Dům v Lanškrouně

Dům v Lanškrouně

Lanškroun

(26. 1. 2022) Martin Neruda

   
 
 
 
 

Dům v Lanškrouně

V místě řadového dvoupatrového domu ve vilové čtvrti vznikl atriový přízemní dům. Klient měl přání bydlet v intenzivním kontaktu se zahradou.


Dům tvoří kaskáda obytných místností a venkovních prostor, jež kopírují terén mírně svažitého pozemku orientovaného na jih. Obytnou část od ulice oddělují průsvitné polykarbonátové objemy garáže a zahradního skladu. Mezi nimi projdeme pod betonovými přesahy střechy do atria. Život se odehrává kolem atria a zahrady, odkud se vstupuje do domu. Mezi atriem a jižní zahradou je hlavní obytný prostor, kde se vaří a odpočívá. V létě je možné jej otevřít na severní i jižní stranu, takže propojuje obě zahrady.

Objemy jednotlivých místností jsou terasovitě usazeny v terénu, celý dům i jeho konstrukce kaskádovitě klesá. Zalamované železobetonové stropní desky mají velkorysé přesahy, které chrání před sluncem i deštěm a zároveň vytváří příjemná místa na hraně domu a zahrady. Ve stavbě jsou použity přírodní materiály a tlumené barvy v kontrastu s materiály v surové podobě. Betonové stropy, překlady a parapety jsou v pokojích vyváženy jasanovými příčkami, dubovou nebo sametově růžovou litou podlahou a jemně zelenými závěsy. Ze zahrady můžeme vidět beton, vápnem zatřené cihly z původního zbouraného domu, béžové dřevěné rámy oken, polykarbonát i ocelové sloupy. V budoucnu snad stěny zarostou zelení, ocelové sloupy zreznou, na betonech se objeví patina a za polykarbonátem siluety uskladněných věcí. Atriový dům sroste se zahradou a promění se v malou obytnou krajinu.

Autorská zpráva
Foto: Alex Shoots Buildings

Autoři: Martin Neruda Architektura – Martin Neruda; spolupráce Petr Hanzal, Vít Formánek
Statika: Tomáš Novotný
Hlavní dodavatel: Stavitelství Drážka
Zahrada: Jan Kocourek
Stolař: Zdeněk Škvára
Lité podlahy: FLODE
Osvětlení: Uni Light
Výrobci: TON, M&T
Použité materiály: beton, ocel, cihly, polykarbonát, dřevo
Užitná plocha: 200 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2021

 
 
 
 
49.9121675
16.6118989
Dům v Lanškrouně

Dům v Lanškrouně
Lanškroun

Komentáře ke článku

 
 
 
 

26. 1. 2022 19:37:53. Re: Dům v Lanškrouně. Ondřej

27. 1. 2022 18:10:34. Re: Dům v Lanškrouně. Jitka

30. 1. 2022 23:14:54. Re: Dům v Lanškrouně. Michal Fišer

 
 
 
 

26. 1. 2022 19:37:53. Re: Dům v Lanškrouně. Ondřej

  Mile japonské. Ale vůbec mi není jasné, jak taková stavba mohla splnit požadavky PENB?

27. 1. 2022 18:10:34. Re: Dům v Lanškrouně. Jitka

  Samo o sobě hezké a může se v tom příjemně bydlet. Ale jinak jak pěst na oko. Vůbec to nerespektuje charakter okolní zástavby a vedle sousedního domu to vypadá jak čekárna na autobus.

30. 1. 2022 23:14:54. Re: Dům v Lanškrouně. Michal Fišer

  BRAVO!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz