Do nového pavilonu pražské zoo se už tento měsíc přestěhují sloni

Do nového pavilonu pražské zoo se už tento měsíc přestěhují sloni

(13. 4. 2012) Ze stránek ZOO Praha: Stavba expozice slonů byla zahájena 16. května 2010, hotová by měla být do tří let. Autorem projektu je ateliér AND (ing. arch. Vratislav Danda, ing. arch. Pavel Ullmann, ing. arch. Josef Klika). Investorem akce je Odbor městského investora MHMP. Zoo Praha bude působit jako zadavatel a konzultant stavby.
Video 1: http://multimedia.ctk.cz/cs/video/document/6788448/vizualizace-arealu-pavilonu-slonu-prazske-zoo,

 
 
 
 

Do nového pavilonu pražské zoo se už tento měsíc přestěhují sloni

Ze stránek ZOO Praha: Stavba expozice slonů byla zahájena 16. května 2010, hotová by měla být do tří let. Autorem projektu je ateliér AND (ing. arch. Vratislav Danda, ing. arch. Pavel Ullmann, ing. arch. Josef Klika). Investorem akce je Odbor městského investora MHMP. Zoo Praha bude působit jako zadavatel a konzultant stavby.
Video 1: http://multimedia.ctk.cz/cs/video/document/6788448/vizualizace-arealu-pavilonu-slonu-prazske-zoo,

Video 2: http://multimedia.ctk.cz/cs/video/document/6788342/do-noveho-pavilonu-prazske-zoo-se-uz-tento-mesic-prestehuji-sloni
 


Interier nového slonince. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Praha 11. dubna (ČTK) - Do budovaného pavilonu pro slony v pražské zoo se už tento měsíc přestěhují tři sloni, které zahrada v současnosti má. V květnu by k nim měli přibýt další dva, které zoo získá z nizozemského Rotterdamu. Novinářům to při dnešní prohlídce areálu řekl ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. Sloninec ale podle ředitele nebude letos pro návštěvníky ještě přístupný, slony si budou moci prohlížet pouze ve výběhu.
Ředitel magistrátního odboru investic Jan Beránek ČTK řekl, že výstavba nového areálu, která začala v roce 2010, bude stát přes 400 milionů korun bez DPH.
Do nového slonince se vejde až deset slonů. Zahrada se proto chce v příštích letech pokusit o odchov sloních mláďat. Chovatel Zbyněk Šísa ČTK řekl, že pražská zahrada sice chová slony už od roku 1933, žádná ze slonic tu ale zatím neporodila potomka. "Důvodem je i to, že v dřívějších dobách nebylo možné chovat velká stáda slonů," uvedl Šíša. "Jediná možnost, jak rozmnožit zvířata, je postavit nový pavilon, aby bylo možné chovat skupinu, abychom mohli bezpečně připouštět nebo vyměňovat zvířata," vysvětlil.
Z nového areálu pro hrochy a slony je zatím dokončen sloninec. Spolu s hrošincem a částí rozlehlých výběhů se pro návštěvníky otevře až v příští sezoně.
Stavba je podle Bobka největším projektem nejen v pražské zoo, ale také v zoologických zahradách střední Evropy. Pavilony se budují v horní části zahrady, nedaleko afrického domu. Do pavilonu pro slony budou moci lidé nahlížet ze speciální prosklené galerie. Prostor je rozčleněn masivními kovovými konstrukcemi do jednotlivých kotců, které umožňují bezpečnou práci se zvířaty. Pavilonu dominuje velký bazén a dvě pískoviště. Podlahy jsou vyhřívané, na části jsou povrchy opatřeny měkkou nášlapnou vrstvou.
Stavbu výběhu pro slony zahrada plánovala už před lety, kvůli zasažení parku masivní povodní v roce 2002 však musela být odsunuta. Současný pavilon hrochů a slonů stojí v záplavovém území, slona Kádira stála povodeň život. Pracovníkům zoo se ho totiž nepodařilo dostat včas z výběhu, začal se topit a musel být utracen. Stejně dopadla i hroší samice Lentilka.


Vizualizace pavilonu. Zoo Praha
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz