Dům v Liboci

Dům v Liboci

ulice V domcích, Pod Hvězdou a Sbíhavá, Praha Liboc

(29. 11. 2021) Pavel Hnilička Architects+Planners

   
 
 
 
 

Dům v Liboci

Pozemek se nachází na terénním zlomu, svažujícím se k Litovickému potoku. Stávající dům na nároží ulic byl postaven zřejmě v 19. století, v průběhu 20. století byl různorodě upravován přístavbami. Sestával z obytné části se suterénem, který sloužil jako stáj, na ni navazovala hospodářská část s krytým vjezdem. Vlivem zatékání a destrukce nosných konstrukcí se objekt nacházel za hranicí své životnosti.


Dům jsme nahradili novostavbou, půdorys ale sleduje jeho stopu na hraně pozemku v podobě písmene L. Na původním místě zůstalo také průčelí hlavní hmoty domu; jasně vymezuje charakteristický prostor piazzetty na křižovatce ulic. Kratší průčelí jsme oproti původnímu stavu posunuli dovnitř pozemku a rozšířili tak ulici. Tvoří ho podlaží vystupující ze svažitého terénu s jednopodlažní nástavbou. Umístění vjezdu na pozemek při severní straně jsme zachovali ve stávající poloze, ve středu tohoto průčelí se nachází i hlavní vstup do domu. V místě původního vstupu z ulice V domcích je zahradní branka.

Dispoziční řešení: v prvním nadzemním podlaží, v úrovni horní zahrady přecházející v terasu, se nachází pobytová část domu s kuchyní a obývacím prostorem, ložnicí rodičů a hostinským pokojem. Po schodišti jsou přístupné ložnice dětí, směrem dolů se pak nachází částečně podsklepená vstupní část se šatnou, technickým zázemím a krytým garážovým stáním.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Slavík

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Dokončení

2019

 
 
 
 
50.0868456
14.3316971
Dům v Liboci

Dům v Liboci
ulice V domcích, Pod Hvězdou a Sbíhavá
Praha Liboc

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz