Dokončení rekonstrukce letenské vodárenské věže

Dokončení rekonstrukce letenské vodárenské věže

Na Výšinách 1/1000, Praha 7

(29. 5. 2018) Věž bude slavnostně otevřena ve středu 30. května v 17:00 hodin

 
 
 
 

Dokončení rekonstrukce letenské vodárenské věže

(ČTK) - V Praze 7 na Letné se otevře po rekonstrukci historická vodárenská věž. Sloužit bude dětem, prostory nabídne jedné třídě mateřské školy a domu dětí a mládeže. Za rekonstrukci, která začala v listopadu 2016, městská část zaplatila 62 milionů korun, z toho 38 milionů získala radnice od hlavního města a z evropských fondů. Dne 25. května 2018 to řekl místostarosta Prahy 7 Pavel Vyhnánek (Praha 7 Sobě). Vodárenská věž z roku 1888 je památkově chráněná. Rekonstrukci připravovala Praha 7 několik let. Současné vedení radnice nechalo přepracovat původní projekt, který počítal s komerčním využitím věže.

"Po desetiletích nejrůznějšího provozu již vodárenská věž nebyla v dobrém stavu. Naším cílem bylo provést citlivou rekonstrukci, která respektuje charakter památky, specifické prvky původní architektury, požadavky na provoz zařízení pro děti a mládež. Kromě věže a přístavby byl upraven také okolní areál, kde mimo jiné došlo k rekonstrukci původní historické pumpy," uvedl Vyhnánek. Památkově chráněná pumpa, která je z 80. let 19. století a původně stála v Praze 2, dostala nový nátěr a městská část s památkáři konzultuje obnovení dvou lamp, které byly dříve její součástí.

V nejvyšším místě věže, kde byla dříve hlavní vodní nádrž, vznikl společenský sál. Ze sálu je přístupný i ochoz a kabina, kde bude v budoucnu umístěn periskop, kterým bude možné přehlédnout vysokou okolní zástavbu a prohlédnout si široké okolí. Periskop s výkonným teleskopem se nyní vyrábí. Do věže se v létě vrátí dům dětí a mládeže, který v ní fungoval už před rekonstrukcí. V patrech věže budou klubovny i klubová knihovna. Od září bude v přilehlé budově fungovat nová třída mateřské školy pro 22 dětí.

Projekt rekonstrukce připravil ateliér Petr Hájek architekti. "Při úpravách byly zachovány všechny vrstvy historie od založení až do současnosti. Nerozlišujeme ani nekategorizujeme jednotlivé části architektury, ale zachováváme je bez rozdílu. Výsledkem je stavba, která společně prezentuje kvalitu uměleckého řemesla a detailů různých období. Naleznete zde vedle sebe fládrované okno z 19. století, dveře z 50., 60., 70. let 20. století. Hliníková okna 21. století, bakelitové, mosazné, ocelové kování," řekl architekt Hájek.

Věž bude slavnostně otevřena ve středu 30. května v 17:00 hodin
. Městská část připravila doprovodný program s dílničkami pro děti. První tři červnové týdny budou ve vodárenské věži komentované prohlídky a tematické dětské dílny.

Vodárenská věž na Letné byla vybudována v letech 1887 až 1888. Stavba byla součástí vodárenského areálu, který zásoboval vodou horní část Holešovic a Bubenče. Z vodárenského provozu byla vyřazena v roce 1913. Od té doby se dočkal komplex několika přestaveb a v původní podobě se dochovala jen věž, která je od roku 1992 památkově chráněna.

Doplněno Stavbaweb:
U příležitosti dokončení rekonstrukce areálu letenské vodárenské věže a 130. výročí jejího postavení vás městská část Praha 7 zve na slavnostní otevření areálu.
Na programu bude mimo jiné i prohlídka věže s autory rekonstrukce z ateliéru Petr Hájek architekti.
V následujících třech červnových týdnech pak proběhne doprovodný program — komentované prohlídky a speciální dětské dílny. 
Stránka akce na Facebooku

Fotografie z rekonstrukce věže najdete ZDE.
Wikipedie: Letenská vodárenská věž

Související články:
Oprava vodárenské věže na Letné v Praze začala  14.12.2016


 
 
 
 
50.1001759
14.4198806
Dokončení rekonstrukce letenské vodárenské věže

Dokončení rekonstrukce letenské vodárenské věže
Na Výšinách 1/1000
Praha 7

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.