Dostavba ZŠ Tupolevova v Letňanech

Dostavba ZŠ Tupolevova v Letňanech

(15. 2. 2019) Autorem projektu přístavby je společnosti Arch Design.

 
 
 
 

Dostavba ZŠ Tupolevova v Letňanech

(ČTK) - V pražských Letňanech byla koncem ledna dokončena stavba nového pavilonu Základní školy Tupolevova s devíti kmenovými a čtyřmi odbornými učebnami. Stavba trvala 11 měsíců a za přístavbu a modernizaci kuchyně a jídelny městská část zaplatila 131,5 milionu korun. ČTK to sdělila mluvčí Prahy 18 Hana Saitzová. Důvodem, proč radnice nechala rozšířit školu, je rozvoj bytové zástavby v městské části.

Pavilon vznikl dostavbou mezi budovami školy, které byly postaveny v roce 1978. Nové třídy zvýšily kapacitu školy o 192 žáků s ohledem na inkluzivní vzdělávání, po pěti letech by kapacita nových učeben měla narůst až na 270 míst. Učebny jsou vybaveny interaktivními tabulemi. V přízemí jsou šatny se skříňkami, v prvním poschodí je herna a ve druhém patře nová jídelna. Vzniklé atrium mezi budovami poslouží jako odpočinková zóna.

V projektu bylo pamatováno i na děti s handicapem. Škola je bezbariérová, byla vybavena výtahem a toaletami pro vozíčkáře. Dostavba byla koncipována tak, aby zajišťovala úsporný provoz, takže je vybavena technologií rekuperace a chlazení. Na projekt dostala radnice 40 milionů korun dotaci z evropských fondů a 64 milionů od magistrátu hlavního města. Zbývající částku zaplatila městská část ze svého.

"V posledních letech v městské části Praha 18 došlo k rychlému nárůstu počtu obyvatel, především mladých lidí a rodin s malými dětmi. To se samozřejmě odrazilo i na tlaku na počet míst v mateřských a základních školách," popisuje starosta Zdeněk Kučera (ANO) důvody, proč bylo nutné školu rozšířit. V městské části byly dosud tři základní školy, kdy kapacita každé z nich je zhruba 700 žáků.

Podle prognózy Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) se v následujících letech bude zvyšovat počet dětí ve věku 6 až 14 let. Největší nárůst IPR očekává v menších městských částech s významnou rezidenční výstavbou. Ačkoli je v současnosti celková kapacita pražských základních škol dostatečná, v budoucnu budou místa ve školách chybět. Při kapacitě, jaká byla ve školách městské části ve školním roce 2015/2016, by na Praze 18 v roce 2020 chybělo zhruba 400 míst.

Podobné problémy řeší i další městské části. Ve Štěrboholech plánují přístavbu základní školy za 92 milionů korun, která zvýší kapacitu ze 136 na 250. V Čakovicích připravují přístavbu ZŠ Dr. Edvarda Beneše za 108 milionů korun, díky které se kapacita zvýší o 210 míst. Na konci loňského ledna otevřeli pět nových tříd v Základní škole v Jakutské ulici ve Vršovicích, čímž se navýšila kapacita školy o 90 míst. Za rekonstrukci, díky které je nově ve škole výtah, Praha 10 zaplatila 21 milionů korun.

Doplněno Stavbaweb
Projekt společnosti Arch Design zahrnuje přístavbu dvou budov u Základní školy Tupolevova – objekt s učebnami a prosklený „tunel“, který spojí nové křídlo školy se stávajícími budovami. Dostavbou nového pavilonu a spojovacího „krčku“ se mezi jednotlivými objekty školy vytvoří vnitřní atrium určené jako odpočinková zóna k posezení a nenáročným dětským aktivitám.
zdroj: letnanskelisty.cz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz