň je oživená zelenou barvou, která se opakuje drobnými doteky i jinde v místnosti, může na vás vykouknout i při otevření některé zásuvky. Celkovou harmonii dotvářejí červené židle, prostor sjednocuje i to, že kuchyně se netváří ortodoxně, ostrůvek směrem k obýváku tvoří police s knihami, přechody jednotlivých zón jsou jemné, plynulé, harmonické.

Autorská zpráva
Foto: Vavřinec Menšl


 
DŮM V CHKO – KOKOŘÍN
Architekt, TDI a organizace stavby: Tomáš Klanc, Klanc architekti; spolupráce na PD Kryštof Spilka
Zastavěná plocha: 120 m2
Užitná plocha: 200 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2010

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz