Dva domy, srnky a stromy

Dva domy, srnky a stromy

Jižní Čechy

(25. 11. 2020) Lenka Míková Architekt

   
 
 
 
 

Dva domy, srnky a stromy

Jak vyhovět současným nárokům na komfort a přitom udržet ducha lidové stavby? Dá se vůbec navodit v případě, kdy se chalupa musí kvůli špatnému stavu (i přes všechnu snahu o zachování) téměř celá zbourat a postavit znovu? Do jaké míry má pak smysl opakovat to původní?
Tato rekonstrukce hledá odpovědi skrz respekt k původní logice stavení a použití tradičních postupů, snaží se o přirozenost spíš než formální napodobení, pracuje s nedokonalostí a stárnutím. Usedlost, zřejmá už na mapě z roku 1750, tvoří dva domy do L - chalupa a stodola, harmonicky usazené do svažité louky. Zvenku se návrh držel co nejblíž původní podoby, víc se děje uvnitř. 

Hlavní obytné prostory se otevřely až do krovu, aby vynikl typický prvek každého stavení - v chalupě černá kuchyně, ve stodole průhled skrz původní vrata. V obou je navíc přidaný černý "komín", který skrývá hygienické zázemí a nese schody do patra. Ve stodole se tato vestavba tyčí jako dominanta, v chalupě je naschvál nenápadná. Dualita dvou domů se nese celým návrhem, navzájem se doplňují. ¨
Roubenka slouží pro celoroční pobyt majitele a je pojatá víc tradičně, přestože se musela z velké části postavit nově. V duchu starých chalup je tmavší, uzavřená a intimnější, zásadní roli tu hrají tradičně opracované povrchy - tesané trámy a roubení, hliněné omítky, ručně štípaný šindel. Nové prvky jako vložené patro nebo zádveří se snaží být spíš nenápadné. Stodola zahrnuje letní obývák pokoje pro hosty a zázemí, přístup k ní byl volnější a zásahy odvážnější. Původní kamenné zdivo doplňuje stěna z pohledového betonu s otisky prken, která skrývá schodiště a saunu. Na světlém podbití vyniká původní krov, prostor se otvírá skrz vrata a nové velké okno ve štítu na staré stromy. Pomyslným srdcem domu je krb na kameni z nedaleké stráně.
Autorská zpráva

Autor: Ing. arch. Lenka Míková; spolupráce Ing. arch. Ivan Boroš, Němec Polák, spol s r.o.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

26. 11. 2020 10:21:52. Re: Dva domy, srnky a stromy. BlueBoss

 
 
 
 

26. 11. 2020 10:21:52. Re: Dva domy, srnky a stromy. BlueBoss

  Paráda!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz