Downtown Dejvice

Downtown Dejvice

(8. 4. 2013) Proluku u metra v Dejvicích zaplní administrativní centrum. Autorem projektu je pražský atelier DaM.

 
 
 
 

Downtown Dejvice

Proluku u metra v Dejvicích zaplní administrativní centrum. Autorem projektu je pražský atelier DaM.

The Blox
(ČTK) -
Společnost bpd development zahájila výstavbu administrativního centra Downtown Dejvice za 1,5 miliardy korun. Centrum zaplní proluku vedle hotelu Diplomat u výstupu z metra v pražských Dejvicích. Projekt zástupci developera představili na setkání s novináři.

První etapa s názvem The Blox s 16 tisíci metry čtverečních kanceláří má být dokončena v posledním čtvrtletí příštího roku. Poté chce společnost pokračovat druhou etapou, kdy v objektu Telehouse postaví dalších 20.000 metrů čtverečních komerčních ploch.

Hlavní vstup budovy bude na Evropskou třídu, boční bude ústit do revitalizovaného půlhektarového parčíku, v němž bude i dětské hřiště. V přízemí bude vyhrazeno 900 metrů čtverečních pro obchodní plochy, ve třech suterénních patrech bude místo pro parkování 225 aut.

První zájemci o pronájem kanceláří už s developerem jednají. "V tuto chvíli je pod smlouvou 1200 metrů čtverečních a vedeme intenzivní jednání se dvěma významnými společnostmi o prostorách v rozsahu 4200 a 3200 metrů čtverečních," řekl předseda představenstva bpd development Radek Pokorný.

Součástí projektu Dejvice Downtown je další objekt nazvaný Telehouse, kdy přestavbou telefonní ústředny v ulici Generála Píky vznikne kancelářská budova s šesti nadzemními a čtyřmi podzemními patry. Tu chce developer dokončit v roce 2016. Druhá část projektu už má územní rozhodnutí.

Stavbu centra společnost bpd development zaplatí částečně z vlastních zdrojů, na část použije úvěr od ČSOB. "Vlastní zdroje jsme doplnili komerčním úvěrem, který není podmíněn předpronájmem. Poměr je 60 procent vlastních zdrojů ku 40 procentům peněz z úvěru," poznamenal Pokorný.

The Blox The Blox

Stavbaři v posledních dnech vykáceli a oplotili pozemek. Investor tím zahájil dlouho plánovanou stavbu administrativního centra. Budova za 1,5 miliardy korun vyroste na pozemku, který vlastní Praha 6. S výstavbou nesouhlasí opozice. Na nedalekém Vítězném náměstí se v budoucnu chystají další developerské projekty, převážně půjde o kancelářské budovy.

Nájemní smlouvu na lukrativní pozemek uzavřelo na 70 let už předchozí vedení Prahy 6 v čele s tehdejším starostou a současným ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou (ODS). O tři roky později radnice odsouhlasila výrazné snížení nájemného. Nájemce tak nyní platí pět milionů ročně, po kolaudaci se částka zvýší na 8,6 milionu korun. Podle Strany zelených tak městská část přijde o nejen o zelený lukrativní pozemek, ale i o 403 milionů za údajně nevýhodné nájemné.

Starostka Marie Kousalíková (ODS) argumenty zelených už dřív odmítla. Hájí i výši nájemného, která podle ní do obecní pokladny přinesla už 40 milionů korun. "Navíc podle platného územního plánu je pozemek určen jako plocha k zástavbě," řekl ČTK mluvčí radnice Adam Halmoši.

"Je to pozemek obecní, takže tam mohla stát kvalitní architektura, a nebude, nebo mohla budova sloužit veřejnosti, ale to také nebude," řekla ČTK Petra Kolínská (SZ). Investor chce, aby budova sloužila převážně pro administrativní účely. Podle zastupitele Petra Hrdiny (SZ) radnice záměr s veřejností dostatečně neprodiskutovala. "Bylo to pěkné klidové místo se stromy, nyní všech 28 stromů zmizelo," řekl Hrdina.

Developer ale podle Halmošiho slíbil, že po dokončení stavby vysází 38 stromů a za osm milionů korun upraví zeleň.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz