Echorost architekti: Pasivní stavba ve tvaru mnohoúhelníku
(4. 2. 2015) Základními požadavky klientů tohoto rodinného domu byly nízké náklady na provoz a umístění hlavních místností do přízemí. Autoři projektu počítali s tím, že klienti mohou dokoupit vedlejší pozemek, což se v průběhu realizace také stalo.

Echorost architekti: Pasivní stavba ve tvaru mnohoúhelníku
Základními požadavky klientů tohoto rodinného domu byly nízké náklady na provoz a umístění hlavních místností do přízemí. Autoři projektu počítali s tím, že klienti mohou dokoupit vedlejší pozemek, což se v průběhu realizace také stalo.
Návrh byl od začátku optimalizován z hlediska tepelné bilance a dispozičních nároků (jako byla například možnost využít horní patro pro samostatný byt). Díky tomu stavba splňuje kritéria pro pasivní standard a mimo jiné dosáhla na vládní dotaci pro pasivní domy.
Tvar pozemku definoval obrys domu a spolu s konstrukčními omezeními určil i jeho geometrii. Ta je založena na prostém, ale důsledném vytažení obrysu stavby vzhůru. Tvar a dispozice domu byly navrženy v těsné součinnosti s klienty. V prvních fázích návrhu se osvědčila práce s fyzickými modely stavby. Její architektonické řešení je netradiční – má tvar mnohoúhelníku s výrazně řešenou fasádou, na níž dominují vertikály červených oken.
Hlavní obytné místnosti jsou orientovány za sluncem, venkovní systém předokenních žaluzií pomáhá eliminovat letní přehřívání při zachování optimální hladiny denního osvětlení.
Autoři zohlednili také umístění domu v daném prostředí a jeho začlenění do okolní zástavby. Nachází se tu výstavba především z 80. let minulého století, která zahrnuje samostatně stojící rodinné domy, řadové domy a bytové domy. Ve fázi studií byla architektonická část a umístění stavby na pozemku konzultována s kanceláří hlavního architekta pro Hradec Králové. V průběhu návrhu se osvědčila úzká spolupráce investora, architekta a stavební firmy.
Trojrozměrný parametrický model
„Některé aspekty zadání, jako například velikost místností nebo rozpočet byly poněkud neurčité. A kromě toho jsme také museli optimalizovat energetickou bilanci domu. Proto jsme se rozhodli, že budeme v průběhu celého procesu navrhování využívat trojrozměrný parametrický model, který se v průběhu času měnil podle zadaných parametrů. Byly to obrys domu, světlá výška podlaží, tloušťka izolace nebo konstrukce. Model jsme zároveň mohli kdykoli analyzovat v simulačních programech a optimalizovat energetickou bilanci, množství oslunění nebo kvalitu osvětlení. Tato strategie vyžadovala počáteční časovou investici, ale více než vyvážila změny v návrhu,“ říká Jiří Pavlíček z ateliéru Echorost architekti. Parametrické modely jsou oproti běžným digitálním 3d modelům založeny na asociativně propojených geometriích. Umožňují tedy v rámci struktury daného modelu řadu variací geometrie pouhou změnou jednotlivých parametrů. Tento způsob modelování se běžně používá například při návrhu letadel nebo automobilů, v architektuře především u větších a složitých staveb. Vzhledem k tomu, že mají autoři znalosti s těmito nástroji z doby, kdy pracovali pro kancelář Foster + Partners, rozhodli se v tomto případě použít podobný postup. Místo programu GC se ale rozhodli pro vhodnější program Grasshopper. Jeho výhodou je fakt, že se může přímo napojit na výpočet tepelné bilance, osvětlení nebo výpočet nákladů stavby. V každém momentě procesu návrhu mají tedy architekti k dispozici důležité informace.
Pasivní standard
Dům byl navržen tak, aby splňoval kritéria pasivního domu a dosáhl na vládní dotaci. Roční potřeba na vytápění nesměla být tedy větší než 15, resp. 20 kWh/m² a roční potřeba primární energie nesměla přesáhnout 120, resp. 60 kWh/m². Z tohoto důvodu byly použity technologie a opatření, které jsou pro pasivní domy nutností. Kromě neprůvzdušné a tepelně izolační obálky domu jsou to především technologie na vytápění - dům má solární panely a tepelné čerpadlo, které dodávají tepelnou energii do integrovaného zásobníku tepla. Pouze v případě velmi nízkých teplot a vyšší oblačnosti se využívá akumulační vytápění elektrickou energií přímo ze sítě. Vytápění probíhá pomocí rekuperační jednotky, která zajišťuje i přísun čerstvého vzduchu a v létě umožňuje i chlazení, ale v domě se může větrat i okny. Investoři se rozhodli pro pasivní dům z několika důvodů: důležité pro ně byly jeho nízké provozní náklady v době, kdy budou v důchodu, a to i za cenu vyšších investičních nákladů. Dalším požadavkem byla kvalita vnitřního prostředí.
Založení stavby a konstrukce
Základové poměry byly průzkumy zhodnoceny jako složité – je tu proměnlivé složení mělkých geologických vrstev, jejich rozdílná únosnost, stlačitelnost a namrzavost. Hladina podzemní vody byla sondou zastižena v hloubce 1,50 m pod terénem. V klimaticky nepříznivém období, například při jarním tání, se tedy může objevovat několik decimetrů pod terénem. Zvodnění kvartérních geologických je nesouvislé. Hlavní podmínkou pro založení objektu bylo zamezení vzniku objemových změn jílovitých zemin v mělkém podzákladí (příčinou smršťování plastických deluviálních jílů může být odsávání vlhkosti kořenovým systémem vzrostlých stromů).
Základové konstrukce proto tvoří piloty, základový rošt a deska. Jako izolace proti zemní vlhkosti slouží fóliová hydroizolace z PVC o tl. 1,5 mm, která je chráněna a separována od všech konstrukcí z obou stran geotextilií.
Dům je ze smíšeného stěnového nosného systému, pro realizaci byla navržena montovaná technologie ztraceného polystyrenového bednění (MEDMAX). Tento systém je vyarmován a vylit betonovou směsí B25 (C20/25 XC1). Jako konstrukce stropů byla zvolena železobetonová monolitická deska tl. 180 mm. Tepelná izolace je z expandovaného polystyrenu o tloušťce 35 cm s hydroizolací z PVC fólie, která byla přitížená praným kamenivem. Venkovní stěny s teplenou izolací o tloušťce 30 cm jsou opatřeny tenkovrstvou omítkou.
Železobetonová monolitická deska střechy má tři podélné sklony a jeden příčný. Střecha přístřešku je pultová s krytinou z titanzinku.
Okna a vstupní dveře jsou dřevohliníkové s izolačním trojsklem. Na fasádě obrácené k jihu jsou okna opatřena žaluziemi. Vnitřní dveře jsou dřevěné do obložkových zárubní. V interiérech jsou také zasouvací dveře v pouzdrech JAP, posuvné panely, a skleněné dveře ve skleněných příčkách.
Osazení okenních a dveřních výplní se provádělo pomocí izolačních pásků parotěsné fólie ze stany interiéru a difúzní fólie ze strany exteriéru, protože ve spárách mezi výplněmi a stěnovými konstrukcemi dochází k největším poruchám vzduchotěsnosti. Vzduchotěsnost bylo třeba dodržet u všech obalových konstrukcí. Po osazení oken a vybudování všech vzduchotěsných vrstev se provedl blower door test. Naměřená hodnota nepřesáhla 0,6 h-1. Provedla se také kontrola výztuže ve všech monolitických konstrukcích.
Hana Vinšová ve spolupráci s architektem Jiřím Pavlíčkem
Foto: Michal Adamovský a archiv autorů
Základní údaje
Lokalita: ulice Milady Horákové 721/58a, Hradec Králové
Autor návrhu: Echorost architekti - Jiří Pavlíček, Jaroslav Hulín
Hlavní dodavatel: Asting cz
Realizace: červen 2010 - září 2011
Zastavěná plocha: 110 m²
Obestavěný prostor: 685 m³
Podlahová plocha: 150 m²
Potřeba tepla: 15 kWh/(m².rok)
Primární energie: 49 kWh/(m².rok)
Neprůvzdušnost n50: 0,4/h
Třída energetické náročnosti: A
Základní informace o objektu
Kategorie
Sustainability
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

4. 12. 2023 18:39:15
Re: Re: Re:Ne - Šťastný Hlavák.
Ještě - pro nás chudé duchem - mi prosím udělejte pořádek v tom, kdo jsou ti odborníci, kteří jediní mají správný pohled na věc a kteří jediní mají být vyslyšeni. A co nastane v případě, že tomu tak bude. Přivítala bych jmenný seznam, abych neztrácela čas s těmi ostatními tutany, kteří koncipovali zadání, kteří marnili čas zpracováním soutěžních návrhů a kteří je hodnotili. Proč tápat v temnotách alternartiv, když jsou tu odborníci, kteří mají ve všem jasno!
4. 12. 2023 18:13:52
Re: Re:Ne - Šťastný Hlavák.
Jsem zvědav, zda prostesty odborníků dojdou vyslyšení, a nedopadne to jako s rohovou budovou Opletalovy na Václaváku. Tam sice památkáři a moudří lidé neobstáli, prohráli, ale nakonec zde ta nová nová budova není žádné kulturní strašidlo, jako Europalác u Můstku.
4. 12. 2023 18:10:33
Re: Re: Šťastný Hlavák.
Díky Karle, to jsou správná slova!
4. 12. 2023 18:09:36
Re: Re: Fibonacci.
Řekl bych že s tím mohu souhlasit. A co radní města? Hlaváček nerozhoduje sám, ti ostatní jsou jistě svéprávní.
4. 12. 2023 17:05:26
Re:Ne - Šťastný Hlavák
Výsledná studie je důkazem naprostého nepochopení potřeb obyvatel a cestujících, jak ze strany soutěžících, tak ze strany zadavatele. Nádraží v zásadě vyhovuje dnešním potřebám /mimo pokladen , které ale v době on line prodejů ztrácí důležitost/. Nevyhovuje" Šervůd " před nádražím, ten však návrh neřeší, ba naopak ho gigantickým otevřeným přístřeškem zhoršuje. Navržená dřevostavba nepatří do místního prostředí, a to bez toho, zda je zde památkový objekt - Fantova budova původního nádraží - kterou přístřek výrazně zakrývá. České dráhy by měly řešit jiné problémy a né se zabývat urbanismem, kterému nerozumí. Bohužel to platí i pro Magistrát. l
4. 12. 2023 15:54:06
Re: Šťastný Hlavák
Likvidace stávajícího objektu je nepřijatelné barbarství a pitomost. v 80. letech jsem nakreslil pro Sial Fantovu budovu Praha hl. n. v měřítku 1/100 u příležitosti studie i s modelem zastřešení jižního předpolí a napojení na Vinohrady. Tak, jak je propojen na severu s Žižkovem, je rozvoj na jih jediné možné řešení. Chybí diskuze o smyslu věcí. Centrum Prahy je Václavské náměstí, k němu se přiblížit, dává smysl. Vykročení na západ je krokem do tmy. Je na čase řešit problémy tady a teď. Dánové nemohou chápat Genia Loci místa.
4. 12. 2023 15:31:48
Re: Fibonacci
Jediné nazvání, které návrh může unést, je NEŠŤASTNÝ HLAVÁK. Žádné přirozené propojení sadů a Fantovy budovy není. Jde o uměle vytvořený uzel bez přirozených a tradičních návazností na tradiční prostor. Ve vizualizacích, které snesou vše, na rozdíl od následujících uživatelů, schází již pouze ženy v burkách a islámská mešitka. Výraznou osobností návrhu je "architekt" HŘIB architekt Hlaváček. Měla by se rozvinout diskuze, kdo a jakým způsobem byla soutěž vyhlášena a kdo ji posuzoval!? T.j. kdo nese zodpovědnost za plýtvání z prostředky z peněz občanů - daňových poplatníků. HRŮZA hrůzoucí...........
4. 12. 2023 15:03:18
Re: Fibonacci
Moc milé, příjemné, hezké s citlivým měřítkem k okolí. Prima.
1. 12. 2023 11:56:55
Re: Re: Tituly Stavba roku 2023 byly rozdány.
Zkusila jsem je spočítat. 41?
30. 11. 2023 18:18:37
Re: Tituly Stavba roku 2023 byly rozdány
Čím více cen, TÍM LÉPE a ještě radostněji. Ať se v tom konsument - laik - vůbec nevyzná.......
28. 11. 2023 12:37:04
Re: Bazén na Lochotíně je po rekonstrukci, s obklady RAKO
Od 8- 18 let jsem plaval 3 hodiny denně, 6-7 v 25m bazénu v Riegrových sadech a 17-19 v Podolí, celou dobu mě provázel pocit chladu, což takhle zkusit používat teplé barvy obkladů? Ideál jsem nalezl v 5*hotelu Radisson v Golden Bay na Maltě.S pozdravem Ing. arch. Karel Doubner tel. (+420) 603 433 611 Zbraslavská 35/7 CZ-159 00 Praha 5 Malá Chuchle Autorizace v ČKA 00078 DOUBNER spol. s r. o. IČ 62909231 ID datové schránky 64v2537 https://www.facebook.com/architekt.doubner; www.doubner.cz;
22. 11. 2023 12:26:45
Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží
Skvělý text. A jeho poslání je zřejmé. Organismus města, jeho nemoci, potenciály, ambice jsou asi tak "jednoduché", jako fungování organismu člověka. Problém je v tom, že máme tendenci jejich problémy rozdělit a nevidět věci v souvislostech. To je až příliš složité. Takže kardiolog neřeší klouby. A fungování a prspektivu města vytváří kdo? Politici? Aktivistická veřejnost? Developeři? Památkáři? Urbanisté IPR-u? Odpověď je tak prostá: všichni ve vzájemné diskusi a střetech. A zjednodušit to fak nejde. Na jasná a věčná parciální pravidla jednotlivých skupin zapomeňme...
21. 11. 2023 18:15:44
Re: Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží.
Zdravím kolego! Délka článku odpovídá cíli-sumarizuje (v roce 2018!) širokou-"roztěkanou"- diskuzi/reakce po té, co projekt z ateliéru Yahy Hadid vyhrál. Snažili jsme zachytit/popsat názory k vítěznému projektu a zároveň ukázat co stanoviska/názory spojuje i rozděluje a s jakými důsledky. Odtud ta tématizace do 8 bodů a délka článku. Ale máte pravdu - web vyžaduje kratký úderný text. Nicméně prosíme o schovívavost: Text pro google-generaci jsme přece jen respektovali aspoň uplatněním oxfordských odstavců - tak se to dělá mimo ČR. Myslíme, že naše stanovisko/názor formulovaný dnes (listopad 2023) - po významné realizaci projektu atd.- bychom pro potřeby/nároky webu zvládli do jednoho odstavce na něco přes půl plus stránky. Ale to nebyl cíl našeho článku v roce 2018!
21. 11. 2023 09:18:31
Re: Terminál hromadné dopravy Nová Paka
To se povedlo. Díky.
16. 11. 2023 15:11:48
Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží
Co nám chtěli autoři říci, se složitě dohledává, protože tak odborný text, kde skáčí z jednoho tématu pro příklad do jiného, je dost náročně rozklíčit. To abychom zjistili, co by mohlo nebo mělo následovat. Myslím, že to mnoho čtenářů nebude bavit tak dlouho, aby dočetli celý článek. Stálo by za to k tomu dopsat dovětek, co má být cílem souboru staveb se zachováním ducha místa a tvarosloví podle Zahy Hadid a jak to bude propojeno s tou zmíněnou budoucně dokončenou magistrálou sever-jih. Bude?
14. 11. 2023 22:09:41
Re: Dřevěné školky globálním trendem
Můžete mi, prosím, říct, jak je dřevo povrchově ošetřeno, aby neztratilo své přirozené vlastnosti? Protože jinak neporovnáváte zděné omítané stavby se dřevem, ale s nějakým povrchovým materiálem dřevostavby.
14. 11. 2023 21:59:27
Re: Recenze: Lávka nad rozbouřeným průtahem
Děkuji autorům článku za skloňování genia loci. To už je dnes vzácné, takže mě to potěšilo.
14. 11. 2023 21:45:32
Re: V Chomutově se kdysi chodilo do městských sadů za exotikou
Tedy o tom, že je tohle citlivá rekonstrukce, by se dalo s úspěchem pochybovat. Střecha je pěkná, to ano, ale co ta šílená barva soklu a tmavá okna?
14. 11. 2023 21:34:31
Re: Rekonstrukce domu v Nebušicích
To zábradlí s "pouliční lampou" je úžasné.
14. 11. 2023 21:23:01
Re: Re: Grand Prix Architektů získala Kloboucká Lesní.
To je dlouhodobý nešvar všech cen. Aby to nikomu nebylo líto. Vždyť ani Oskar už není jen jeden.