Domek v bývalé dělnické kolonii
Brno
(5. 2. 2021) KAMKAB!NET
Domek v bývalé dělnické kolonii
Dům pochází z 30. let 20. století, postaven byl jako
jeden z mnoha provizorních domků v nouzové dělnické kolonii na dně zavřeného
lomu. Svými konstrukcemi i sítěmi prorostlý s okolními stavbami. Částečnou
rekonstrukcí prošel před třiceti lety, kdy byly upraveny otvory ve zdivu a
dostal do nich plastová okna, plechovou střechu a nový kotel. Jeho dispoziční
řešení odpovídalo chaotickému zastavování uliček a zdaleka nevyhovovalo dnešním
potřebám. Místnosti byly tmavé, každá z nich měla podlahu v jiné výšce; světlé
výšky interiéru dosahovaly 2,15 m, lokálně se objevovala vlhkost a s tím
spojená plíseň.
Dispozici jsme chtěli vyčistit, navýšit užitnou plochu a objekt stavebně oddělit od domů okolních, včetně vybudování vlastních přípojek technické infrastruktury. Zároveň jsme se snažili přinést do interiéru co nejvíce světla. Jako nejjednodušší možnost se nabízelo zvednutí domu, což se nám ale vzhledem k lokalitě nejevilo jako šťastné řešení. Abychom ho zachovali co nejnižší, navrhli jsme částečné zastavění dvorku přístavbou. Hmotově ale měl být stále patrný původní objekt, od nové části pohledově oddělený. Původní část jsme proto sjednotili a zjednodušili. Přístavky jsou nově zastřešeny plochou střechou v jedné rovině. Šikmá střecha je pokryta opět plechem, ale nově v antracitové barvě (původní byl červený). Odkazuje na původní použití asfaltových pásů jako krytiny u nouzových domků, kdy byla střešní krajina celé lokality různorodá, podtrhující „vlaštovčí hnízda“, tak typická pro dané území. Celý původní objem byl zateplen minerální vatou a omítnut.
Přístavba má plochou střechu, její stěny jsou sendvičové – pohledové části do exteriéru tvoří vyzdívka z cihel z bouracích prací na původním domě. Cihly odkazují na prvotní obyvatele lokality, kteří byli často zaměstnanci nedalekých cihelen. Doplnili jsme je pohledovými betony (sokl, atika), které vybíhají do dvora v jednoduché přestřešení nad venkovním sezením. Ploché střechy jsou pojaté jako zelené extenzivní, nad přístavbou je malá terasa. Vnitřní zdivo a dozdívky jsou z broušených keramických tvárnic.
Dispozičně došlo k posunutí vstupu do domu do přístavby, která má co nejmenší konstrukční výšku (světlá výška uvnitř jen 2.3 m, stropy byly řešené jako pohledová železobetonová deska). Na vstup navazuje chodba, kterou lze projít do dvora. Za dveřmi při vstupu je technický kout, na druhé straně je za posuvnými dveřmi malá lichoběžníková pracovna (reaguje na tvar pozemku). Před dveřmi do dvora chodba zatáčí podél krytého venkovního sezení a míří do původního domku. Podél ní je knihovna, v níž jsou umístěny dveře na samostatné wc a do koupelny prosvětlené střešním světlíkem.
Jak již bylo zmíněno, původní dům byl uvnitř celý vyčištěn. Nyní se v něm nacházejí obytné místnosti: v části pod sedlovou střechou obývací pokoj s jídelním stolem (prostor je tu zcela otevřen a prosvětlen shora střešními okny). Z kuchyňského kouta lze vejít do malé šatny a po schodišti vystoupat do ložnice, která se vikýřem otevírá ke skále lomu. Z obývacího pokoje vedou dveře do části s bývalými přístavky, kde se nyní nachází dětský pokoj. Navazuje na malé vnitřní atrium sevřené mezi okolními domy. Atrium osvětluje přes sedací okno i hlavní obytný prostor.
Z venku je rekonstrukce s přístavbou kombinací železobetonu, starých cihel, omítky, zelené vegetační střechy a antracitových klempířských prvků. Výplně otvorů jsou hliníkové s trojsklem, stejně tak i vstupní dveře, které jsou celoprosklené a umožňují kolemjdoucím průhled přes dům až do dvora. V interiéru jsme kombinovali přírodní materiály. Přístavba má na podlaze ve hmotě probarvenou dlažbu, stará část třívrstvou dřevěnou dubovou lamelu. Celým domem prochází březová překližka (nábytky, obklad vstupu, dveře, podhled obývacího pokoje a ložnice), lokálně překližka probarvená (modrá – odpočinkový kout obývacího pokoje, růžová – kuchyň). Stěny koupelny, wc a plochy nad kuchyňskou linkou jsou z marockého štuku. Štít a vždy jedna stěna v dětském pokoji, pracovně a ložnici je černá hliněná s řezankovým zlatavým vsypem. Stropy jsou pohledové železobetonové s otiskem dřevěných desek, pohledový beton přechází i v nový nadvlak nad novým prosklením (HS portál) z obývacího pokoje do dvora včetně nových nosných pilířů kolem něj. Zbytek stěn je „klasicky omítnutý“ a opatřen bílým nátěrem.
Dvůr je částečně přestřešen, pod přesahem je venkovní sezení a původní zahradní krb (gril). Vydlážděn byl žulovým odsekem v kombinaci s plochami z česaného betonu a plochami pro vegetaci. Do zahrady přechází pobytovými dřevěnými schody (stejné dřevo je použito i ve vnitřním atriu a na venkovní terase).
Střecha má v sobě otvor, který přináší přirozené osvětlení do vstupní chodby. Vynášejí ji dva pozinkované ocelové sloupy, navazuje na železobetonový vnitřní strop.
Technologicky je dům napojen na přívod silnoproudu, plynu, vody a kanalizace. Vytápění zajišťuje plynový kotel a teplovodní podlahové vytápění. V obytné místnosti jsou krbová kamna na dřevo. Větrá se rekuperační jednotkou, ložnice v podkroví byla vybavena klimatizací. Dešťové vody se zachytávají do podzemní nádrže a používají pro zálivku zahrady a pro splachování v domě.
Lokalita si drží ducha z 80. let 20. století, kdy byla známá jako umělecká čtvrť. Dům této době vzdává hold otiskem umělce TIMA na pohledových betonech, bustou sv. Metoděje (jako patrona Moravy a spolupatrona Evropy) od sochaře Vladimíra Matouška v nice na štítě a volnou vnitřní štítovou stěnou v obytném prostoru, kterou lze zaplnit obrazy, plakáty, fotografiemi a jinými artefakty.
Autorská zpráva
Foto: Pavel Barták
Autor: KAMKAB!NET – Ing. arch. Radim Horák, Ing. arch. Hana Horáková
Statika: Ing. Jan Koláček, Ph.D.
Základní informace o objektu
Kategorie
Novostavby
Dokončení
2020
Domek v bývalé dělnické kolonii
Brno
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

26. 5. 2023 13:58:24
Půjčky do 24h pro celou republiku.
Půjčky do 24h pro celou republiku. Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin, 7 dní v týdnu. Půjčky online do 45 milionů Kč až na 360 měsíců poskytneme rychle a bez zbytečných formalit nebo dokonce bez opuštění domova. Stačí výpis o příjmech nebo výpis z účtu, a to zcela online – zákazník dostane peníze do 3 hodin. Burianovalucie23@seznam.cz
25. 5. 2023 19:47:02
Re: Rozšíření kanceláří Price f(x)
Zaujaly mě ty "černě přestříkané technologické rozvody". Jaké technologie se tím myslí? Copak nemají rozvody podle druhu média z bezpečnostních důvodů svou předepsanou barvu?
25. 5. 2023 18:31:36
Re: Rezidence nad zatopeným lomem
Nádhera.
8. 5. 2023 18:56:36
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Proč ve většině nových dispozic architekti ignorují požadavek, aby WC nebylo přímo přístupné z prostoru pro přípravu a konzumaci jídel? Jinak hezké, hlavně jak je to barevné.
5. 5. 2023 11:38:19
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Vypadá to úžasně! Mohu se k Vám pozvat na kávu a prohlídku rekonstruovaného bytu? Moc děkuji a těším se Karel Klátil 777979743 karel.klatil@flexibau.cz
27. 4. 2023 20:00:04
Re: Rekonstrukce stodoly v Pošumaví
Tak tohle se mi opravdu líbí. Taková obytná/neobytná stodola/nestodola. Paráda.
27. 4. 2023 19:15:46
Re: Re: Rozhledna Vysoké Pole.
Tak zkuste žít v jeskyni. A běda, jestli někde vyšlapete pěšinku.
27. 4. 2023 19:08:53
Re: Zlínská zrcadla
Pěkné instalace pro lidi, ale kolik ptáků už se o ta zrcadla zabilo? Nebo je ten povrch pro ptáky nějak zviditelněn?
24. 4. 2023 11:27:21
Re: Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další...
...stejně jako kdysi nepotřebovala Praha Národní divadlo... Stavby pro kulturu de facto nejsou zapotřebí nikdy, člověk se obrazů nebo hudby nenají, přece, není-liž pravda?
22. 4. 2023 13:59:36
Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další kro...
Pokládám od počátku tento plán za nesmírné plýtvání veřejnými prostředky a v souvislosti se současnou fiskální situací státu i podnikatelských kruhů v MS kraji ze vrcholně nezodpovědné jednání primátora a jeho nohsledů, zejména paní Bajgarové. Koncertní sál Ostrava nepotřebuje. Pro Tomáše Macuru to má být jen jeden z hlavních pomníků jeho mocenského megalomanského působení ve vedení Magistrátu. Podobně jako Andrej Babiš, i Macura finanční stránku města řídí jak svoji privátní firmu. Najde se nějaký dobrý spolek, který tohoto odiozního politického podivína požene k hmotné odpovědnosti?
19. 4. 2023 00:10:45
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Vylepšování krajiny rozhlednami je zcela nevhodná záležitost. Příroda je dokonalá bez našich zásahů. Navíc je to skutečně nevkusné,
18. 4. 2023 22:46:43
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Pro mě je to nádhera. Těším se na návštěvu a gratuluji!
16. 4. 2023 18:25:26
Re: Re: Rekonstrukce kulturního domu a kina v Chlumci.
Adresa: Muchova 267, 403 39 Chlumec
13. 4. 2023 18:14:08
Re: Rekonstrukce kulturního domu a kina v Chlumci
jedná se o obec Chlumec na jihu Čech, nebo o Chlumec nad Cidlinou, či nějaký jiný Chlumec ?
11. 4. 2023 17:37:36
Re: Dětská léčebna v Ostrově u Macochy
Architektura je subjektivní věc, takže bez obalu: nic podobně depresivního jsem dlouho neviděla. A modlím se, aby mé děti neměly nikdy žádné dýchací potíže.
6. 4. 2023 17:41:39
Re: Spiegelbaude (Zrcadlovka)
\skla se přelepují speciálními páskami, jinak ano, mrtví ptáci po nárazu padají na zem. Třeba zavolat Českou společnost Ornitologickou, nejlépe Lukáše Viktoru.
2. 4. 2023 16:30:53
Re: Re: Spiegelbaude (Zrcadlovka).
Nejste škarohlíd, mě napadlo totéž: chudáci ptáci. Ale ten komín uvnitř se mi moc líbí.
2. 4. 2023 16:13:57
Re: Architektura na ČVUT uspěla v mezinárodním srovnání
Není spíš ostuda, že škola, o které nám vždy tvrdili, jak je skvělá, byla v minulých letech horší než 240 jiných škol?
2. 4. 2023 16:07:23
Re: Výstava Lukáše Procházky
Je hezké, že se takhle využívá prostor, kudy chodí děti do školky a do školy.
2. 4. 2023 15:58:06
Re: Pumpa
Zdá se mi to, nebo už to tady bylo?