Do lesního kostela od Aalta zatéká, oprava musí počkat na jaro

Do lesního kostela od Aalta zatéká, oprava musí počkat na jaro

(5. 3. 2012) Helsinky (ČTK) - Do lesního kostela Tří křížů od ikonického architekta Alvara Aalta ve východofinské Imatře zatéká. Podle finské televize YLE se střecha opravy hned nedočká, protože je potřeba počkat na jaro, až roztaje sníh.

 
 
 
 

Do lesního kostela od Aalta zatéká, oprava musí počkat na jaro

Helsinky (ČTK) - Do lesního kostela Tří křížů od ikonického architekta Alvara Aalta ve východofinské Imatře zatéká. Podle finské televize YLE se střecha opravy hned nedočká, protože je potřeba počkat na jaro, až roztaje sníh.


Kostel Tří křížů - Alvaro Aalta
Správce kostela se nyní snaží zjistit rozsah poškození. Stavbu již kvůli zatékající střeše navštívili památkáři a zástupci nadace Alvara Aalta.

Kostel Tří křížů z roku 1958 je považován za perlu moderní sakrální architektury. Aalto plánoval jeho využití nejen pro bohoslužby, sál pro 800 lidí je totiž možné rozdělit na tři místnosti. Jednou ze zajímavostí je, že má 103 oken, ale jen dvě jsou identická.

Kostel v Imatře není první stavbou od Aalta, která čelila problémům. Rozsáhlou rekonstrukcí již muselo projít helsinské kongresové a koncertní centrum Finlandia, které bylo dokončeno v 70. letech.

Aalto (1898 - 1976) patřil ve Finsku mezi průkopníky modernismu v architektuře, jako první zde prosadil funkcionalismus. Projektoval veřejné budovy, vily soukromníků i nábytek. Za svůj život vytvořil asi 500 budov. Známý je také tím, že jeho stavby jsou pevně spjaty s okolní přírodou.


 

Kostel Tří křížů - Alvaro Aalta

Kostel Tří křížů - Alvaro Aalta (zdroj: Wikipedie)

Doplněno Stavbaweb:
Další fotografie z interiéru i exteriéru naleznete na stránkách Flickru
zde.

www.alvaraalto.fi

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz