DRN

DRN

Národní třída, Mikulandská ulice, Praha 1

(3. 9. 2019) Fiala + Nemec

   
 
 
 
 

DRN

V exponované poloze na nároží ulic Národní a Mikulandská v centru Prahy vyrostl moderní polyfunkční dům s názvem DRN. Od roku 1966 sloužila parcela po demolici nárožních domů jako parkoviště, se kterým sousedil barokní Schönkirchovský palác. Pozemky zakoupil v roce 2012 soukromý investor se záměrem vybudovat městský polyfunkční objekt s veřejným prostorem, plochami pro obchody, restauracemi a zázemím pro kancelářská patra.
Prolínání barokního světa s moderním, propojení starého a nového byly motivy, které prostupují celým objektem a najdeme je jak v hlavních stavebních konstrukcích, tak v drobných prvcích interiéru.
Novostavba spojuje Paláce Dunaj z roku 1930 s barokním Schönkirchovským palácem. Obrys budovy sleduje uliční čáru a na výškové rozdíly svých sousedů reaguje ustupujícími patry lemovanými balkony se zelení. Na uliční prostor navazuje dvoupodlažní obchodní parter. Čtyři podzemní podlaží ukrývají garáže a technické zázemí. Horní patra obsahují kanceláře, střecha slouží jako terasa.
Pohledová železobetonová konstrukce je oživena vkládáním prvků (původní cihly, tašky, kameny, trámy), otisky starých a nových prvků (lana, stromky, různé bednění) a probarvením betonu.
Schönkirchovský palác byl očištěn od dostaveb a nánosů. Odkryty byly hodnotné gotické sklepy, klenby, zdivo kamenné i cihelné, polychromované trámové stropy i cenné malby na stěnách i klenbách. Vše bylo pečlivě zrestaurováno a doplněno s důrazem na řemeslné provedení včetně nového tesařského krovu v barokním tvarosloví. Významným prvkem je pasáž a veřejný dvůr navazující na původní průjezd Schönkirchovským palácem. Dvůr by měl být v budoucnu propojen se sousední školou UMPRUM.

Autorská zpráva

 

Autor: Fiala + Nemec, s.r.o. – Ing. arch. Stanislav Fiala, spolupráce Ing. Jiří Václavů, Ing. arch. Jana Štefuráková, Ing. arch. Milan Vrána, Ing. Jiří Neumann, Ing. arch. Jan Stáhala

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

3. 9. 2019 16:04:22. Re: DRN. jadran

 
 
 
 

3. 9. 2019 16:04:22. Re: DRN. jadran

  Asi jedna z nejkvalitnějších staveb v Praze, kdy člověk ani neocení všechny věci, se kterými si Ing. arch. Fiala pohrál. Smutné je jenom to, jak se stavba táhla a co všechno dělal zrovna Klub za starou Prahu, aby stavbu "zlikvidoval". Přitom tady je to přímo učebnicový příklad toho, jak by se v památkové zóně stavět mělo.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz