(ČTK) – Dvě nové budovy Ostravské univerzity postaví v centru města konsorcium dvou firem – ostravského závodu IMOS Brno a třinecké Beskydské stavební, které vyhrálo výběrové řízení. Objekty zhruba za miliardu korun budou novým zázemím pro sportovní aktivity i umělecké obory. Jejich součástí budou také podzemní garáže. ČTK to 8. ledna 2020 sdělil mluvčí univerzity Adam Soustružník.
Nové budovy Ostravské univerzity vyrostou v blízkosti výstaviště Černá louka. „Celý projekt je dalším významným milníkem v historii univerzity i města. Jedná se pro univerzitu o rozsahem největší investiční projekt jako celek a významným způsobem zkvalitní zázemí pro uměleckou činnost, sportovní aktivity i kinantropologický výzkum,“ uvedl rektor Jan Lata.
Podle něj je projekt ojedinělý nejen propojením mezi uměním a sportem, ale také vzájemnou spoluprací univerzity a města. „Stavby budou stát na území, které bylo dlouhou dobu v neutěšeném stavu, ačkoli se nacházelo přímo v centru Ostravy,“ doplnil Lata. Univerzitě projekt navíc umožní vytvoření nových studijních programů.
„Ostrava potřebuje rozvíjet prvotřídní vzdělání nejenom v technických oborech, a toto je konkrétní odpověď. Výstavbu nových budov Ostravské univerzity jsme se proto rozhodli významně podpořit, a to nejenom předfinancováním projektové přípravy, ale hlavně darováním a přípravou stavebních pozemků a také výstavbou podzemního parkoviště, které bude součástí areálu a bude sloužit jak potřebám univerzity, tak veřejnosti,“ řekl primátor Tomáš Macura (ANO). Ostrava univerzitě věnovala pozemky v hodnotě 42 milionů korun a zaplatí 117 milionů za výstavbu podzemních garáží se 155 místy.
Stavba by měla začít v nejbližších dnech. Celkové náklady na všechny objekty dosáhnou téměř miliardy korun. V místě vnikne nová Fakulta umění, jejíž součástí budou výstavní prostory, komorní sál pro téměř 250 posluchačů nebo ateliér a výzkumná laboratoř pro muzikoterapii. Univerzita tak bude moci nabídnout nové studijní programy, jako Produkce v kulturních a kreativních odvětvích, Grafický design nebo Komorní hra.
V další části bude zázemí pro sport. Univerzita jako jediná v Česku dosud neměla vlastní sportoviště, která navíc budou propojena s vědeckou laboratoří. V Ostravě tak podle mluvčího vznikne nejmodernějšímu vědecké zázemí pro studium lidského pohybu ve střední Evropě. Nově tak univerzita bude moci přijímat posluchače do oboru Sportovní vědy nebo Behaviorální zdraví, sport a technologie.
Doplněno Stavbaweb:
Z důvodu časového tlaku se univerzita rozhodla nevyhlašovat architektonickou soutěž. V případě návrhu sportoviště Ostravská univerzita oslovila katedru
architektury své partnerské univerzity VŠB – Technické univerzity
Ostrava, kde navázala spolupráci se studentem Kubou, jehož otcem je
Roman Kuba z architektonického ateliéru Simona. Na úpravu vnějšího
vzhledu pro Klastr umění a designu Fakulty umění univerzita oslovila
architekta Kamila Mrvu.
Více informací najdete na stránkách Ostravské univerzity ZDE.
Související články:
Fakulta umění a Fakulta tělesné výchovy v centru Ostravy 10.10.2018
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
Mohu poprosit víc info co se týče stavby domu z těchto cihel prosím? Alespoň v nějaké skrácené verzi klidně 😁…
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…