Doma jako na dovolené

Doma jako na dovolené

Olomoucký kraj

(20. 7. 2021) No-A Architekti

   
 
 
 
 

Doma jako na dovolené

Dům stojí na konci obce na úzké parcele s přístupem z jihu od poměrně hlučné silnice. Rovinatý pozemek, kolem běžná výstavba, žádné výhledy. Ale ta zahrada! Najednou jako byste se ocitli v jiném světě.

 
Provoz domu na C-půdoryse je komponován od rušné komunikace postupně do klidu. K ulici staví garáž a vstupní branku, za ní se otvírá velkorysý dlážděný dvůr, pojatý jako italská terasa – posezení, květiny v nádobách i v záhonech. Navazuje otevřený společenský prostor s velkými prosklenými portály, kterými se propojuje s terasou na jedné straně a atriem na druhé. Atrium je intimním prostorem pro snídaně a rodinné povídání, prostředníkem k tiché části domu. Zde se nachází pokoje, ložnice a pracovna. I pokoje mají své terasy, tichá mola vybíhající na zelenou hladinu zahrady.

Respekt, intimita, harmonie
Do plánování se podařilo zapojit celou rodinu, důsledný respekt k místu pomohl zachovat vzrostlou zeleň na pozemku, umožnil vsadit dům mezi stromy. I jabloň v těsné blízkosti novostavby dál nese ovoce. Intimita si podává ruku s otevřeností, uvnitř i venku. Tvar domu nabízí tichá a klidná místa a zároveň velkoryse vítá návštěvu. Dům se vpíjí do zahrady, rozpouští se mezi stromy.

Harmonie celku spočívá především v jeho nenásilnosti a přirozenosti. Je spjat s místem, lidmi i se sebou samým. Modřínový obklad na fasádě září jako dlažba dvora, postupně ale zešedne na tón fasádních desek. Vzhled se promění, vztahy zůstanou.

Stavební řešení
Rodinný dům tvoří dva domky se sedlovou střechou, propojené krčkem. První z nich je otevřený jak provozem (společenský prostor pro rodinu i návštěvy), tak prostorově. Jeho vnitřní prostor se otevírá do krovu, což mu dodává velkorysost. Velké kruhové okno ve štítě přispívá horním světlem k zajímavé atmosféře interiéru. Druhý domek sdružuje soukromé místnosti, interiéry jsou skromnější, mají rovné stropy v běžné výšce. Prostor pod střechou je využit jako půda. Stavbu realizovala rýmařovská firma Vesper Homes, betonové konstrukce a prvky dodala místní firma Monterbet. Vybavení interiéru si řešili sami stavebníci.

Autorská zpráva
Foto: Vesper Homes


Autor: No-A Architekti – Vlado Hrivňák, Lenka Grégrová, Ľubomíra Jindrová
Dodavatelé: Vesper Homes (dřevostavba), Monterbet (betonové prvky)
Dispozice: 5+1
Užitná plocha: dům 152 m², garáž 85 m²
Zastavěná plocha včetně teras: 241 m² (samotný dům 195 m²)

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
49.6586549
17.0811406
Doma jako na dovolené

Doma jako na dovolené
Olomoucký kraj

Komentáře ke článku

 
 
 
 

20. 7. 2021 15:50:27. Re: Doma jako na dovolené. Jitka

 
 
 
 

20. 7. 2021 15:50:27. Re: Doma jako na dovolené. Jitka

  Milí redakční šotci, tedy tentokrát se vám ta mapa opravdu povedla - chcete nás pobavit?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz