Dům uprostřed lesa

Dům uprostřed lesa

Kersko

(9. 5. 2019) Ateliér monom

   
 
 
 
 

Dům uprostřed lesa

Kersko. Lesní město, dobře známé, přesto tajemné a stále překvapující. Pozemek je čtvercový o délce strany sto metrů. Dvě třetiny původních borovic stále stojí a jsou doplněny o mladé duby, břízy a habry. Středobodem místa se stalo přírodní jezero, které přitahuje lesní tvory, původní i nové. Dům, finský srub Honka, stojí jistě, ale pokorně při vodní hladině, obklopen stromy. Z ulice je téměř nepostřehnutelný. Cíl. Představa domu uprostřed lesů, v centru lesního města.
Chtěli jsme zachovat klid a ticho, dosáhnout pocitu soukromí a bezpečí. Dům s jezírkem jsme umístili do středu pozemku, hlavní místnosti jsou kolem vodní plochy. Srub má půdorysný tvar písmene T se třemi křídly rozdílných funkcí a charakterů. Hlavní vstup byl umístěn na křížení těchto částí. V prvním křídle jsou obslužné prostory, druhá část je klidová, třetí aktivní s kuchyní, jídelnou, obývací místností a pracovnou.
Fasáda směrem má k ulicidélku 47 metrů a přesto díky malé výšce, horizontalitě a barvě, je dům velice nenápadně zasazen v lese, přirozeně splývá s okolím a elegantně podtrhuje štíhlé vertikály stromů. Kolmé obytné křídlo zasahuje hlouběji do středu parcely, k jezeru. Je dynamičtější, má strmější sklon střechy. Její hřeben je oproti stěnám půdorysně natočen o 45°, což dává celému objemu charisma.
V interiéru jsou velkorysé prosklené stěny a okna. Rámují nejmalebnější výhledy do lesa a na vodní plochu, pěšinku k altánu, tichý stín pod vysokou borovicí.

Autorská zpráva

Autoři: Ing. arch. Michal Bernart, Ing.arch. Jan Bradáč, Ing. arch. Igor Hrozba; spolupráce Ing. Zuzana Macková, Ing. arch. Jiří Ptáček, Ing. arch. Juraj Biroš

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz