Dům ve Skrejši

Dům ve Skrejši

Skrejš, Brno – Mokrá Hora

(12. 4. 2021) Refuel

   
 
 
 
 

Dům ve Skrejši

Příkrý jižní svah nad potokem Rakovec má jedinečný přírodní charakter. Dům je součástí lesa, jeho exteriér splývá s interiérem. Zdi, které obvykle obklopují interiér, se rozestoupily a proměnily v prvky exteriéru – garáž a dílny na západě, svah na východě, opěrná stěna na severu. Parter se do okolí otevírá velkými posuvnými okny.

 
Dům jsme rozdělili na dva objekty, technický a obytný. V technickém bloku je ve druhém podlaží umístěna garáž, v prvním patře sklady, kotelna a dílna. V obytném objektu jsou ve vstupním podlaží zádveří, šatna, pracovna a ložnice s koupelnami. Po jednoramenném schodišti scházíme do otevřeného obytného prostoru v prvním nadzemním podlaží. Zde jsou provozy uspořádány podle exponovanosti – kuchyně, na ni navazuje jídelna, sezení u krbu a salónek. Parter je volně plynoucí prostor rozdělený pouze nábytkem. Zázemí (WC, sprcha, sauna, domácí práce) je v jádru, kolem kterého jsou jednotlivé provozy umístěny. Jeho součástí je také krb a zapuštěná lavice v jídelně. Tento prvek je interpretací pece v tradičních chalupách. U jídelního stolu sedíme „za pecí“.

Materiály
Opěrná stěna je z pohledového betonu, ve stejném materiálu přechází z exteriéru do interiéru. Na opěrnou stěnu je posazena horizontální hmota ložnicového podlaží a vertikální hmota garáže. Fasády obou hmot tvoří dřevěný obklad, v místě oken vyklápěcí. Prosklená fasáda obytného přízemí je z černých hliníkových posuvných portálů. Podlaha je kamenná z břidlice s příměsí oxidů železa, opět prochází z exteriéru do interiéru. Podhled stropu nad prvním nadzemním podlaží z dřevěných lamel je analogií obkladu fasády.

Autorská zpráva
Foto: Kamil Saliba


Autoři: Refuel s.r.o. – Zbyněk Ryška, Jan Skoupý, Libor Šupler

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
49.2625133
16.5988678
Dům ve Skrejši

Dům ve Skrejši
Skrejš
Brno – Mokrá Hora

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz