DRN

DRN

Národní třída, Mikulandská ulice, Praha 1

(3. 9. 2019) Fiala + Nemec

   
 
 
 
 

DRN

V exponované poloze na nároží ulic Národní a Mikulandská v centru Prahy vyrostl moderní polyfunkční dům s názvem DRN. Od roku 1966 sloužila parcela po demolici nárožních domů jako parkoviště, se kterým sousedil barokní Schönkirchovský palác. Pozemky zakoupil v roce 2012 soukromý investor se záměrem vybudovat městský polyfunkční objekt s veřejným prostorem, plochami pro obchody, restauracemi a zázemím pro kancelářská patra.
Prolínání barokního světa s moderním, propojení starého a nového byly motivy, které prostupují celým objektem a najdeme je jak v hlavních stavebních konstrukcích, tak v drobných prvcích interiéru.
Novostavba spojuje Paláce Dunaj z roku 1930 s barokním Schönkirchovským palácem. Obrys budovy sleduje uliční čáru a na výškové rozdíly svých sousedů reaguje ustupujícími patry lemovanými balkony se zelení. Na uliční prostor navazuje dvoupodlažní obchodní parter. Čtyři podzemní podlaží ukrývají garáže a technické zázemí. Horní patra obsahují kanceláře, střecha slouží jako terasa.
Pohledová železobetonová konstrukce je oživena vkládáním prvků (původní cihly, tašky, kameny, trámy), otisky starých a nových prvků (lana, stromky, různé bednění) a probarvením betonu.
Schönkirchovský palác byl očištěn od dostaveb a nánosů. Odkryty byly hodnotné gotické sklepy, klenby, zdivo kamenné i cihelné, polychromované trámové stropy i cenné malby na stěnách i klenbách. Vše bylo pečlivě zrestaurováno a doplněno s důrazem na řemeslné provedení včetně nového tesařského krovu v barokním tvarosloví. Významným prvkem je pasáž a veřejný dvůr navazující na původní průjezd Schönkirchovským palácem. Dvůr by měl být v budoucnu propojen se sousední školou UMPRUM.

Autorská zpráva

 

Autor: Fiala + Nemec, s.r.o. – Ing. arch. Stanislav Fiala, spolupráce Ing. Jiří Václavů, Ing. arch. Jana Štefuráková, Ing. arch. Milan Vrána, Ing. Jiří Neumann, Ing. arch. Jan Stáhala

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

3. 9. 2019 16:04:22. Re: DRN. jadran

 
 
 
 

3. 9. 2019 16:04:22. Re: DRN. jadran

  Asi jedna z nejkvalitnějších staveb v Praze, kdy člověk ani neocení všechny věci, se kterými si Ing. arch. Fiala pohrál. Smutné je jenom to, jak se stavba táhla a co všechno dělal zrovna Klub za starou Prahu, aby stavbu "zlikvidoval". Přitom tady je to přímo učebnicový příklad toho, jak by se v památkové zóně stavět mělo.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz