Dům u lesa a rybníka

Dům u lesa a rybníka

(15. 3. 2023) JRA Jaroušek Rochová Architekti

   
 
 
 
 

Dům u lesa a rybníka

Krajina Sokolovska nás překvapila svou krásou, o které jsme neměli zdání. O to víc bylo pro nás zajímavé navrhnout dům do této oblasti. Mírně svažitý pozemek, na který jsme dům navrhli, se nachází na konci malého města u lesa. Chtěli jsme, aby dům vplouval do krajiny, aby se architektura rozmělnila z města do přírody se stromy a rybníkem. Na celém pozemku jsme zachovali původní břízy a další stromy, které jsme zakomponovali do jednotlivých prostorů zahrady. 


Díky svažitému terénu pozemku jsme jednopodlažní objekt částečně zapustili po jeho dlouhé straně do svahu. Do ulice a ke vstupu je dům zavřený za masivní kamennou stěnu s menšími okny. Do části privátní zahrady se dům otvírá plným prosklením. Při návrhu byl pro nás důležitý kontrast masivního kamene jakési "pevnosti" do ulice a lehkosti prosklené fasády do soukromých částí zahrady. Hlavní podélnou hmotu domu jsme situovali do horní části rozlehlého pozemku přiléhající zadní stěnou k ulici, kde je postupně situována garáž, WC, technické zázemí, obytná část a ložnicové křídlo. Na podélnou hmotu navazuje kolmá hmota se vstupem a druhým ložnicovým křídlem, která rozděluje venkovní prostor na vstupní a privátní. Tím, že z ulice je dům částečně zapuštěn, je přes jeho různě barevně se proměňující zelenou střechu výhled do okolní krajiny.

Dům má obvodové nosné stěny a stropy ze železobetonu. Stěny s masivní kamennou vnější stěnou jsou řešeny jako sendvičové s vloženou tepelnou izolací. Hliníková okna ve zdech lícují s kamennou zdí.

K docílení lehkosti prosklené fasády jsme navrhli okenní fasádní systém na celou výšku domu, kdy je tloušťka stropu, střechy a atiky schována za prosklení fasádního systému. Důležitá byla pro nás v této fasádě hra velkých prosklených částí, menších oken, plných pevných nebo otevíravých segmentů. Zasklení oken je z izolačního trojskla s protisluneční ochranou. Jsou použity přírodní materiály: masivní pískovcový lomový kámen, a v interiéru masivní dubová podlaha v kombinaci s dubovými dýhovanými a lakovanými částmi nábytku.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal

Architekt: JRA Jaroušek Rochová Architekti
Ing. arch. Magdalena Rochová, ing. arch. Radek Jaroušek
Projekt: 2016−18
Realizace: 2020
Užitná plocha: 325 m2
Plocha pozemku: 4600 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

15. 3. 2023 16:35:54. Re: Dům u lesa a rybníka. lump

 
 
 
 

15. 3. 2023 16:35:54. Re: Dům u lesa a rybníka. lump

  plech v barvě dřeva? a je to dobře?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a