Dokončení rekonstrukce letenské vodárenské věže

Dokončení rekonstrukce letenské vodárenské věže

Na Výšinách 1/1000, Praha 7

(29. 5. 2018) Věž bude slavnostně otevřena ve středu 30. května v 17:00 hodin

 
 
 
 

Dokončení rekonstrukce letenské vodárenské věže

(ČTK) - V Praze 7 na Letné se otevře po rekonstrukci historická vodárenská věž. Sloužit bude dětem, prostory nabídne jedné třídě mateřské školy a domu dětí a mládeže. Za rekonstrukci, která začala v listopadu 2016, městská část zaplatila 62 milionů korun, z toho 38 milionů získala radnice od hlavního města a z evropských fondů. Dne 25. května 2018 to řekl místostarosta Prahy 7 Pavel Vyhnánek (Praha 7 Sobě). Vodárenská věž z roku 1888 je památkově chráněná. Rekonstrukci připravovala Praha 7 několik let. Současné vedení radnice nechalo přepracovat původní projekt, který počítal s komerčním využitím věže.

"Po desetiletích nejrůznějšího provozu již vodárenská věž nebyla v dobrém stavu. Naším cílem bylo provést citlivou rekonstrukci, která respektuje charakter památky, specifické prvky původní architektury, požadavky na provoz zařízení pro děti a mládež. Kromě věže a přístavby byl upraven také okolní areál, kde mimo jiné došlo k rekonstrukci původní historické pumpy," uvedl Vyhnánek. Památkově chráněná pumpa, která je z 80. let 19. století a původně stála v Praze 2, dostala nový nátěr a městská část s památkáři konzultuje obnovení dvou lamp, které byly dříve její součástí.

V nejvyšším místě věže, kde byla dříve hlavní vodní nádrž, vznikl společenský sál. Ze sálu je přístupný i ochoz a kabina, kde bude v budoucnu umístěn periskop, kterým bude možné přehlédnout vysokou okolní zástavbu a prohlédnout si široké okolí. Periskop s výkonným teleskopem se nyní vyrábí. Do věže se v létě vrátí dům dětí a mládeže, který v ní fungoval už před rekonstrukcí. V patrech věže budou klubovny i klubová knihovna. Od září bude v přilehlé budově fungovat nová třída mateřské školy pro 22 dětí.

Projekt rekonstrukce připravil ateliér Petr Hájek architekti. "Při úpravách byly zachovány všechny vrstvy historie od založení až do současnosti. Nerozlišujeme ani nekategorizujeme jednotlivé části architektury, ale zachováváme je bez rozdílu. Výsledkem je stavba, která společně prezentuje kvalitu uměleckého řemesla a detailů různých období. Naleznete zde vedle sebe fládrované okno z 19. století, dveře z 50., 60., 70. let 20. století. Hliníková okna 21. století, bakelitové, mosazné, ocelové kování," řekl architekt Hájek.

Věž bude slavnostně otevřena ve středu 30. května v 17:00 hodin
. Městská část připravila doprovodný program s dílničkami pro děti. První tři červnové týdny budou ve vodárenské věži komentované prohlídky a tematické dětské dílny.

Vodárenská věž na Letné byla vybudována v letech 1887 až 1888. Stavba byla součástí vodárenského areálu, který zásoboval vodou horní část Holešovic a Bubenče. Z vodárenského provozu byla vyřazena v roce 1913. Od té doby se dočkal komplex několika přestaveb a v původní podobě se dochovala jen věž, která je od roku 1992 památkově chráněna.

Doplněno Stavbaweb:
U příležitosti dokončení rekonstrukce areálu letenské vodárenské věže a 130. výročí jejího postavení vás městská část Praha 7 zve na slavnostní otevření areálu.
Na programu bude mimo jiné i prohlídka věže s autory rekonstrukce z ateliéru Petr Hájek architekti.
V následujících třech červnových týdnech pak proběhne doprovodný program — komentované prohlídky a speciální dětské dílny. 
Stránka akce na Facebooku

Fotografie z rekonstrukce věže najdete ZDE.
Wikipedie: Letenská vodárenská věž

Související články:
Oprava vodárenské věže na Letné v Praze začala  14.12.2016


 
 
 
 
50.1001759
14.4198806
Dokončení rekonstrukce letenské vodárenské věže

Dokončení rekonstrukce letenské vodárenské věže
Na Výšinách 1/1000
Praha 7

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz