Dům jsme rozdělili na dva objekty, technický a obytný. V technickém bloku je ve druhém podlaží umístěna garáž, v prvním patře sklady, kotelna a dílna. V obytném objektu jsou ve vstupním podlaží zádveří, šatna, pracovna a ložnice s koupelnami. Po jednoramenném schodišti scházíme do otevřeného obytného prostoru v prvním nadzemním podlaží. Zde jsou provozy uspořádány podle exponovanosti – kuchyně, na ni navazuje jídelna, sezení u krbu a salónek. Parter je volně plynoucí prostor rozdělený pouze nábytkem. Zázemí (WC, sprcha, sauna, domácí práce) je v jádru, kolem kterého jsou jednotlivé provozy umístěny. Jeho součástí je také krb a zapuštěná lavice v jídelně. Tento prvek je interpretací pece v tradičních chalupách. U jídelního stolu sedíme „za pecí“.
Materiály
Opěrná stěna je z pohledového betonu, ve stejném materiálu přechází z exteriéru do interiéru. Na opěrnou stěnu je posazena horizontální hmota ložnicového podlaží a vertikální hmota garáže. Fasády obou hmot tvoří dřevěný obklad, v místě oken vyklápěcí. Prosklená fasáda obytného přízemí je z černých hliníkových posuvných portálů. Podlaha je kamenná z břidlice s příměsí oxidů železa, opět prochází z exteriéru do interiéru. Podhled stropu nad prvním nadzemním podlaží z dřevěných lamel je analogií obkladu fasády.
Autorská zpráva
Foto: Kamil Saliba
Autoři: Refuel s.r.o. – Zbyněk Ryška, Jan Skoupý, Libor Šupler
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.