Drážďanský kostel Panny Marie už navštívilo přes 15 milionů lidí

Drážďanský kostel Panny Marie už navštívilo přes 15 milionů lidí

(25. 6. 2013) (ČTK) - Luteránský kostel Panny Marie (Frauenkirche), který se v posledních letech stal staronovým symbolem Drážďan, navštívilo od jeho obnovení a vysvěcení před téměř osmi lety více než 15 milionů lidí. Informovala o tom podle agentury DPA nadace Frauenkirche.

 
 
 
 

Drážďanský kostel Panny Marie už navštívilo přes 15 milionů lidí

(ČTK) - Luteránský kostel Panny Marie (Frauenkirche), který se v posledních letech stal staronovým symbolem Drážďan, navštívilo od jeho obnovení a vysvěcení před téměř osmi lety více než 15 milionů lidí. Informovala o tom podle agentury DPA nadace Frauenkirche.

1945. Ulice Rampische Straße a rozvaliny Frauenkirche (foto: archiv DVB) - zdroj: http://13februar.dresden.de/cs/historia/1945.php
Pozdně barokní kostel byl zničen při kontroverzním náletu britského a amerického letectva z 15. února 1945 a jeho trosky byly ponechány jako připomínka hrůz války.

Po zhroucení komunismu v bývalé NDR byly sutiny odklizeny a v roce 1994 začala nová stavba. Na projekt přispělo kolem 600.000 dárců z celého světa asi 100 miliony eur (téměř 2,6 miliardy korun). Dohromady rekonstrukce stála 180 milionu eur.

Po 13 letech nákladných prací byl znovu vysvěcen 30. října 2005. Kostel je vnímán také jako symbol míru a smíření.

Údržba hojně navštěvované památky však údajně přijde na více než milion eur ročně. Další náklady si žádají četné akce, které se v kostele konají. Financovány mohou být jen díky pokračujícím darům a příspěvkům.

Canaletto — dobový pohled na Frauenkirche a okolní budovy (zdroj: Wikipedie) Frauenkirche v říjnu 2005, dva týdny před otevřením (zdroj: Wikipedie)
zdroj foto: www.drazdany.info
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz