Dvojdům Preslova

Dvojdům Preslova

ulice Preslova, Brno

(19. 12. 2017) nazemi architekti

   
 
 
 
 

Dvojdům Preslova

Dům leží ve vnitrobloku brněnské vilové čtvrti, která je mezi stavebníky proslulá soustředěným odporem starousedlíků vůči jakékoli nové výstavbě. Původní záměr realizovat bytový dům byl tudíž kvůli předpokládaným komplikacím ze strany sousedů přehodnocen a vznikly dva vícegenerační rodinné domy (dvojdům), každý o třech bytech.
Stavební pozemek je prudce svažitý. Níže položená část, bližší přístupové komunikaci je využita pro parkování, zčásti venkovní a zčásti pod přístřešky obsahujícími zároveň skladovací kóje. Střecha parkovacích přístřešků byla řešena jako zelená, aby před domem vznikla co největší zahrada. Dům je umístěn ve výše položené části pozemku za vzrostlou borovicí, která představovala jedinou stávající hodnotnou zeleň.
Dvojdům má podobu kompaktního hranolu s jednoduchou kompozicí okenních otvorů. Na obou podélných průčelích zvýrazňují okenní otvory horizontální charakter budovy a jejich rozmístění je osově symetrické. Svažitost terénu a příznivá orientace pozemku vzhledem ke světovým stranám i výhledům umožnily jednoznačnou orientaci dispozic i charakter podélných průčelí. Jižní průčelí se otevírá slunci a výhledům rozlehlými okny se sníženým parapetem a lodžiemi na nárožích. Severní průčelí je uzavřené, sdružené menší okenní otvory osvětlují pouze neobytné místnosti.
Nejdůležitější část bytu tvoří velkorysý prostor s kuchyní a jídelnou jako ohniskem života rodiny i místem pro setkání s přáteli. Obývací či spíše intimní kout je zamýšlen jako místo pro posezení s knížkou. Venkovní lodžie v patrech leží na rozhraní společenské a soukromé části obývacího prostoru. Všechny byty mají dvě ložnice a dostatek místa pro skladování – šatnu, niky pro skříně, prací kout.
Nadstandardní je technologie vytápění a ohřevu TUV pomocí tepelného čerpadla vzduch-voda.

Autorská zpráva

Autor: Ing. arch. Zbyněk Musil – nazemi architekti

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2012

 
 
 
 
49.1972652
16.5762838
Dvojdům Preslova

Dvojdům Preslova
ulice Preslova
Brno

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz