Doma jako na dovolené

Doma jako na dovolené

Olomoucký kraj

(20. 7. 2021) No-A Architekti

   
 
 
 
 

Doma jako na dovolené

Dům stojí na konci obce na úzké parcele s přístupem z jihu od poměrně hlučné silnice. Rovinatý pozemek, kolem běžná výstavba, žádné výhledy. Ale ta zahrada! Najednou jako byste se ocitli v jiném světě.

 
Provoz domu na C-půdoryse je komponován od rušné komunikace postupně do klidu. K ulici staví garáž a vstupní branku, za ní se otvírá velkorysý dlážděný dvůr, pojatý jako italská terasa – posezení, květiny v nádobách i v záhonech. Navazuje otevřený společenský prostor s velkými prosklenými portály, kterými se propojuje s terasou na jedné straně a atriem na druhé. Atrium je intimním prostorem pro snídaně a rodinné povídání, prostředníkem k tiché části domu. Zde se nachází pokoje, ložnice a pracovna. I pokoje mají své terasy, tichá mola vybíhající na zelenou hladinu zahrady.

Respekt, intimita, harmonie
Do plánování se podařilo zapojit celou rodinu, důsledný respekt k místu pomohl zachovat vzrostlou zeleň na pozemku, umožnil vsadit dům mezi stromy. I jabloň v těsné blízkosti novostavby dál nese ovoce. Intimita si podává ruku s otevřeností, uvnitř i venku. Tvar domu nabízí tichá a klidná místa a zároveň velkoryse vítá návštěvu. Dům se vpíjí do zahrady, rozpouští se mezi stromy.

Harmonie celku spočívá především v jeho nenásilnosti a přirozenosti. Je spjat s místem, lidmi i se sebou samým. Modřínový obklad na fasádě září jako dlažba dvora, postupně ale zešedne na tón fasádních desek. Vzhled se promění, vztahy zůstanou.

Stavební řešení
Rodinný dům tvoří dva domky se sedlovou střechou, propojené krčkem. První z nich je otevřený jak provozem (společenský prostor pro rodinu i návštěvy), tak prostorově. Jeho vnitřní prostor se otevírá do krovu, což mu dodává velkorysost. Velké kruhové okno ve štítě přispívá horním světlem k zajímavé atmosféře interiéru. Druhý domek sdružuje soukromé místnosti, interiéry jsou skromnější, mají rovné stropy v běžné výšce. Prostor pod střechou je využit jako půda. Stavbu realizovala rýmařovská firma Vesper Homes, betonové konstrukce a prvky dodala místní firma Monterbet. Vybavení interiéru si řešili sami stavebníci.

Autorská zpráva
Foto: Vesper Homes


Autor: No-A Architekti – Vlado Hrivňák, Lenka Grégrová, Ľubomíra Jindrová
Dodavatelé: Vesper Homes (dřevostavba), Monterbet (betonové prvky)
Dispozice: 5+1
Užitná plocha: dům 152 m², garáž 85 m²
Zastavěná plocha včetně teras: 241 m² (samotný dům 195 m²)

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
49.6586549
17.0811406
Doma jako na dovolené

Doma jako na dovolené
Olomoucký kraj

Komentáře ke článku

 
 
 
 

20. 7. 2021 15:50:27. Re: Doma jako na dovolené. Jitka

 
 
 
 

20. 7. 2021 15:50:27. Re: Doma jako na dovolené. Jitka

  Milí redakční šotci, tedy tentokrát se vám ta mapa opravdu povedla - chcete nás pobavit?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz