Domy v mlze

Domy v mlze

Rtyně v Podkrkonoší

(16. 8. 2018) Studio RAKETOPLÁN

   
 
 
 
 

Domy v mlze

Někde na severu, pod Jestřebími horami, leží Rtyně v Podkrkonoší. Od 16. století tu nad střechy chalup ční dřevěná starobylá zvonice. Daleko dřív si tudy však nivami koryto vymlel dravý potok Rtyňka. Jeho břehy dnes lemují nevelké zahrady s tu a tam typicky krkonošskými domky.
Někam sem, mezi vodu a pulsující proud automobilů Úpické silnice, jsme položili i nové kameny Domů v mlze.
Postavit dva malé domy pro dva dobré přátele. Ustoupit potoku tak akorát a ubránit klid již odsud zmizelé chalupy před vlnami hluku. Ukrást si podkrkonošství teď. Tak se zrodil nápad těžké zdi se dvěma střídmými sochami žití za ní.
Přáli jsme si vyzdít obyčejné tvarosloví rukama z betonových tvárnic a ty pak jen na bílo natřít. Do polí na jih dát domům velká okna. Každý den se svou zahradou. Každý den o trochu jiný výhled na smrčí Krákorky.
Každý den přes potok lávka, nad hlavou ocelovou síť mlhy.

Dispozice obou domů je ve svislém i vodorovném směru zcela otevřená. Nosná konstrukce stropů a schodišť je proto ze železobetonu. Strop je betonovou blánou mezi denní a noční částí, narušena je jen otvorem pro lité schodiště. Pozední stěny jsou vyšší betonové mostovky s ocelovými bačkorami v jejich koruně. Úzkou půdu mohly díky tomu vyvázat pouze krokve.

K nároží bližší dům učitele otevírá apsida prosklené jídelny s kruhovým světlíkem nad stolem. Osnova denních rituálů obíhá okolo strmého jednoramenného schodiště.
Ústřední motivem o něco většího domu doktora je uzavíratelné atrium orientované na východ k učiteli. Prosklenými plochami jsou z něho do kříže občerstvovány hostinský pokoj, obytná hala na jihu a malá, shora kruhovým světlíkem uzavřená, vstupní hala. Obytná hala je výškově rozdělena na kuchyň a jídelnu a popuštěné podlaží odpočinkové zóny. Na vyvěšené mezipodestě dvouramenného schodiště nachází svůj mír pracovna s podlouhlým stolem.
Každý z domů má vlastní vjezd a vstup, terasu, kus své zahrady i sadu. Nad společnou zahradou se měla pnout sítěná mlha.

Autorská zpráva


Autor: studio RAKETOPLÁN – Ing. arch. Pavel Nalezený, Ing. arch. Jakub Adamec; Adam Lacina, Tereza Nalezená, Marek Nedelka, Samuel Nekola
Užitná plocha: 85 a 68 m2
Zastavěná plocha: 71 a 51 m2
Plocha pozemku: 1510 m2
Dodavatel: Michal Týfa, Červený Kostelec

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

 
 
 
 
50.5052285
16.0718728
Domy v mlze

Domy v mlze
Rtyně v Podkrkonoší

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz