Dobrý dům: Základní umělecká škola Holice

Dobrý dům: Základní umělecká škola Holice

(29. 11. 2013) Holice staví ZUŠ v pasivním standardu za 52 mil. Kč. Autorem projektu studio Dalibora Boráka Dobrý dům s. r. o., generálním dodavatelem je BW - Stavitelství, s. r. o. a investorem je město Holice (doplněno Stavbaweb).

 
 
 
 

Dobrý dům: Základní umělecká škola Holice

Holice staví ZUŠ v pasivním standardu za 52 mil. Kč. Autorem projektu studio Dalibora Boráka Dobrý dům s. r. o., generálním dodavatelem je BW - Stavitelství, s. r. o. a investorem je město Holice (doplněno Stavbaweb).Novostavba ZUŠ, energeticky pasivní dům

místo: Holice
investor: město Holice
autor: Dalibor Borák, Helena Boráková
spolupráce: Pavel Daněk, Danuše Lošťáková, Lucie Kašpárková

Autorská zpráva
Pro návrh Základní umělecké školy v Holicích byla považována za základní tato východiska:

  • Význam budovy pro město z hlediska společenského – výraz kulturní politiky města
  • Urbanistický význam budovy v souvislosti s revitalizací veřejných prostorů města
  • Soudobost návrhu – zohlednění aspektů udržitelnosti při návrhu budovy
  • Udržitelnost provozu v budoucnosti a ekonomie provozu – budova je navržena v pasivním standardu


Základní umělecká škola je kulturním ohniskem, ve kterém se nejen vzdělávají děti, ale také místem, kde se v kulturním prostředí setkává široká veřejnost.

Architektonický výraz budovy vědomě navazuje na okolní architekturu. Použití převýšených francouzských oken, které se vyskytují rovněž na budově kulturního domu, světlé barvy fasády a zelené barva doplňků je interpretováno soudobými výrazovými prostředky.

Pro co největší udržitelnost budovy z hlediska vestavěných energií a produkce skleníkových plynů, jsou navrženy materiály s nejnižším možným podílem primární energie na výrobu a transport. Rozhodující roli hraje kompaktnost tvaru a orientace ke světovým stranám.

Veřejně přístupné prostory školy jsou výstavními síněmi pojmenovanými po významných výtvarnících – rodácích. V nich mohou probíhat výstavy prací žáků školy, pedagogů i příležitostné výstavy jiných výtvarníků. Víceúčelový sál má předpoklady nejen pro pořádání tradičních společenských akcí města, ale také pro konání konferencí a přednášek vzdělávacích programů. Je důležité, aby budova vymezovala užitečný veřejný prostor - náměstí, navazovala na jsoucí zástavbu a byla realizovatelná z místních zdrojů a technologiemi, které jsou dostupné místním firmám.

Budova školy se nachází v bezprostřední blízkosti středu města a je v prostoru s kvalitními architektonickými díly dvacátého století.
(zdroj: Dobrý dům)


(ČTK) - Radnice v Holicích na Pardubicku staví základní uměleckou školu v pasivním standardu. Školské zařízení nabídne nové učebny pro výtvarné, hudební a taneční obory i koncertní a společenský sál. Za objekt, který bude provozně úspornější, město vydá 52 milionů korun. Pasivních budov pro veřejné účely se v zemi ještě moc nestaví. ČTK to řekl místostarosta Vítězslav Vondrouš (ODS).

"Pokud vím, tak jedna mateřská škola se rekonstruuje v pasivním standardu v Praze. U Brna se staví dům pro seniory. Naše základní umělecká škola bude nejspíš první v republice," řekl Vondrouš.

Podle místostarosty město ušetří na provozních nákladech objektu až 60 procent, než kdyby stavělo běžnou budovu. Naopak stavební práce i vybavení školy nebudou dražší než u jiných staveb. Město má zatím hotovou hrubou stavbu a příští rok v září by rádo zahájilo školní rok.

"Ve stávající budově 'zušky' býval okresní úřad. Je tu jen obor hudební, taneční a výtvarné obory sídlí po městě a máme i detašovaná pracoviště po okolních obcích. Roste i počet dětí. Teď školu navštěvuje 500 dětí, po dokončení školy jich bude o 100 až 200 víc," řekl Vondrouš.

V přízemí stavby budou učebny pro hudební výuku jednotlivců i kolektivů, učebna pro bicí nástroje speciálně odhlučněná a komorní sál pro 50 diváků, který bude mít parametry akustického studia. V dalších patrech například vznikne zázemí pro žáky výtvarných a tanečních oborů včetně menšího tanečního sálu. Zároveň v patře připravuje sál pro 250 lidí. Budou se v něm konat absolventské koncerty, ale i semináře a školení.

Základní umělecká škola bude mít 600 metrů čtverečních zastavěné plochy a 2000 metrů čtverečních podlahové plochy. Investice patří k největším v novodobé historii města. Radnice si vzala úvěr 28 milionů korun, zbytek uhradí z rozpočtu. Místostarosta lituje toho, že na tento typ staveb nejsou dotace.

"Je smutné, že stát vymýšlí různé dotace, ale na objekty v pasivním standardu žádný dotační titul není," dodal Vondrouš.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz