Dětské hřiště v parku Lužánky, Brno

Dětské hřiště v parku Lužánky, Brno

(15. 7. 2019) Ivar Otruba, Tomáš Popelínský

   
 
 
 
 

Dětské hřiště v parku Lužánky, Brno

Hlavními východisky pro projekt rekonstrukce dětského hřiště v Lužánkách byly lužní krajina brněnského parku a využití terénních úprav starého hřiště, které představovalo hrad s příkopem. Inspirací se tak stala velkomoravská hradiště na dolním toku řeky Moravy (jakým byly například Mikulčice), která bývala umístěna na strategicky výhodných místech mezi říčními meandry, zaplavovaným územím a lužními lesy.

Dominantou hřiště je travnaté návrší s akropolí. V jejím středu stojí připomínka rotundy s apsidou ze žlutých a modrých akátových kůlů a mozaikou inspirovanou stříbrným reliéfem sokolníka nalezeném ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Celé hřiště obíhá koloběžková dráha z barevného pryžového povrchu, která je v části přiléhající k akropoli pojednána stylizovaným velkomoravským ornamentem.

Na akropoli z jihu navazuje vesnice se dřevěnými domky, povozem a hospodářskými zvířaty. Na severu se pak nachází předhradí, které je s návrším propojeno dřevěným mostem. Motivem této části hřiště je voda. V dlážděném korytě pod palisádou hradiště protéká potok doplněný hracími prvky ve formě hrází a vodních mlýnů. Na břehu je umístěné mlhoviště a také dřevěné lodě připomínající tzv. monoxyly – slovanská plavidla tesaná z jednoho kusu kmene. Svah oddělující potok od hradiště je pojednán kamenným spárovaným zdivem, které je místy přerušeno betonovými otisky velkomoravského písma – hlaholice.

Západní část hřiště tvoří bludiště sestavené z dřevěných plůtků a vrbových tunelů. Doplněné je třemi dřevěnými sochami, které jsou inspirovány idoly ze slovanských svatyní, a výsadbou aromatických rostlin. Mezi vysokými keři na východě území se nachází samostatná část hřiště představující zvěrokruh. Inspirovaný je pohádkou O dvanácti měsíčkách. Dřevěné lavice se  zvěrokruhovými znameními tak vyrůstají z lesních jahod.
AUTORSKÁ ZPRÁVA


Autoři:  prof. Ing. Ivar Otruba, CSc., Ing. Tomáš Popelínský
Investor: Veřejná zeleň města Brna, p. o.
Realizace: Veřejná zeleň města Brna, p. o., Stolařství U Tří císařů s.r.o., REMI MaR, s.r.o. -  technologie vodních prvků
2019

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz